Skip to main content
search
Relacje

Małe Herody w gminie Zielonki

By 12 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 maja 2017 przez admin

herody1Jak ważna jest tradycja i jej przekazywanie kolejnym pokoleniom wie najlepiej Wojciech Karwat. Jest on opiekunem i kierownikiem grupy kolędniczej „Herody” z Zielonek, który od ponad dwudziestu lat kultywuje tradycję kolędowania. Teraz swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje dzieciom i młodzieży z gminy Zielonki podczas warsztatów propagujących ten zwyczaj. W ich efekcie powstanie grupa „Małych Herodów”, która w grudniu wystąpi na krakowskim rynku.

Bożonarodzeniową tradycję kolędowania kultywują w naszej gminie zespoły: z Owczar, Bibic, Trojanowic i Zielonek. Ich występy można oglądać m.in. podczas corocznego Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych w Zielonkach, zespoły biorą udział w prestiżowych konkursach i przeglądach w Miechowie i Bukowinie Tatrzańskiej, występują także w domach mieszkańców gminy Zielonki. Herody to grupa młodych chłopców w pięknych, kolorowych strojach. Całej grupie przewodzi król Herod, który ubrany jest najokazalej. Do jego świty należą: Marszałek, Feldmarszałek, Hetman, Ułan i Turek. Towarzyszą im: Żyd, Śmierć i Diabeł.

W trakcie cyklu warsztatów, które odbywają się w szkołach na terenie gminy Zielonki, dzieci i młodzież poznają zwyczaj tradycyjnego kolędowania z „Herodami”. Kolejnym etapem jest nabór i stworzenie grupy kolędniczej „Małych Herodów”. Wybrane do grupy dzieci nauczą się kolęd, pastorałek oraz tradycyjnych przyśpiewek jakie towarzyszą występom Herodów. Będą miały także okazję nauczyć się grać na tradycyjnym instrumencie – heligonce. Dla członków nowego zespołu zostaną wykonane stroje oraz niezbędne rekwizyty. Efekt ich pracy będzie można podziwiać podczas występu na Rynku Głównym w Krakowie.
Od dwudziestu lat prowadzę grupę Herody z Zielonek, a od przeszło 35 lat sam kolęduję. Chcę przekazać dzieciom i młodzieży piękno i niepowtarzalność tej tradycji oraz zachęcić młodzież do czynnego uczestnictwa w tradycyjnych obrzędach – mówi Wojciech Karwat.
KB

herody2

herody3

herody4

herody1

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content