Skip to main content
search
Relacje

„Nasa rodzina” – najlepsza godka krakowska z gminy Zielonki!

By 8 czerwca 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 czerwca 2016 przez admin

WP 20160605 15 48 23 Pro5 czerwca odbył się po raz piąty festiwal gwary i kultury krakowskiej tym razem organizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale. Naszą gminę reprezentowała Anna Madej z grupy Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic. Jej monolog okazał się najlepszy i jury nagrodziło go I miejscem. W konkurencji maratonu krakowiaka Celina i Andrzej Gajewscy z tego samego zespołu osiągnęli III miejsce w kategorii dorosłych. Wśród uczestników konkursu gawędy, jako jedyny mężczyzna, wystąpił również Władysław Kućmierczyk. Na zdjęciu Anna Madej (pierwsza z lewej) z Gawędziarzami i Śpiewakami z Grębynic.

Celem V już Festiwalu Godki Krakowskiej jest przypomnienie krakowskiej gwary i kultury, zachęcenie do jej poznawania młodzieży. – Gawędę „Nasa rodzina” układaliśmy z grupą, ale wystąpić mogła jedna osoba z monologiem, zgodnie z regulaminem – relacjonuje pani Anna, która przygotowywała monolog przez miesiąc przed lustrem. Opowiadała m.in. o mężowych obietnicach: – Łon jak się chciał zynić – to mi łobiecywoł: Andzia nie trop ze się, nic nie bedzies w polu robić, ino tak się bedzies krzątać po chałupie, bedzies wielko pani. A jo mu godom: idze, idze bajoku, każdy tak łobiecuje. A jo teraz zaganiom.
A rodzina, czyli Grupa Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic towarzyszyła pani Annie, o nich opowiadała, więc mogli ją wspierać. Podczas występu pani Anna jednak nie borykała się z tremą, chwali też organizatorów za techniczne ułatwienia, mikrofon przy twarzy pozwalał jej na ruch sceniczny i gestykulację, a dobry przekaz do ludzi pochwaliła sama Anna Dymna, zasiadająca w jury. Od dr. hab. Kazimierza Sikory, językoznawcy z Wydziału Polonistyki UJ, usłyszała pochwały za dużą ilość słów gwarowych, powiedzianych z dobrym akcentem.
Do konkursu stanęło 15 osób, a wśród nich Władysław Kućmierczyk z Zielonek, jedyny reprezentant płci męskiej w konkurencji monologu.
Celina i Andrzej Gajewscy tańczyli krakowiaka do upadłego, tak że zdobyli w tej konkurencji pośród dorosłych III miejsce. Na festiwalu młodzież odgrywała scenki z „Wesela” Wyspiańskiego w towarzystwie znanych aktorów. Odbyły się również i inne konkursy; takie jak gawędziarski, fotograficzny, stroju krakowskiego. Prócz Anny Dymnej wśród jurorów znaleźli się: Jerzy Stuhr, Dariusz Gnatowski, Krzysztof Jasiński, Ryszard Melliwa, Kazimierz Sikora i Artur Czesak.

Reportaż “Rzecz o godce krakowskiej” przygotowany przez TVP Kraków telewizja wyemituje w niedzielę 12 czerwca o 20.30. Zachęcamy do obejrzenia.
IO

 

gotka

Close Menu
 
7 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content