Skip to main content
search
Aktualności

Nasze zdrowie w naszych rękach, czyli Aktywna Batowicka Jesień

By 17 listopada 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 listopada 2016 przez admin

batowice1

Jak dbać o zdrowie, czy korzystać z badań profilaktycznych, jak przeciwdziałać chorobom układu krążenia – na te i wiele innych pytań odpowiadał doktor Tomasz Sobalski podczas spotkania w Batowicach. Organizatorem konferencji była fundacja im. Marszałka Marka Nawary, która w tym roku przygotowała szereg ciekawych wydarzeń w ramach projektu pt. „Aktywna Batowicka Jesień”.


Śp. Marek Nawara – pierwszy wójt gminy Zielonki, a później marszałek Małopolski, był pierwszym w Polsce włodarzem, który przeprowadził w gminie reformę służby zdrowia i opieką lekarzy rodzinnych objął całą populację gminy – z czasem zmiany w służbie zdrowia objęły całą Polskę. Od lat z gminą Zielonki związany jest doktor Tomasz Sobalski – lekarz specjalista chorób wewnętrznych oraz lekarz medycyny rodzinnej, prezes Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Doktor Sobalski w interesujący sposób podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, który nabył podczas trzydziestu lat pracy w zawodzie. Jak powiedział, jednej prostej recepty na zdrowie nie ma, ale pamiętając o kilku ważnych elementach; m.in. takich jak różnorodna dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu; możemy swojemu zdrowiu pomóc.
Jesienią mieszkańcy Batowic mogli skorzystać z interesującej oferty spotkań i zajęć, spotkanie z doktorem Sobalskim było tylko jednym z nich. Już po raz drugi na zaproszenie fundacji im. M.Nawary odwiedzili ich znani krakowscy podróżnicy – Elżbieta i Andrzej Lisowscy. Podczas spotkania opowiadali o wrażeniach z pobytu w Kambodży – pięknych krajobrazach, smakowitych potrawach i lokalnym folklorze. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z krakowską artystką – Jagą Wrońską, a emocji i wzruszeń dostarczyło wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych. Rozśpiewana grupa w planach ma już kolejne spotkania z piosenką – biesiadną, maryjną i kolędami.
Kierując się maksymą „W zdrowym ciele zdrowy duch” mieszkańcy Batowic biorą udział w zajęciach nordic walking. W ramach projektu zakupiono 5 par kijków i chętni raz w tygodniu ćwiczą pod okiem Agnieszki Galbas. Pomysł się spodobał i grupki osób spotykają się coraz częściej, by pospacerować z kijkami po okolicy.
W październiku dzieci i młodzież wzięły udział w cyklu warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Jolantę Mielnicką. Podczas zajęć mali artyści poznali właściwości gliny, techniki lepienia, a później sami tworzyli inspirując się tematyką jesienną.
To sukces, że w tak małej miejscowości, która nie posiada centrum kultury ani szkoły udaje się wspólnie działać i integrować ludzi – mówiła Monika Karlińska-Nawara, prezes fundacji, która wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, sołtys Elżbietą Gołąb i radą sołecką aktywizuje lokalną społeczność.
KB

batowice2

batowice3

 

batowice4

100 3047

ceramiczne

DSC08885

WLMF933

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content