Skip to main content
search
Aktualności

Mamy powody do dumy – poznaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasistów

By 5 lipca 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 lipca 2023 przez TN

W roku szkolnym 2022/2023 aż 348 uczniów ze szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Zielonki przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. W tym roku odbywał się on w dniach 23-25 maja. Uczniowie zdawali egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Prace zostały sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie otrzymali je w poniedziałek 3 lipca 2023 r.

Uczniowie z gminy Zielonki wypadli bardzo dobrze, zarówno w przypadku porównania do średnich wyników powiatowych, jak i tych wojewódzkich i krajowych. Spośród szkół gminnych egzamin z języka polskiego najlepiej napisali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach, uzyskując średni wynik na poziomie 78 proc., to o 6 punktów procentowych więcej niż wynosi średnia w powiecie i aż o 9 punktów procentowych więcej niż średnia wojewódzka. W kraju uczniowie osiągali średni wynik na poziomie 66 proc. Dobre wyniki z języka polskiego osiągnęli też uczniowie z pozostałych szkół naszej gminy kolejno: Szkoła Podstawowa w Bibicach średni wynik 76 proc., Szkoła Podstawowa w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach 75 proc. i Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej 70 proc.

Drugim egzaminem, do którego podchodzili uczniowie, był ten z matematyki. Tu także wyniki w szkołach naszej gminy, w większości przypadków, przekraczają średnie wyniki powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Spośród szkół w gminie Zielonki, ten egzamin najlepiej napisali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach, uzyskując średni wynik na poziomie 72 proc., zaraz za nimi uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bibicach ze średnim wynikiem 69 proc., kolejni byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach ze średnim wynikiem na poziomie 63 proc., a stawkę zamyka Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej wynikiem 57 proc. Średni wynik dla powiatu wyniósł 63 proc., dla województwa 60 proc., a dla kraju 53 proc. Warto zaznaczyć, że wszystkie szkoły z naszej gminy przekroczyły średnią krajową dla tego egzaminu, a trzy z czterech osiągnęły wynik lepszy lub równy niż te osiągnięte w województwie i powiecie.

Ostatnim egzaminem, do którego musieli przystąpić uczniowie z naszych szkół, był ten z języka obcego nowożytnego. Największą popularnością cieszył się jak zwykle język angielski. Tu także wyniki dają powód do dumy. Kolejny raz najlepszy wynik osiągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach, uzyskując średnio 81 proc., a tuż za nimi uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bibicach ze średnią 80 proc. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach i Woli Zachariaszowskiej uzyskali kolejno wynik na poziomie 73 i 70 proc. Wszystkie szkoły przekroczyły średnie krajowe i wojewódzkie wynoszące 66 i 69 proc, a trzy z czterech szkół osiągnęły lepszy wynik niż średni wynik w powiecie, który wyniósł 72 proc.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy sprawili, że gmina Zielonki kolejny raz osiągnęła tak dobre wyniki egzaminu ósmoklasistów. Młodym absolwentom życzymy udanych wakacji i dostania się do wymarzonych szkół średnich.

TN

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content