Skip to main content
search
Aktualności

„Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez gminę Zielonki”

By 9 sierpnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 9 sierpnia 2013 przez admin

 

rower1

Trwają prace związane z realizacją projektu rowerowego „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez gminę Zielonki”. W jego ramach zostanie poprawiona nawierzchnia szlaków rowerowych w gminie Zielonki oraz powstanie infrastruktura towarzysząca. Projekt opiewa na kwotę 4,8 miliona złotych i zostanie wykorzystana w latach 2013 – 2014. Dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 ma wynieść 3,5 mln zł, a 1,3 mln wyda gmina Zielonki z własnego budżetu. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2014 roku.

Projekt zakłada renowacje istniejących szlaków rowerowych o łącznej długości prawie 17 km, które zyskają nawierzchnię z asfaltu bądź recykliny. Oprócz tego powstanie kilka nowych, krótkich odcinków, które pozwolą na bezpieczne podróżowanie omijając ruchliwe odcinki dróg powiatowych i drogi wojewódzkiej biegnących na terenie gminy. Renowacja całego oznakowania wzdłuż wszystkich szlaków zarówno rowerowych, jak i pieszych na długości 84 km oraz mapy turystyczne i przewodniki sprawią, że wycieczka po naszej gminie będzie wygodna i przyjemna. Na trasie zostaną przygotowane 24 punkty spoczynkowe wyposażone m.in. w stoliki, ławeczki oraz tablice z informacjami o dalszym przebiegu trasy oraz pobliskich atrakcjach turystycznych. Projekt przewiduje także utworzenie i wyposażenie Punktu Informacji Turystycznej w istniejącym lokalu CIS w Zielonkach, w którym znajdą się materiały promocyjne gminy i regionu oraz mapy szlaków i przewodnik turystyczny.
Projekt rozpoczęto od poprawy nawierzchni dróg, którymi prowadzą szlaki rowerowe. Ul. Na Popielówkę w Zielonkach zyskała 840-metrowy odcinek chodnika, a w Bibicach na ul. Wichrowe Wzgórza odcinek 820 m, w tym 400 mb to nowa nawierzchnia asfaltowa na istniejącej nawierzchni tłuczniowej, a na pozostałym fragmencie nawierzchnia z recykliny.  W Batowicach w ramach projektu nowy asfalt położono na odcinku 1272 m. A nadprogramowo w ciągu ww. drogi odnowiono asfalt n.in. na terenie PKP na odcinku 334 m. W Brzozówce, przy ul. Spacerowej trwają prace przygotowawcze pod ułożenie asfaltu o długości ok. 712 m w tym dodatkowo ułożone zostanie ok. 100 mb nawierzchni asfaltowej. Na ul. Królewskiej w Bibicach oraz w Zielonkach koło fortu (Patoki) wykonano podbudowę tłuczniową, a prace nadal trwają. Na wielu odcinkach wykonywane są prace przygotowawcze w postaci okazań granic m.in. w Bibicach na ul. Leszczyńskiej oraz w Grębynicach ulice Polna i Studencka. W najbliższych dniach rozpoczęte zostaną prace przy budowie ul. Leszczynowej w Bibicach.
1 sierpnia podpisano z generalnym wykonawcą Miejskim Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Sp. z o.o. w Krakowie umowę uzupełniającą na wykonanie nawierzchni asfaltowej na długości ok. 3,4 km dróg objętych projektem rowerowym.
Realizacja projektu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem prac i jest zaawansowana na poziomie 30%.

Więcej zdjęć: tutaj.

  rower2

  rower3

  rower4

  rower5

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content