Skip to main content
search
Gminy partnerskie

Najpiękniejszym skarbem jest młodzież – wizyta partnerska z Hersin-Coupigny

By 20 października 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 października 2022 przez IO

59

Od 25 do 28 października gościła w gminie Zielonki 20-osobowa grupa z partnerskiego miasteczka Hersin-Coupigny z północy Francji. W skład grupy wchodzili przedstawiciele Rady Miasta na czele z merem Jean-Marie Caramiaux, towarzyszyło mu trzech zastępców Monique Lecompte, Martine Sauvage i Laurent Fontaine, dwie radne Daniel Gervais oraz Annie Iwinski, która przewodniczy również francuskiemu Komitetowi Współpracy Hersin-Coupigny – Zielonki. Większość grupy stanowili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy z Hersin-Coupigny – jedenastu 12-13-letnim radnym towarzyszyli też opiekunowie – animatorzy. W tym niedługim czasie staraliśmy się, aby jak najlepiej poznali gminę Zielonki i Kraków. Wizyta ta planowana na rok ubiegły była dwukrotnie przekładana – uniemożliwiały ją obostrzenia związane z pandemią Covid-19.

W poniedziałek 25 października goście swój pobyt w gminie Zielonki rozpoczęli od Korzkwi, gdzie też nocowali w bazie harcerskiej, na miejscu przywitał gości wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Zaczęli od spaceru po Korzkwi, podczas którego zobaczyli zamek, kościół, starą szkołę, a nawet dąb niepodległości; wieczorną atrakcją było ognisko. W gminie Zielonki zastali przecudną pogodę – polską złotą jesień – i towarzyszyła im taka przez cały czas pobytu.
26 października naszych francuskich przyjaciół czekał intensywny dzień w Krakowie. W tym dniu delegacji towarzyszyła wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, która powitała gości tradycyjnie „chlebem i solą”, w wersji po krakowsku – czyli obwarzankami. Wycieczkę po królewskim mieście rozpoczęliśmy od podziemi Rynku Głównego, by później zwiedzać wraz z przewodnikiem trasę od Rynku Głównego i Sukiennic, placu Mariackiego, ul. Św. Anny do Collegium Maius, Plantami na ul. Franciszkańską, na Wawel, by zakończyć na ul. Floriańskiej i pod Barbakanem. Duże emocje wywołał hejnał z wieży Mariackiej, gromko nagrodzony oklaskami oraz spotkanie ze Smokiem Wawelskim u stóp Wawelu.
Po obiedzie, który dla nawiązania do folkowych akcentów wizyty, odbył się w Pierogarni Krakowiacy, zaproponowaliśmy osobne aktywności dla młodzieży i dorosłych. Młodych radnych zaprosiliśmy do Muzeum i Pracowni Witrażu, gdzie poznali Galerię Młodopolskich Mistrzów Witrażu, czyli witrażowe dzieła początku XX wieku, wśród nich autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Usłyszeli od przewodniczki o tym, że artysta ostatnie miesiące życia mieszkał w Węgrzcach, na terenie obecnej gminy Zielonki. Podpatrywali twórców witraży przy pracy, a potem sami uczestniczyli w warsztatach. Natomiast delegacji wraz z merem J.-M. Caramiaux zaproponowaliśmy zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, czyli filii Muzeum Narodowego, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli dzieła m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Jacka Malczewskiego oraz wysłuchali opowieści o nich. Emocje wzbudził „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. Dzień w Krakowie nasi goście zakończyli swobodnym spacerem po mieście, na zakupach, a nawet tańcząc na Rynku Głównym.
