Skip to main content
search
Relacje

Narodowe Święto Niepodległości w Zielonkach

By 13 listopada 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2014 przez admin

zielonki

 

W tym roku mija 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważne wydarzenie było uroczyście obchodzone 10 listopada w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach podczas VI Wieczoru Niepodległości organizowanego przez sołectwo Zielonki i Bibliotekę Publiczną w Zielonkach.

Uroczystość rozpoczął sołtys Zielonek Władysław Orzechowski wraz z dyrektorem Biblioteki Publicznej Mariuszem Zielińskim. Otwarta przed miesiącem Izba Regionalna w Zielonkach podczas tego wieczoru zyskała kolejne eksponaty przekazane przez darczyńców. Są to: figura Matki Bożej, z XVII w. która dawniej znajdowała się w kapliczce przy skrzyżowaniu ulic księdza Zięby i W. Baranówny przekazana przez ks. Proboszcza Andrzeja Olszowskiego; portret ks. Jana Michalika autorstwa Andrzeja Dąbka, obraz Katarzyny Gawłowej przedstawiający „Scenę rodzajową z Zielonek” od rodziny Płonków oraz komplet figur pasyjnych z lat 1870-1880 podarowany przez rodzinę Pacewiczów.

zielonki6

W obchodach rocznicy odzyskania niepodległości wzięli udział wójt gminy Zielonki Bogusław Król, radna gminy Anna Sieńko, radny powiatu krakowskiego Wojciech Karwat, ks. Alojzy Strączek, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Bożena Nowak wraz z zastępcami, nauczyciele, komendant gminny OSP Zielonki Jan Palimąka oraz Roman Heil.
Przed publicznością wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół w Zielonkach, którzy pod batutą Ewy Adamczyk przenieśli ich w muzyczną podróż ku wolności. Warto wspomnieć, iż kilka dni temu dwie podopieczne pani Adamczyk – Maja Sum i Emilia Zielewska – zostały nagrodzone podczas Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Krakowie.

zielonki5
O fortyfikacjach Twierdzy Kraków, historii powstania, pełnionych funkcjach i najważniejszych obiektach znajdujących się w gminie Zielonki opowiedział dr inż. arch. Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej. Na zakończenie wystąpiły panie z chóru „Bel Canto”, które zaśpiewały pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Wojciecha Karwata.
Warto pamiętać o naszej bogatej historii, naszej małej ojczyźnie, cieszyć się z wolności i umieć szanować to, co jest nam dane, to co jest historią, tradycją tej gminy, tej społeczności i tej Rzeczpospolitej – mówił wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
KB

Więcej zdjęć w ALBUMIE.

zielonki1

zielonki2

zielonki3

zielonki4

 

Close Menu
 
24 czerwca 2024
Skip to content