Skip to main content
search
Aktualności

Muzyczna niedziela z orkiestrami dętymi

By 11 września 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 września 2018 przez admin

orkiestra1O tym, że w orkiestrach dętych jest moc, można się było przekonać 9 września podczas XIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach.  W tym roku wystąpili: Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, Orkiestra Dęta GOKiS w Białym Kościele, Reprezentacyjna Orkiestra OSP “Wola” z Woli Zachariaszowskiej, Orkiestra Korzkiew, Orkiestra Dęta Kosynierzy z Luborzycy oraz gość specjalny: Pécsi Vasutas Koncertfúvós Zenekar z Węgier. Repertuar był różnorodny. Najmłodsi słuchacze tańczyli w takt piosenki filmowej “Mam tę moc”, a starsi odśpiewali dumnie “Pierwszą brygadę”. Muzyczne wrażenia zapewniły orkiestry dęte, a dodatkową atrakcją były występy zieloneckich cheerleaderek oraz węgierskich mażoretek. Zwieńczeniem imprezy było wspólne wykonanie trzech utworów nawiązujących do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jako pierwsza na scenie wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata. Zielonecka orkiestra koncertowała w Niemczech, Francji, Węgrzech i Ukrainie. W sierpniu tego roku wystąpili z mażoretkami z Leszna we francuskim Bagnères-de-Luchon. Orkiestra zagrała: melodię z filmu “Żandarm z Saint-Tropez”, „Tequlia” – Chuck Rio, „Tiger Rag” – Hans Kolditz oraz „Hands Up” Manfreda Schneidera. Muzyczny koncert ubarwił występ cheerleaderek Złota Atiga.
Orkiestra Dęta GOKIS z Białego Kościóła powstała 6 lat temu, a dyrygentem jest Krzysztof Guńka. Jej członkami są głównie dzieci i młodzież z terenu gminy Wielka Wieś. W sierpniu wystąpili na Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr w Przecławiu. Podczas koncertu w Zielonkach zagrali m.in. „Różę i bez” , akompaniując Sebastianowi Szydle, „Let it go” wykonała z nimi Amelia Szczembara. Do „Miłości w Zakopanem” gitarowe brzmieni dodał Daniel Gaduńko.
Podczas przeglądu nie zabrakło Orkiestry Dętej OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej z dyrygentem Lechem Wnukiem na czele. Orkiestra powstała w 1994 roku i od tego czasu prężnie się rozwija.  Zdobywa liczne wyróżnienia w konkursach i przeglądach. W przyszłym roku będzie obchodzić 25-lecie powstania. Z tej okazji już dziś zaprasza 30 czerwca 2019 na jubileuszowy koncert plenerowy do Woli Zachariaszowskiej. Przed publicznością zaprezentowali: ”Marsz Prezydent” Edwarda Maja, „Moment for Morricone” Ennio Morricone, „Taniec Węgierski nr 5” oraz „Police Academy March”.  
Kolejna na scenie wystąpiła Orkiestra Korzkiew pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Korzkiewską orkiestrę w 1914 roku założył krakowski dyrygent i kompozytor Edward Maj. Odnosi wiele muzycznych sukcesów. W 2017 i 2018 roku zajęła drugie miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach, a w tym roku pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej w Zabierzowie. W Zielonkach zagrali m.in. „The best of Maryla Rodowicz”, „Party Rock Anthem” oraz Sławomir Mix.
Na zieloneckiej scenie zagrała Orkiestra Dęta „Kosynierzy” z Luborzycy wraz z dyrygentem Jarosławem Ignaszakiem. Orkiestra powstała w 1887 roku przy parafii w Luborzycy. Dziś liczy 36 osób oraz 20 uczących się dzieci, skupionych wokół projektu „Młodzi Kosynierzy”. Dla publiczności zagrali: wiązankę utworów Edwarda Maja, „Pixar Movie Magic” oraz „Fanfarę Krakowską”.
Po raz pierwszy na przeglądzie orkiestr wystąpiła orkiestra Pécsi Vasutas Koncertfúvós Zenekar z Węgier. Przyjechała ona na zaproszenie CKPiR w Zielonkach w ślad za pobytem Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek w Pecs na Węgrzech we wrześniu ubiegłego roku. Ich występ uświetnił pokaz układów taneczno-marszowych w wykonaniu węgierskich mażoretek.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, wiceprzewodniczący rady gminy Zielonki: Marzena Gadzik-Wójcik oraz Mirosław Golanko oraz radni i sołtysi. Wśród publiczności nie zabrakło Józefa Pielki, który co roku przyjeżdża z Giebułtowa z charakterystycznym kaseciakiem i nagrywa występy. Do Punktu Informacji i Wsparcia Rodziny zapraszali pracownicy GOPS, a na stoisku CKPiR można było dowiedzieć się więcej o zajęciach pozalekcyjnych przygotowanych przez zielonecką placówkę kulturalną.
Na zakończenie, tradycyjnie już wykonano wspólnie cztery utwory: „Walc Barbary”, „Piękna nasza Polska cała” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Muzykami z sześciu orkiestr dyrygował niezastąpiony Stanisław Damian, który od lat wspiera tę muzyczną imprezę.
Dyplomy i nagrody finansowe wręczyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Przegląd Orkiestr otrzymał dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego.
Więcej zdjęć: ALBUM i FILM
KB

orkiestra2

orkiestra3

orkiestra4

orkiestra5

orkiestra

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content