Skip to main content
search
Relacje

“Nowotworom możemy zapobiegać” – Wykład prof. dr hab. Andrzeja Matyi w ramach cyklu „Uniwersytet Osiedla Łokietka”

By 26 kwietnia 202327 kwietnia, 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia 2023 przez KB

Za nami kolejny wykład w ramach cyklu „Uniwersytet Osiedla Łokietka”. 24 kwietnia w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Lawendowej 32 w Zielonkach gościł prof. dr hab. Andrzej Matyja chirurg, II Katedry Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Goście wydarzenia mieli możliwość wysłuchania prelekcji dotyczącej najczęstszych nowotworów złośliwych, sposobów ich diagnozowania, a także profilaktyki, która może bezpośrednio zadecydować o długości i komforcie naszego życia.

— Zanim przejdę do swojej prelekcji, zapytam: Kto z Państwa jest po badaniu kolonoskopowym? — rozpoczął swoje wystąpienie prof. dr. hab. Andrzej Matyja. Na widok podniesionych rąk wśród znacznej części sali stwierdził.  — Gratuluję, że tak wielu z Państwa dba o własne zdrowie, bo profilaktyka jest najważniejszym elementem, który na nie wpływa — po tym krótkim wstępie nastąpił czas na omówienie poszczególnych typów nowotworów z podziałem na czynniki będące ich najczęstszą przyczyną. Wśród wymienionych przez profesora głównych przykładów zachowań niesprzyjających naszemu zdrowiu, wymienione zostały uzależnienia od używek, w tym przede wszystkim od papierosów i alkoholu, stres, ale także czynniki środowiskowe i genetyczne. — Każdy z nas otrzymał szansę na długie życie, a to jakie ono będzie, zależy od nas — podsumował swoje wystąpienie profesor Matyja.
Po pierwszej części spotkania przyszedł czas na zadawanie pytań. Wśród tych, które padły z sali, były nie tylko te związane z profilaktyką i leczeniem nowotworów złośliwych, lecz także te dotyczące kondycji polskiej służby zdrowia, czy sposobów na poprawienie komunikacji pacjentów z lekarzami.

Wydarzenie zakończyła niespodzianka muzyczna. Wystąpili wokalistka związana z chórem Fermata – Małgorzata Łyczko oraz gitarzysta grający na co dzień muzykę w stylu Gypsy Swing – Jacek Serczyk. Kolejny wykładem w ramach „Uniwersytetu Osiedla Łokietka” będzie zaplanowane na 12 maja spotkanie zatytułowane „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, którego prelegentem będzie profesor Janusz Heitzman.

TN

Poniżej publikujemy zdjęcia z wykładu prof. dr. hab. Andrzeja Matyi:

Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content