Aktualności

Marchewkowym biegiem po Zielonkach

By 12 września 202227 września, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 września 2022 przez KB

Prawie 400 uczestników pobiegło w VIII Marchewkowym Półmaratonie po gminie Zielonki zorganizowanym przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach na terenie LKS Zieleńczanka. Deszczowa pogoda nie zraziła fanów aktywnego wypoczynku i sportowych emocji. Sami, w parach, a także rodzinnie pokonywali dystanse od 300 m aż po 21,6 km.

Ideą biegu jest propagowanie zdrowego trybu życia, popularyzacja biegania i integracja. Już po raz ósmy jego uczestnicy pobiegli pod marchewkowym szyldem, nawiązującym do uprawy karotki, z której niegdyś słynęły Zielonki.

Imprezę rozpoczął bieg rodzinny, w którym wystartowało 112 osób. Wygrała rodzina Staszek: Anna, Igor i Łukasz, drugie miejsce zajęła rodzina Filiciak: Antoni, Michał i Stanisław, a trzecie rodzina Kokoszyńskich: Michalina, Lena i Jędrzej.

Na boisku Zieleńczanki dzieci i młodzież startowały w biegu na trzech dystansach: 300m, 600m i 900 m. Na dystansie 300 m – kategoria dziewczynki: pierwsze miejsce zajęła Zuzia Krzak; drugie miejsce Emilia Kozynacka; a trzecie – Michalina Nowak. W kategorii chłopcy: pierwsze miejsce zajął Mateusz Kowal;  drugie miejsce – Adam Panek; a trzecie – Wojtek Kuduk. Na dystansie 600 m – kategoria dziewczynki: pierwsze miejsce zdobyła Julia Nowak; drugie miejsce – Hanna Gardzisz; a trzecie – Dominika Chrząszcz. W grupie chłopców na tym dystansie pierwsze miejsce zdobył Jakub Czarnecki; drugie miejsce wywalczył Tobiasz Otczyk; a trzecie – Adam Osiadacz. Na dystansie 900 m – dziewczynki: pierwsze miejsce zdobyła – Pola Cieśla; drugie miejsce – Joanna Kwaskowska; a trzecie miejsce – Natalia Zychowicz. W kategorii chłopcy pierwsze miejsce wywalczył Jan Maurek; drugie miejsce – Tomek Krzyworączka; a trzecie miejsce – Marek Jaworski.

Bieg główny, czyli Marchewkowy Półmaraton  o dł. 21,6 km, wyznaczono na trasie wiodącej m.in.: ulicą Na Ogrody, Wrzosową, Leszczynową i Drogą Królewską w Zielonkach. Malownicza trasa, piękne widoki, trochę pod górę, ale dla tak zaprawionych zawodników nie był to problem. Po1 godzinie 12 minutach i 23 sekundach na metę jako pierwszy wbiegł Jakub Woźniak, trzy minuty później dobiegł na metę Michał Filiciak, a tuż za nim Andrzej Lachowski. Wśród pań pierwsza była Magdalena Bochenek, tuż za nią uplasowała się Agnieszka Śliwa, a trzecie miejsce zdobyła Katarzyna Trzeciak.

W biegu średnim, na trasie 13,8 km wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Dariusz Trener, drugie Grzegorz Czarnecki, a trzecie Jarosław Kamiński. Wśród kobiet pierwsza na mecie była Barbara Sobczyk, druga Danuta Mauteres, a trzecia Marta Niedużak. Na najkrótszej trasie – 6,3 km – jako pierwszy był Michał Jesiołowski, drugi Tomasz Domagała, a trzeci Ryszard Siwak. Wśród kobiet: pierwsza Barbara Zając, druga Anna Staszek, a trzecia Katerina Yunakh.

Tę samą drogę przemaszerowali uczestnicy zawodów w nordic walking: I m. wśród kobiet zajęła Sylwia Pasińska, Iwona Kupczyk na II m., Aleksandra Trela na trzecim. Wśród panów najszybciej z kijkami dotarł do mety Mirosław Gratka, Michał Florek na II m. i Wojciech Karłowski na III m.

Na mecie każdy z uczestników był dekorowany pamiątkowym medalem. Na scenie dyrektor CKPiR Marek Płachta, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik i radna gminy Zielonki Agata Radosz-Kwasek przekazali dyplomy i puchary. Dla uczestników biegu przygotowano losowanie – można było wygrać m.in. bony do sklepów oraz zestawy gadżetów promocyjnych gminy Zielonki.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania Policji Powiatowej w Krakowie, jednostkom OSP z gminy Zielonki, władzom LKS Zieleńczanka, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych z Zielonek, Harcerzom ze Szczepu Zieloni oraz wolontariuszom. Sponsorami Półmaratonu byli: galeria Bronowice, siłownia Updownfitness, grota solna Zielonki, a owoce, warzywa i soki marchewkowe zafundowała firma PROMIWEX z Krakowa.