Ostatnia aktualizacja 8 czerwca 2016 przez admin
5 czerwca odbył się po raz piąty festiwal gwary i kultury krakowskiej tym razem organizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale. Naszą gminę reprezentowała Anna Madej z grupy Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic. Jej monolog okazał się najlepszy i jury nagrodziło go I miejscem. W konkurencji maratonu krakowiaka Celina i Andrzej Gajewscy z tego samego zespołu osiągnęli III miejsce w kategorii dorosłych. Wśród uczestników konkursu gawędy, jako jedyny mężczyzna, wystąpił również Władysław Kućmierczyk. Na zdjęciu Anna Madej (pierwsza z lewej) z Gawędziarzami i Śpiewakami z Grębynic.
Celem V już Festiwalu Godki Krakowskiej jest przypomnienie krakowskiej gwary i kultury, zachęcenie do jej poznawania młodzieży. – Gawędę „Nasa rodzina” układaliśmy z grupą, ale wystąpić mogła jedna osoba z monologiem, zgodnie z regulaminem – relacjonuje pani Anna, która przygotowywała monolog przez miesiąc przed lustrem. Opowiadała m.in. o mężowych obietnicach: – Łon jak się chciał zynić – to mi łobiecywoł: Andzia nie trop ze się, nic nie bedzies w polu robić, ino tak się bedzies krzątać po chałupie, bedzies wielko pani. A jo mu godom: idze, idze bajoku, każdy tak łobiecuje. A jo teraz zaganiom.
A rodzina, czyli Grupa Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic towarzyszyła pani Annie, o nich opowiadała, więc mogli ją wspierać. Podczas występu pani Anna jednak nie borykała się z tremą, chwali też organizatorów za techniczne ułatwienia, mikrofon przy twarzy pozwalał jej na ruch sceniczny i gestykulację, a dobry przekaz do ludzi pochwaliła sama Anna Dymna, zasiadająca w jury. Od dr. hab. Kazimierza Sikory, językoznawcy z Wydziału Polonistyki UJ, usłyszała pochwały za dużą ilość słów gwarowych, powiedzianych z dobrym akcentem.
Do konkursu stanęło 15 osób, a wśród nich Władysław Kućmierczyk z Zielonek, jedyny reprezentant płci męskiej w konkurencji monologu.
Celina i Andrzej Gajewscy tańczyli krakowiaka do upadłego, tak że zdobyli w tej konkurencji pośród dorosłych III miejsce. Na festiwalu młodzież odgrywała scenki z „Wesela” Wyspiańskiego w towarzystwie znanych aktorów. Odbyły się również i inne konkursy; takie jak gawędziarski, fotograficzny, stroju krakowskiego. Prócz Anny Dymnej wśród jurorów znaleźli się: Jerzy Stuhr, Dariusz Gnatowski, Krzysztof Jasiński, Ryszard Melliwa, Kazimierz Sikora i Artur Czesak.
Reportaż “Rzecz o godce krakowskiej” przygotowany przez TVP Kraków telewizja wyemituje w niedzielę 12 czerwca o 20.30. Zachęcamy do obejrzenia.
IO