Skip to main content
search
Aktualności

Nasz przedstawiciel w Radzie Muzeum Etnograficznego

By 14 lipca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 lipca 2021 przez admin

str47

10 czerwca 2021 r. Mariusz Zieliński dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach został powołany uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego do Rady Muzeum przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Mariusz Zieliński od 2009 r. pełni funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach, w 2014 r. utworzył w jej strukturach Izbę Regionalną – oddział zbiorów muzealnych. W 2018 r. w ramach celebracji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował publikowanie serii wydawniczej zatytułowanej „Biblioteka Historyczna Gminy Zielonki”.


Od lat zajmuje się gromadzeniem szeroko rozumianych pamiątek związanych z historią i etnografią gminy Zielonki. Jest propagatorem wydarzeń i uroczystości związanych z zachowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz animacji podtrzymującej stare obrzędy i zwyczaje, niegdyś praktykowane w rodzinnej miejscowości. Aktywnie angażuje się w przedsięwzięcia sołeckie czy gminne promujące modę na noszenie tradycyjnego stroju krakowskiego Krakowiaków Zachodnich według historycznego wzoru „od Zielonek”.
Od 2014 r. przewodniczy Gminnemu Zespołowi ds. Opieki Nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym. Z jego inicjatywy m.in. są odnawiane zabytkowe kapliczki przydrożne na terenie naszej gminy. W 2019 r. Starosta Krakowski ustanowił go społecznym opiekunem zabytków. W 2020 r. uchwałą Zarządu Powiatu Krakowskiego został powołany, z ramienia Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki, do Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, której celem jest realizacja zasady dialogu obywatelskiego poprzez kształtowanie współpracy samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi.
Za swoje osiągnięcia na polu zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce w 2018 r. Mariusz Zieliński otrzymał wyróżnienie w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa. Z kolei w 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Naszemu przedstawicielowi w Radzie Muzeum Etnograficznego serdecznie gratulujemy i życzymy zdobycia nowych doświadczeń na niwie promowania kultury ludowej.

Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content