Skip to main content
search
Aktualności

Małopolskie święto plonów w gminie Zielonki

By 29 sierpnia 20222 września, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 września 2022 przez IO

Gmina Zielonki była w tym roku gospodarzem XXIV Dożynek Województwa Małopolskiego. Małopolskie święto plonów odbyło się 27 sierpnia na terenie LKS Zieleńczanka w Zielonkach. Przybyli na nie z tradycyjnymi i nowoczesnymi wieńcami reprezentanci aż 40 małopolskich gmin oraz 13 korowodów reprezentujących miejscowości gminy Zielonki.

Wojewódzkie dożynki rozpoczęła polowa msza święta sprawowana przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, podczas której ksiądz arcybiskup poświęcił wieńce dożynkowe – było ich ponad pięćdziesiąt. Dożynki były okazją, by podziękować rolnikom, ogrodnikom i sadownikom za ich trud. Starostami święta plonów zostali Anna i Krzysztof Krzyworzeka z Zielonek, którzy przekazali chleb dożynkowy na ręce marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz wójta gminy Bogusława Króla. Liczne i barwne korowody w strojach krakowskich pokazały przywiązanie do tradycji i do małej ojczyzny, którą reprezentują.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister – członek rady Ministrów Agnieszka Ścigaj, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałkowie województwa Łukasz Smółka i Józef Gawron, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz samorządowcy szczebla wojewódzkiego, wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj wraz z radnymi powiatu,  dowództwo służb mundurowych, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko wraz z prezydium rady, radni i sołtysi gminy Zielonki, przedstawiciele duchowieństwa na czele z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim oraz grupy dożynkowe z całego regionu. Listy na okoliczność dożynek w województwie małopolskim skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W homilii ksiądz arcybiskup M. Jędraszewski sparafrazował ewangeliczną przypowieść o talentach, zamieniając je na hektary ziemi. – Dożynki to czas wielkiego rozliczenia z danej nam ziemi i z danego nam czasu – mówił metropolita. – Dożynki to czas potępienia każdego, kto lekceważy wartość ziemi jako matki-karmicielki, kto nie chce w nią inwestować ani swego serca i ani swych zasobów. Ksiądz metropolita podziękował rolnikom i sadownikom – za ich umiłowanie ziemi, za ich ciężką i znojną pracę, za plony. Nawiązując do wojny na Ukrainie metropolita zaznaczył, że o ziemię, ziarno i plony trzeba walczyć i dzielić się nimi.

– Cieszymy się, że tak licznie zebraliśmy się dziś w Zielonkach, żeby podziękować Opatrzności za dobre plony  i wszystkim małopolskim rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę. Wojna za wschodnią granicą uświadomiła nam jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki polskim rolnikom, także małopolskim, Polacy nie muszą obawiać się niedoborów żywności – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Dziękuję rolnikom za pracę, za to, że potrafią wyprodukować owoce na tej trudnej ziemi. A jak widzimy potrafią z tych owoców i warzyw oraz zbóż stworzyć arcydzieła – powiedział wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

Na czas święta rolnicy przygotowali kolorowe wieńce oraz chleby upieczone z tegorocznych zbóż. W konkursie wzięło udział 40 wieńców dożynkowych z całego województwa. Małopolskie gminy rywalizowały w konkursie wieńców dożynkowych tradycyjnych i współczesnych. Wieńce zawierały akcenty religijne, regionalne, naturalne elementy – zboża, kwiaty, drewno. Ale były i takie całkiem zaskakujące – jak dożynkowy wieniec na kształt pięknej kobiety. Do rywalizacji stanął też wieniec z Węgrzc z gminy Zielonki nawiązujący do sytuacji na Ukrainie – barwy Polski i Ukrainy oraz gołąbki pokoju symbolizowały pragnienie pokoju w kraju naszego sąsiada, pół roku temu zaatakowanego przez Rosję. Jury konkursu pod przewodnictwem Bogdana Pęka, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego, za najpiękniejszy wieniec tradycyjny uznało pracę z Poręby Radlnej w gminie Tarnów, który będzie reprezentował Małopolskę na dożynkach prezydenckich w Warszawie. W kategorii wieniec nowoczesny zwyciężył wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszowa (powiat oświęcimski).

Dla gości wystąpiła m.in. Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata i Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki pod kierownictwem Jana Regulskiego.

Na scenie z wieńcami i przyśpiewkami zaprezentowało się 13 korowodów z gminy Zielonki. Tradycją jest, że każdy korowód ośpiewuje wybraną osobę lub instytucję i ofiarowuje wieniec i chleb. I tak sołectwo Zielonki i zespół Zieleńczanie ośpiewali marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego i wójta gminy Zielonki Bogusława Króla. Koło Gospodyń Wiejskich w Dziekanowicach wystąpiło dla ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz minister Agnieszki Ścigaj, członka Rady Ministrów. Śpiewy oraz chleby od Bibiczan powędrowały do wicemarszałka Senatu Marka Pęka i wicewojewody małopolskiego Mateusza Małodzińskiego. Koło Regionalne „Tradycja” z Trojanowic zaśpiewało dla wicemarszałków województwa małopolskiego Łukasza Smółki i Józefa Gawrona oraz dla  członka zarządu województwa małopolskiego Iwony Gibas. Koło Przyjaciół Januszowic ośpiewało starostę powiatu krakowskiego Wojciecha Pałkę i przewodniczącego rady powiatu krakowskiego Piotra Goraja. Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” w Brzozówce podarowało wieniec ks. Mirosławowi Bieńkowskiemu z parafii w Korzkwi. Koło Miłośników Kultury w Grębynicach wystąpiło dla dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Pałasińskiego. Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie” z Woli Zachariaszowskiej zaśpiewało dyrektorowi małopolskiego oddziału regionalnego ARiMR Jerzemu Adamowi Radoniowi. Koło Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach podarowało wieniec wójtowi gminy Zielonki Bogusławowi Królowi. Koło Gospodyń Wiejskich w Owczarach ośpiewało przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Mirosława Golanko. Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach zaśpiewało dla radnej gminy Zielonki i sołtys Węgrzc Magdaleny Listoś, a stowarzyszenie „Perła Pękowic” z Pękowic – dla dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego. Wieniec przygotowało również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonkach. Po występach korowodów zatańczył i zaśpiewał zespół Folklove.

