Skip to main content
search
Aktualności

Nawalne deszcze, wezbrania potoków i rzek – 21.08.

By 22 sierpnia 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 23 sierpnia 2022 przez MKF

Trwa sprzątanie po wczorajszych, niedzielnych, nawalnych deszczach. 21 sierpnia, w niedzielę, nawalne deszcze przeszły na północ od Krakowa, przez kilka gmin, w tym gminę Zielonki. Jak podaje IMGW w ciągu godziny spadło nawet do 70l/m2. Kilkugodzinne opady doprowadziły do wezbrania potoków i rzek, w tym Prądnika, Garliczki i Bibiczanki.
W niedzielę od godzin popołudniowych do nocnych w akcjach uczestniczyło 9 jednostek OSP z gminy Zielonki. Pracował też gminny sztab kryzysowy. Działania jednostek OSP obejmowały głównie usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu: udrażnianie koryt rzek, przepustów, rowów oraz wypompowywanie wody z posesji. Wszystkim strażakom-ochotnikom dziękujemy za ich pomoc i zaangażowanie w społeczne niesienie pomocy.

Zmiany klimatu powodują liczne anomalia pogodowe: pojawianie się silnych komórek burzowych, nawałnic, powodzi błyskawicznych, czy wichur, na które ciężko się przygotować. W tym roku skala zjawiska w naszej gminie była mniejsza niż w ubiegłym – w niedzielę najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w trzech miejscach w Zielonkach wzdłuż drogi wojewódzkiej oraz na ul. Bankowej. Podtopienia dróg nastąpiły, oprócz Zielonek, też m.in.: w Batowicach, Bibicach, Węgrzcach, Owczarach. Nawalne deszcze doprowadziły też do uszkodzeń infrastruktury drogowej.

Dzisiejsze ostrzeżenie meteorologiczne, niestety znów mówi o możliwości wystąpienia burz. Przypominamy, że piasek przeznaczony do zabezpieczania posesji dostępny jest w miejscach wyznaczonych przez sołtysów.

Opisujemy: skutki nawalnych deszczów z 21 sierpnia.

Close Menu
 
29 stycznia 2023
Skip to content