Ostatnia aktualizacja 14 czerwca 2024 przez Marek Skiba
12 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Osiedla Łokietka. Tematem wykładu dr. hab. Piotra Buły, prof. UEK była sztuczna inteligencja. Zastanawiano się, czy jest ona szansą, czy zagrożeniem dla ludzkości.
Zaproszony gość jest autorem i współautorem łącznie ponad 180 publikacji naukowych. W latach 2020 – 2023 pełnił funkcję prorektora ds. Projektów i Współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Został uhonorowany między innymi brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wykład rozpoczął się od teoretycznego wprowadzenia definicji sztucznej inteligencji. AI zdaniem profesora pierwsze kroki w powstaniu AI upatruje się w Alanie Turingu, brytyjskim matematyku, który wykorzystywał w swojej pracy podejście algorytmiczne. Swój wkład w podwaliny mieli również Polacy – Henryk Zygalski, Marian Rojewski i Jerzy Różycki, w Polsce kojarzeni głównie z rozpracowaniem Enigmy. Samo pojęcia „sztuczna inteligencja” zostało jednak wprowadzone w 1956 r. przez Johna McCarthy’iego, amerykańskiego matematyka.
Prelegent opowiadał o zagrożeniach oraz korzyściach, jakie płyną z rozwijania zaawansowanych sieci neuronowych. Pozwalają one na generowanie obrazów, tekstów oraz dźwięków. Podkreślał jednak, że pomimo rosnących zdolności nie pozbawi ona człowieka pracy. Może jednak zmienić całkowicie jego znaczenie w procesach technologicznych, czy wojnach.
Tradycyjnie już wydarzenie zakończyło się niespodzianką artystyczną, w ramach której wystąpiła Anna Roj – muzyk, pedagog i dyrygent chóralny oraz absolwentka wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Spotkania, których pomysłodawcą jest Krzysztof Olawski, odbywają się cyklicznie w ramach Uniwersytetu Osiedla Łokietka.
MS