Dożynkom towarzyszyły stoiska regionalne z ekożywnością i rękodziełem, wystawa zabytkowych samochodów, a  także atrakcje dla dzieci, warsztaty plastyczne, stoiska promocyjne gminy Zielonki i CKPiR, Województwa Małopolskiego, gmin, kół gospodyń, a także takich organizacji jak KRUS, WFOŚiGW i Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Można było zagrać w grę wielkoformatową Pucheroki.

Imprezę dożynkową zorganizowały Województwo Małopolskie i Gmina Zielonki, przy współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Organizację wspierali: Sołectwo Zielonki, LKS Zieleńczanka, jednostki OSP z gminy Zielonki, zespół gospodarczy referatu gospodarki komunalnej UG Zielonki, PUK Zielonki.

Na zakończenie dożynek odbyła się biesiada muzyczno-taneczna, podczas której zagrał do tańca zespół Barwa.

IO, KB

Opisujemy: fotografie przedstawiają Małopolskie Dożynki Wojewódzkie w Zielonkach 2022

Galeria zdjęć: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4

Film z  wystąpieniem wójta gminy Zielonki Bogusława Króla podczas XXIV Małopolskich Dożynek w Gminie Zielonki.

Teledysk z dożynek.

Reportaż z dożynek.

Serdecznie dziękujemy osobom, które przyczyniły się do znakomitej organizacji Dożynek Województwa Małopolskiego 2022 w gminie Zielonki, a byli to:
1. Andrzej Nakielny i Witold Nakielny z piekarni Awiteks za upieczenie i dostarczenie wspaniałych ciast na dożynki,
2. Klub Sportowy LKS Zieleńczanka – za udostępnienie obiektu i terenu boiska pod dożynki,
3. Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Zielonkach – za finansowe wsparcie,
4. Krzysztof Małek z Zielonek – za udostępnienie i przywiezienie bali ze słomy pod wieńce,
5. Jerzy Fliśnik z Zielonek – za zboże do dekoracji,
6. Tadeusz Nogieć z Zielonek – za wykonanie z drewna kramu promocyjnego sołectwa Zielonki,
7. Jan Krawczyk z Zielonek – za dostarczenie warzyw, owoców na stoisko promocyjne sołectwa Zielonki,
8. Piekarnia FERMENT z Zielonek – za przygotowanie stoiska promocyjnego z pieczywem,
9. Zdzisław Sitko i Stefan Kowalski z Zielonek – za udostępnienie własnego terenu pod parking,
10. Ewa i Bogdan Kuśmierczyk z Zielonek – za prace przy wieńcu i transport,
11. Zenon Olech z Zielonek – za wykonanie witaczy dożynkowych,
12. Władysław Kućmierczyk za scenariusz i reżyserię występu grupy dożynkowej Zieleńczanie,
13. Anna i Krzysztof Krzyworzeka – Starostom Dożynek Wojewódzkich za pomoc i wielkie zaangażowanie,
14. Cała grupa Zieleńczan z p. Mariuszem Zielińskim na czele – za oprawę mszy i uroczystości dożynkowej,
15. Pariafialno – Gminna Orkiestra Dęta Zielonki na czele z kapelmistrzem Wojciechem Karwatem – za oprawę muzyczną podczas mszy i uroczystości dożynkowej,
16. Wszystkie Jednostki OSP Zielonki – za kierowanie ruchem podczas dożynek,
17. Jan Palimąka – komendant Gminnej Straży Pożarnej – za bardzo dobre działania logistyczne i pomoc przy organizacji dożynek,
18. PUK Zielonki – za udostępnienie agregatów,
19. Aneta i Grzegorz Szablowscy oraz Renata Marszałek i Maria Kryus – za przygotowanie oprawy, bukiecików i darów ołtarza podczas dożynek,
20. Marzena Gadzik-Wójcik z Zielonek oraz Magdalena Karpała-Mistarz – za organizację dekoracji ołtarza i sceny,
21. Władysław Orzechowski z Zielonek – za koordynację i niezastąpioną pomoc w organizacji dożynek,
22. Komisariat Policji w Zielonkach i Komenda Powiatowej Policji w Zielonkach – za wzmożone działania nad bezpieczeństwem podczas dożynek,
23. Brygada techniczna – referatu Gospodarki Komunalnej w Zielonkach za pomoc logistyczną i transportową sprzętu,
24. Maria Piątek – za wykonanie dekoracji.

Close Menu
 
17 września 2024
Skip to content