Skip to main content
search
Aktualności

Odblaskowo z OSP Bibice

By 3 grudnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 grudnia 2018 przez admin

odblskowoStrażacy – ochotnicy z Bibic przeszkolili 400 uczniów na bardziej świadomych i bezpiecznych pieszych. Projekt „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” Ochotniczej Straży Pożarnej w Bibicach mógł być zrealizowany dzięki  dotacji w wysokości 3 tys. zł z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa. Projekt trwał od września, a zakończył się w piątek 30 listopada.

Projekt OSP w Bibicach przybliżył zasady ruchu drogowego dzieciom z klas I-IV Szkoły Podstawowej w Bibicach. Strażacy realizowali go we współpracy ze szkołą od 17 września do 30 listopada i objęli nim 400 dzieci, prowadząc dwie lekcje z każdą klasą. Podziękowania należą się byłej dyrektor szkoły Beacie Pieńkowskiej, która zaprosiła strażaków oraz obecnej dyrektor Annie Górce za zaangażowanie w projekt.
Rozmawialiśmy z dziećmi o tym jak działają odblaski, jak dzięki nim mogą być lepiej widoczne na drodze – mówi Marek Małek, naczelnik OSP Bibice, autor projektu i jeden z prowadzących zajęcia.
Największe wrażenie na dzieciach robił filmik pokazujący, z jakiej odległości pieszy idąc poboczem po zmroku jest widoczny na drodze. Strażacy tłumaczyli, że pieszy bez odblasków może być zauważony w odległości zaledwie 30 m, przy założeniu dwóch elementów odblaskowych na nogawki i jednego na rękawie – to już 150 m, a jak włoży jeszcze kamizelkę – to już 350 metrów. Drugi film traktował o bezpiecznej drodze do szkoły, zapoznano dzieci również z 10 zasadami bezpiecznego pieszego.
Zajęcia z dziećmi prowadzili druhowie z bibickiej OSP – naczelnik Marek Małek, jego zastępczyni Dominika Rzewuska oraz Damian Pachel i Władysław Figiel. Po zajęciach każdy z uczestników dostał odblask w postaci opaski, breloka z wozem strażackim, czy słonikiem na szczęście – do wyboru.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Korona Północnego Krakowa za możliwość uczestnictwa w projekcie, liczymy na dalszą współpracę – dodaje Marek Małek.
IO

Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content