Skip to main content
search
Ogłoszenia

Na wieczną wartę odszedł mjr Mieczysław Żurek, żołnierz AK „Żelbet”

By 7 czerwca 20214 marca, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 4 marca 2022 przez AO

Weteran mjr Mieczysław Żurek27 maja 2021 na wieczną wartę odszedł mjr Mieczysław Żurek ps. Szumny – jeden z ostatnich żołnierzy zgrupowania AK „Żelbet”.
5 maja skończył 100 lat. Mieszkał w Łuczycach pod Krakowem. Brał udział w wielu bitwach okresu II Wojny Światowej. Uczestniczył m.in. w słynnej akcji „Żelbetu” w Łęgu, a także w starciu z regularnymi oddziałami niemieckimi i UPA, które rozegrały się 15 sierpnia 1944 roku we wsi Barbarka w gminie Skała, rejonie Czernichowa. Przydzielony był do zwiadu konnego Zgrupowania. Major jako jeden z nielicznie żyjących kombatantów tamtego okresu wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej (11MBOT) i spotkaniach z jej żołnierzami gdzie dzielił się bogatą wiedzą historyczną, był członkiem Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru dla 11MBOT.
Pogrzeb Ś.P. Majora Żurka, poprzedzony Mszą Świętą, odbył się 1 czerwca 2021 r. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy. Zmarły spoczął na miejscowym cmentarzu wśród swoich kompanów wspólnych walk o niepodległość okresu okupacji niemieckiej i powojennego podziemia antykomunistycznego.
mjr Mieczysław Żurek na zawsze pozostanie w pamięci Żołnierzy i Pracowników 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdjęcie przedstawia Ś.P. Majora Mieczysława Żurka.

Close Menu
 
27 września 2023
Skip to content