W środowy poranek grupa zawitała do nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach, gdzie czekali na nich wójt Bogusław Król i Krzysztof Lepiarczyk – przewodniczący Komisji Oświaty i Polityki Społecznej Rady Gminy Zielonki. Mer wraz z pozostałymi samorządowcami z Hersin-Coupigny zostali oprowadzeni po nowej inwestycji oświatowej w Przybysławicach przez wójta Bogusława Króla, dyrektor placówki Reginę Styn i wicedyrektora Pawła Grabkę. Nasi goście byli pod wrażeniem inwestycji – w Hersin-Coupigny też wybudowano niedawno nową szkołę, ze środków rządowych, ale jak podkreślali goście nie ma w niej basenu ani ścianki wspinaczkowej. Pozostały czas samorządowcy spędzili na wymianie doświadczeń dotyczących gminnych inwestycji, organizacji oświaty, szkolnictwa oraz działalności Młodzieżowych Rad Gmin, bowiem gmina Zielonki przygotowuje się powołania tejże rady – stąd w tej dyskusji szczególnie aktywni byli Monique Lecompte, zastępczyni mera ds. młodzieży oraz Krzysztof Lepiarczyk, przewodniczący Komisji Oświaty RGZ.
W tym samym czasie francuska młodzież została zaproszona do zajęć na basenie, następnie rozpoczęło się spotkanie młodych – uczniowie z Przybysławic pokazali swoim francuskim rówieśnikom szkołę, po czym wspólnie uczestniczyli w warsztatach chemicznych, wspinali się na ściance, tańczyli tańce integracyjne, uczyli się prostych zwrotów po polsku i francusku, a na koniec wymienili upominki. Młodzi Francuzi spotkali się z uczniami klas VI, ale też z grupą uczniów, która w 2019 roku odwiedziła Hersin-Coupigny, a teraz uczy się już w klasie ósmej. Przypomnieli sobie m.in. atelier fotograficzne, teraz zrobili sobie podobne zdjęcia o dwa lata starsi. Na koniec wszyscy – zarówno dorośli, jak i młodzież – wspólnie mieli okazję spróbować obiadu ze szkolnej stołówki.
Po południu francuscy samorządowcy w towarzystwie wójta i K. Lepiarczyka udali się na obejrzenie ostatnich wybranych inwestycji gminy Zielonki –  zobaczyli halę sportową w Węgrzcach, po której oprowadził wiceprezes TS Węgrzce Łukasz Truskolaski, oraz nowy człon Szkoły Podstawowej w Bibicach, o którym opowiedziała dyrektor Anna Górka. Francuska młodzież natomiast miała okazję poznać historię i ciekawe anegdoty związane z zamkiem w Korzkwi, który leży na Szlaku Orlich Gniazd. Wrażenie robiły zamkowe komnaty, elementy wystroju, tj. poroża dzikich zwierząt oraz niepowtarzalny widok z zamkowej wieży rozpościerający się na Korzkiew i Dolinę Korzkiewki. Przewodnicy oprowadzający po zamku w średniowiecznych strojach na zakończenie zaprosili francuską młodzież do wspólnego tańca na dziedzińcu korzkiewskiego zamku. Wieczorną propozycją na integrację francuskiej i polskiej młodzieży był wspólny paintball w Korzkwi.
Tego dnia miała miejsce też uroczysta kolacja w Centrum Integracji Społecznej/CKPiR w Zielonkach, podczas której przedstawiciele francuskiej gminy spotkali się m.in. z radnymi gminy Zielonki, wśród nich z wiceprzewodniczącymi rady Marzeną Gadzik-Wojcik i Ryszardem Krawczykiem.
 – 10 lat temu, na „Śledziku u wójta”,  czyli gali wręczania Nagród Samorzadowych, po raz pierwszy witaliśmy delegację z Francji, a później wspólnie z ówczesnym przewodniczącym Rady Gminy Zielonki Ryszardem Krawczykiem udaliśmy się w podróż do Hersin-Coupigny,  gdzie zostało podpisane porozumienie o współpracy. Cieszę się, że współpraca trwa i nadal będzie trwała.  – mówił wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dodając: – Każde wyjazdy do partnerskiej gminy owocowały bagażem ciekawych wrażeń i zobaczeniem tego, co wspaniałego jest w bratniej gminie Hersin-Coupigny, ale nie tylko, szerzej patrząc we Francji.
Mer Hersin-Coupigny J.-M. Caramiaux podziękował za wspaniały, pełen atrakcji program pobytu, podkreślił, że ogromną korzyścią płynącą ze wzajemnej współpracy obu samorządów, której oficjalne dziesięciolecie będziemy świętować w przyszłym roku, jest to, że za każdym razem obie strony uczą się wiele od siebie nawzajem.
