Skip to main content
search
Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Brzozówce

By 12 listopada 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2024 przez Marek Skiba

Wieczorem 11 listopada w budynku wielofunkcyjnym w Brzozówce zorganizowano obchody Narodowego Święta Niepodległości. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. prelekcję Gabriela Janczarskiego pt. “Wojenno-jeniecka odyseja Leona Janczarskiego”. Inicjatorami spotkania byli Elżbieta Cich, sołtys Brzozówki i radna gminy Zielonki oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki”.

Na początku wspólnie odśpiewano hymn Polski. Wykład dotyczył losów dziadka Gabriela Janczarskiego, mieszkańca Brzozówki. W pierwszej części prelekcji uczestnicy mogli zapoznać się z opisem życia ludności wiejskiej. Poruszono temat szeroko panującego analfabetyzmu oraz niechęci chłopstwa do nauki.

W dalszej części prelegent przedstawił losy swojego dziadka. Leon Janczarski urodził się w 1892 roku. Wraz z rodzicami oraz dwoma braćmi i siostrą mieszkał w Brzozówce. W 1913 roku rozpoczął służbę wojskową. Skierowano go w okolice Irkucka na Syberii. W związku z wybuchem I Wojny Światowej znalazł się w lutym 1915 roku w okolicach Ostrołęki. Podczas jednej z bitew na Kurpiowszczyźnie znalazł się w niewoli niemieckiej.

Jego pobyt w obozie jenieckim w Alzacji zbiegł się z końcem I Wojny Światowej. Następnie dostał się do „Błękitnej Armii Józefa Hallera”, którą formowano we Francji, a z którą powrócił do Polski. Walczył na froncie ukraińskim oraz pod Warszawą w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Po licznych perypetiach wojenno-jenieckich, które trwały osiem lat powrócił do domu rodzinnego w Brzozówce.

Historię swojej niewoli opublikował w „Gazecie Świątecznej” w 1931 roku.

Po wykładzie prelegent odpowiadał na zadawane przez publiczność pytania. Dodatkowo zainspirowani wykładem Gabriela Janczarskiego, obecni goście zaczęli wspominać losy swoich przodków.

W drugiej części wydarzenia odbyła się prelekcja Jerzego Kłępa, sołtysa Jurczyc z gminy Skawina oraz pokaz filmu dotyczący wspominanej wcześniej „Błękitnej Armii Józefa Hallera”. Ta powołana 4 czerwca 1917 dekretem prezydenta Francji, z inicjatywy Romana Dmowskiego, formacja składała się z ochotników polskich i podlegała rozkazom dowództwa francuskiego.

– Chciałem podziękować Panu Gabrielowi, i pozostałym przedmówcą, za to, że chcieli się z nami podzielić tymi niezwykłymi historiami – mówił po prelekcjach Mirosław Golanko, wójt gminy Zielonki. – To jest niesamowite, ponieważ możemy w różny sposób celebrować tę uroczystość. Myślę, że własne historie są najlepszym wyrazem tego, co możemy pokazać – kontynuował.

Następnie nadszedł czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. Wzruszającym momentem było odśpiewanie piosenki „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, z dodatkowymi zwrotkami nawiązującymi do gminy Zielonki i miejscowości Brzozówka.

MS

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.

Close Menu
 
8 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content