Skip to main content
search
Wydarzenia

Od 23 czerwca 2021 r. rachmistrzowie spisowi naszej gminy rozpoczną wywiady bezpośrednie u mieszkańców

By 24 czerwca 202111 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 lutego 2022 przez AO

gusOd 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Oznacza to że rachmistrzowie będą się kontaktowali z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym., lub zalogowali się w systemie spisowym lecz nie dokończyli samospisu w terminie 14 dni od dnia pierwszego zalogowania, co spowodowało automatyczne wygaśniecie dostępu do platformy spisowej.

Kliknij też: Zasady realizacji spisu metodą wywiadu bezpośredniego w terenie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Ponadto zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. Z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Spis trwa do dnia 30 września 2021 r.
Pamiętaj każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
1.    imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2.    numer identyfikatora oraz hologram,
3.    nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4.    podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5.    okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
Gdy masz wątpliwości co do tożsamości rachmistrza, można ją sprawdzić na kilka sposobów:
•    poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
•    poprzez infolinię spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
•    w przypadku uzasadnionych wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami i rygorem sanitarnym. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy winien bezwzględnie zachowywać dystans społeczny, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza.
Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99. Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.
Dla osób nieposiadających dostępu do komputera z dostępem do sieci internet, udostępniono możliwość dokonania samospisu w Urzędzie Gminy Zielonki w budynku głównym pok. 202 z zachowaniem reżimu sanitarnego. Osoba zgłaszająca się do urzędu winna posiadać przy sobie ważny dowód osobisty. oraz informacje o współmieszkańcach.

 

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content