Zastępca mera ds. młodzieży Monique Lecompte w kilku słowach przedstawiła zasady funkcjonowania młodzieżowych rad gmin we Francji. Obecnie 13-osobową Młodzieżową Radę H-C wspomaga Komitet Pilotażowy, a w nim: Peggy Tachel-Doisel, Audrey Delvalle, Kevin Merlevelde, Monique Lecompte, Martine Sauvage i Laurent Fontaine. Następnie oddała głos przedstawicielowi młodzieży. Apolinaire Telle, mer młodzieżowej rady Hersin-Coupigny  wybranej w 2018 r. opowiedział o jej działalności. – Naszą rolą jest przynosić do gminy nowe pomysły, uczestniczyć w przygotowaniu nowych aktywności, dawać głos młodzieży i uczestniczyć w ceremoniach. Niestety, nasza kadencja dobiega końca, wybór kolejnej rady planowany jest na 18 listopada tego roku w tygodniu ochrony praw dziecka – mówił A. Telle.  
– Najpiękniejszym naszym skarbem jest młodzież, dlatego też w naszej gminie rozpoczęliśmy działania mające na celu powołanie Młodzieżowej Rady Gminy, mamy nadzieję, ze stanie się to wkrótce  – mówiła zastępca przewodniczącego rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, równocześnie dziękując francuskim przyjaciołom gminy Zielonki za owocnie spędzony wspólny czas.
W części artystycznej wieczoru zatańczył i zaśpiewał dla gości zespół Folklove z Jurajską Kapelą Folklorystyczną Gminy Zielonki, nasi goście zostali też zaproszeni do wspólnego poloneza.  Spodobał się ten narodowy taniec, a szczególnie barwne stroje krakowskie. Na koniec oficjalnego wieczoru nastąpiła wymiana podarunków.
Ostatniego dnia pobytu, w czwartek, zaplanowaliśmy dla naszych gości jeszcze warsztaty w Muzeum Hebla w Przybysławicach. Bardzo podobała się im barwna opowieść Wolfganga Hofera o starych zawodach i narzędziach, jak i twórczości artysty inspirowanej naturą. Urokliwa, tradycyjna zabudowa – miejscowa chałupa, którą przekształcono na muzeum – też była z zainteresowaniem oglądana i komentowana. Wszyscy – i dorośli i młodzież – z zapałem przystąpili do heblowania, piłowania, zbijania, by – ci młodsi – sprawdzić, a ci starsi – przypomnieć sobie – co są w stanie stworzyć za pomocą własnych rąk i tradycyjnych narzędzi. Około południa przyszedł czas rozstania i wyjazdu na lotnisko. Żegnaliśmy się – do zobaczenia za rok, w Hersin-Coupigny!
Przypomnijmy, że z partnerską dla gminy Zielonki francuską gminą Hersin-Coupigny w ciągu 10 lat współpracy wymieniliśmy już orkiestry, chóry, a także grupy młodzieżowe. 8 marca 2011 roku i 10 marca 2012 roku to dwie ważne daty w historii kontaktów gminy Zielonki i francuskiego miasteczka Hersin – Coupigny, leżącego w północnym departamencie Nord-pas-de-Calais. Pierwsza z nich to podpisanie porozumienia o intencji współpracy w Zielonkach, druga – jego potwierdzenie w Hersin-Coupigny. Kontakty polsko-francuskie, gminy Zielonki z zaprzyjaźnioną gminą Hersin-Coupigny, nabrały w 2012 roku tempa za sprawą wyjazdu Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek do francuskich przyjaciół.  M.in. 8 października tego roku orkiestra wystąpiła na Jarmarku Europejskim. We wrześniu 2013 roku gościliśmy orkiestrę Harmonie du Commerce wraz z towarzyszącą jej delegacją. Młodzieżowy chór Fermata wraz z przedstawicielami samorządu gminy Zielonki przebywał w północnej Francji od 29.04. do 3.05. 2016 r. Od 8 do 11 grudnia 2017 r. do gminy Zielonki zawitał chór Chant’Hersin i delegacja oficjalna z Hersin-Coupigny. Od 15 do 22 września 2019 roku w Hersin-Coupigny gościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi, a w październiku 2021  roku doczekaliśmy rewizyty przyjaciół z Francji.

 1
 8
 KR2
 KR3
 KR4
 KR1
KR5
KR6
9a
9d
9f
15
16
21
22
26
33a
34
36
41
43
46
47
51
59
62
Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content