Skip to main content
search
Aktualności

Orkiestry dęte po raz 14. zagrały w Zielonkach

By 10 września 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 września 2019 przez admin

DSC0214914. Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Zielonkach już za nami. Ta muzyczna impreza gromadzi miłośników orkiestr dętych z gminy Zielonki i powiatu krakowskiego. Dla publiczności w zieloneckim Parku Wiejskim zagrało 8 września 6 orkiestr: Orkiestra Korzkiew, Reprezentacyjna Orkiestra z Cianowic, Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek Orkiestra Dęta “Hejnał” z Więcławic, “Little Big Band” ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych oraz orkiestra Dęta “Wola” z Woli Zachariaszowskiej. Na zakończenie muzycy zagrali wspólnie pod batutą Stanisława Damiana – trzy utwory zadedykowano założycielowi i kapelmistrzowi orkiestry „Wola” śp. Lechowi Wnukowi, zmarłemu w czerwcu tego roku.

W tym roku grali „sami swoi” – mogliśmy posłuchać orkiestr tylko z terenu powiatu krakowskiego. Zespoły mają atrakcyjny repertuar i spędzenie niedzielnego popołudnia z nimi to czysta przyjemność. Dopisali goście, powiat krakowski, który wspiera przegląd finansowo od 14 lat, reprezentowali radni powiatu Wojciech Bosak, Jarosław Raźny oraz Wojciech Karwat. Przybył wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, jej wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik, radni i sołtysi z gminy Zielonki. Na zaproszenie odpowiedzieli parlamentarzyści: orkiestr w Zielonkach posłuchała poseł na Sejm RP Elżbieta Duda, a posłowi Ireneuszowi Rasiowi udało się nawet zaśpiewać z orkiestrantami.
Czas umilały gościom również stoiska gastronomiczne Koła Gospodyń Wiejskich „Wolanie” z Woli Zachariaszowskiej, a Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki edukowało w ramach programu ekologicznego Termoaktywni. Publiczność i orkiestry powitał dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, a imprezę prowadziła Katarzyna Żak z CKPiR i Stowarzyszenia Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej ZACHARIASZ, które było również organizatorem festiwalu. Na stoisku organizatora można było zaopatrzyć się w materiały promocyjne i pamiątki z gminy Zielonki.
Muzyczną ucztę rozpoczęła Orkiestra Korzkiew, powstała w 1914 r., a założona przez wybitnego krakowskiego dyrygenta i kompozytora Edwarda Maja. Zespołem obecnie liczącym 26 osób dyryguje Michał Kwiatkowski. Utytułowana już wcześniej orkiestra w tym roku zdobyła II miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach. W niedzielę zdobyli publiczność grając m.in. „Volare”, wiązankę przebojów lat 80-tych, „ Just a Gigolo” oraz „Ciao Bella”.
Reprezentacyjna Orkiestra Cianowic została założona w 1963 roku, zrodziła się z idei wspólnego muzykowania i towarzyszy uroczystościom w Cianowicach i gminie Skała. Orkiestra liczy 30 osób, w większości są to panie. W ostatnim roku skupiła się na muzyce filmowej i rozrywkowej i z takim repertuarem koncertuje, zagrała m.in. temat z serialu „Gra o tron” czy przebój „Can you feel a love tonight”. Orkiestrą dyryguje Adrian Bator.
Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek w przyszłym roku obchodzi 70-lecie, od 2005 roku, obecnie 27 muzykami, dyryguje Wojciech Karwat. Orkiestra koncertowała w Niemczech, Francji, na Ukrainie i na Węgrzech, zawsze chętnie słuchana jest w rodzinnych Zielonkach. Znana jest ze swoich występów  strojach krakowskich, uczestniczy w procesji ku czci św. Stanisława na Skałkę. W niedzielę zagrali m.in. „Hidden Marsch” oraz popularną melodię „Żandarm z Saint-Tropez”.
Wielką estymą cieszy się wśród orkiestr Małopolski Konkurs Orkiestr Dętych w Więcławicach – podczas zieloneckiego przeglądu gościliśmy współorganizatora: orkiestrę „Hejnał”. Istnieje ona nieprzerwanie od 1896 roku przy Parafii Świętego Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych i działa przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach. Funkcję dyrygenta pełni Angelika Poznańska. Orkiestra liczy obecnie blisko 40 osób i stale prowadzi nabór i edukację dzieci i młodzieży. Zagrała m.in. „Na falach eteru” Edwarda Maja i „BRAThanki w oprac. M. Rytla.
„Little Big Band” ze Świątnik Górnych licząca 25 muzyków pod dyrekcją Ernesta Heksela to najmłodsza orkiestra z biorących udział w przeglądzie. Powstała w 2014 r., a tworzą ją uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Świątnikach Górnych. W repertuarze mają utwory jazzowe, popowe, funkowe i rockowe. Zagrali m.in. „Happy” Pharrella Williamsa oraz “Moves Like Jagger”.
Orkiestra Dęta OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej wystąpiła pod dyrekcją nowego dyrygenta Tomasza Nalepki. Orkiestra powstała w 1994 roku pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej i w tym roku obchodzi jubileusz ćwierćwiecza, z której to okazji nagrała płytę pt. „Co nam w duszy gra”. Obecnie zrzesza ponad 35 muzyków w każdym wieku. W Zielonkach zagrali m.in. „Variazioni in Blue” Jacoba de Haana i „Opowiadaj mi” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.
Na koniec wspólnie wykonano trzy utwory: Marsz Chorążych, walc z opery Stanisława Moniuszki „Hrabina” z okazji Roku Stanisława Moniuszki oraz „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki Franciszka Lehara „Wesoła wdówka”. Dyrygujący połączonymi orkiestrami Stanisław Damian, od lat wspierający zielonecki festiwal, rozdał słuchaczom tekst tego ostatniego utworu i zachęcał do śpiewania. Dziękujemy panu Władysławowi Kućmierczykowi za wiodący głos z publiczności. Jak już wspomniano finał przeglądu poświęcony był pamięci kapelmistrza i założyciela orkiestry „Wola” śp. Lecha Wnuka.
Dyplomy i nagrody finansowe wręczyli radny powiatu krakowskiego Wojciech Bosak oraz radna gminy Zielonki i sołtys Węgrzc Magdalena Listoś. Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Przegląd Orkiestr otrzymał dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego.
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC02158
DSC01811
DSC01847
DSC01894
DSC01950
DSC02037
DSC02062
Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content