Skip to main content
search
Aktualności

Na rok przed setną rocznicą kadrówki

By 7 sierpnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia 2013 przez admin

mos6.08

 

Radomski Strzelecki Oddział Kawaleryjski Beliniak w barwach 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego oraz Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w barwach 13. Pułku Ułanów Wileńskich dołączyli 6 sierpnia do marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z gościnnych progów dworku Matejki w Boleniu.

Rok temu zapukali wieczorem przed wymarszem i zapytali, czy mogą przenocować z końmi – wspomina Danuta Woźniak, właścicielka dworku, w którym pod koniec XIX wieku zamieszkała córka Jana Matejki – Helena Unierzyska, wzorem ojca działająca na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. A gości do zawitania do dworku skłoniła głownie duża stodoła i zielony teren ogrodu wokół. W tym roku przybyli znowu.
Rzeczywiście, odpoczywające przed drogą konie pożywiały się sianem, trawą, liśćmi do samego wymarszu. Dni wędrówki jest przed nimi siedem, 12 sierpnia mają uczestniczyć już w uroczystościach wieńczących przemarsz pod pomnikiem czwórki legionowej w Kielcach.
Dowódca Oddziału Beliniak Leszek Marcinkiewicz przyprowadził 16 osób z liczącej 80 osób formacji historycznej złożonej głównie z młodzieży, ale i osób pracujących. – Wojsko zawsze było pasją, potem koniki doszły, kawaleria, jeszcze zainteresowanie historią, i tak już 5 lat jesteśmy w oddziale- mówią Dawid Tomczyk i Karol Więcaszek.
Spotykają się raz w tygodniu na zajęcia teoretycznych i przynajmniej równie często na ćwiczeniach z jazdy konnej. W oddziale są również panie. – Tak pół na pół – dowiadujemy się od dowódcy Leszka Marcinkiewicza – Przyjmujemy też nowych uczestników, dobrze, żeby już potrafili jeździć konno. Do Beliniaków dołączyli koledzy z Kielc pod kierownictwem Leszka Ludwikowskiego i wokół dworku zrobiło się już naprawdę historycznie. Wierzchowce na co dzień stacjonują w stadninie uniwersyteckiej w Radomiu, a także  w stadninach w Masłowie i Oblęgorku.
Dla nas to jest wielka radość widzieć tutaj konie – mówi Danuta Woźniak, a wtórują jej mama Janina i siostra Lucyna. Ciekawi goście przyciągnęli nawet kilkoro boleńskich sąsiadów. – Jednym z uczestników marszu, którzy przebywali u nas na popasie był pan Jerzy Sienkiewicz z Oblęgorka prawnuk Henryka Sienkiewicza, który kultywuje tradycje ułańskie – dodaje gospodyni.
Żegnani przez gospodynie i sąsiadów ułani udali się ulicą Jana Matejki do szosy na Miechów, a najbliższy nocleg zaplanowali w Prandocinie.
W 48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego uczestniczy ponad 300 osób, w większości piechurów. Wyrusza on z krakowskich Oleandrów, a pierwszy przystanek mają pod komorą w Michałowicach, na pamiątkę obalenia przez I Kadrową słupów granicznych w 1914 roku W marszu organizowanym przez Związek Piłsudczyków biorą udział Związek Strzelecki “Strzelec”, harcerze, żołnierze, uczniowie oraz kawalerzyści z takich jak goszczące w Boleniu organizacje upamiętniające tradycje formacji ułańskich z czasów międzywojnia.
Na pamiątkę demonstracji woli walki o niepodległą Polskę przypomina się ten pierwszy regularny oddział armii polskiej od powstania styczniowego, zaczątek Legionów. W przyszłym roku marsz odbędzie się w sto lat po powstaniu I Kompanii Kadrowej. Z tej okazji planowane są uroczyste obchody, w tym rekonstrukcje historyczne i rewia kawalerii na Błoniach krakowskich.
IO

Zdjęcia: tutaj

mos6.08b
mos6.08c
Close Menu
 
25 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content