Skip to main content
search
Aktualności

Mobilna edukacja ekologiczna

By 18 sierpnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 sierpnia 2015 przez admin

DSCN8282

 

Do Zielonek przyjechał autobus energetyczny – mobilne centrum informacyjno-edukacyjne. W ramach kampanii dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; a prowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii; mieszkańcy gminy mogli się dowiedzieć, jak przeciwdziałać zmianom klimatu. Do gminy autobus dojechał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki.

W założeniu kampania, która rozpoczęła się w październiku 2014 roku,  ma w ciągu trzech lat dotrzeć do 200 gmin w Polsce, w naszym województwie autobus odwiedził m.in. Olkusz, Charsznicę, Wolbrom i Miechów, wszędzie starając się podnosić świadomość ekologiczną. Eksperci, ale i zarazem pasjonaci ochrony środowiska, informują o zmianach klimatycznych, ale przede wszystkim udzielają praktycznych wskazówek, jak na co dzień zmniejszać negatywny wpływ na środowisko naturalne, jak efektywnie gospodarować energią, racjonalnie korzystać z wody, właściwie gospodarować odpadami, wybrać przyjazne środowisku technologie przy budowie domu.
Odwiedzający autobus mogli sprawdzić jak działa perlator napowietrzający wodę, jak kolektory słoneczne ją nagrzewają, jak powstaje prąd w turbinie wiatrowej, jak słońce może dawać napęd urządzeniom dzięki ogniwom fotowoltaicznym, dlaczego lepsze sa energooszczędne żarówki, jakie okno pozostawi najwięcej ciepła itp. Eksponatom można się było przyjrzeć, dotknąć i wypróbować je, czego doświadczyli uczestnicy zajęć wakacyjnych w CKPiR w Zielonkach. Najmłodsi odwiedzający autobus byli już obeznani z tematyką ekologiczną, np. doskonale wiedzieli jak oszczędzać wodę myjąc zęby. Ich wiedzę sprawdziły Edyta Kubala i Olga Buga z Krajowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie, prowadzące zajęcia. Autobus energetyczny zwiedził również Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.
Na koniec przygotowano szkolenie „Biuro z klimatem”. Tu organizatorzy zapewniają wiedzę z zakresie urządzenia biura, jego oświetlenia, ogrzania, wentylacji i klimatyzacji z myślą o poszanowaniu środowiska. Tematem szkolenia jest również ekojazda.
Red.

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN8271
DSCN8273
Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content