Skip to main content
search
Aktualności

Metropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji i okresowych przeglądów kotłów na paliwa stałe – apel do Premiera Rzeczpospolitej Polskiej

By 20 maja 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 maja 2019 przez admin

metropolia apel M14 maja szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską – czyli miasto Kraków i gminy: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów oraz Zielonki – podpisali apel do Premiera Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe. W imieniu gminy Zielonki petycję podpisał wójt Bogusław Król.

Skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym kotłów. Już dziś wszystkie gminy Metropolii Krakowskiej przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być stale aktualizowane. Tymczasem brakuje odpowiednich przepisów dających uprawnienie do systematycznego pozyskiwania od właścicieli informacji o sposobie ogrzewania budynku. Gminom brakuje też narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania. Jak twierdzą szefowie gmin Metropolii bez odpowiednich marzędzi prawnych ciężko prowadzić skuteczną walkę o poprawę jakości powietrza.Samorządowcy liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

Treść petycji

Relacja filmowa z wydarzenia

Info i foto: Metropolia Krakowska

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content