Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla wójta Bogusława Króla

By 24 września 201527 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

323 września wójt  Bogusław Król z rąk ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego oraz marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznakę ustanowiła Rada Ministrów z okazji jubileuszu 25. rocznicy powołania samorządu terytorialnego w Polsce. Jest ona przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz samorządu.

Najbardziej zasłużonych samorządowców Małopolski wyróżniono w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podczas konferencji pt „Systemowe zmiany w funkcjonowaniu polskiego samorządu terytorialnego” w ramach cyklu „Sprawne Państwo”. W gronie 25 wyróżnionych za wybitne zasługi w pracy samorządowej z terenu Małopolski znaleźli się również m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, starosta krakowski Józef Krzyworzeka, prof. Jerzy Hausner.
Minister Andrzej Halicki, w wystąpieniu poprzedzającym wręczenie odznak, podkreślił rolę samorządności, jako fundamentu polskiej demokracji, postawił tezę, że bez reformy samorządowej, bez kształtowania 25 lat temu samorządu od zera, cały proces transformacji ustrojowej państwa polskiego poszedłby inną drogą. Przywołał przykład Ukrainy, której sytuacja 25 lat temu była podobna do naszej, a dziś państwo to jest w zupełnie innej sytuacji niż Polska. – Nie byłoby rozwoju ani sukcesu tych 25 lat gdyby nie ludzie, dobrzy menadżerowie, sprawnie zarządzający, ale przede wszystkim oddani społecznościom lokalnym. Samorządowcy mają powód do dumy i powinni być przez nas honorowani za swój wysiłek – mówił minister. Odznaka ma na rewersie wygrawerowaną łacińską sentencję „Labor omnia vincit” – praca wszystko zwycięża. Jak mówił minister, jest to nagroda za dotychczasowy trud i wysiłek, ale stanowić ma również wyzwanie w przełamywaniu codziennych barier, niemożności, złych stereotypów.

KŁK

4
3
5
6

 

Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content