Skip to main content
search
Aktualności

Ostrzeżenie – na terenie Małopolski podwyższone stężenie ozonu.

By 12 sierpnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2015 przez admin

ozon 3c270 maleWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie ostrzega przed wysokim stężeniem ozonu w powietrzu. Jego poziom docelowy wynosi 120 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.  W ostatnich dniach w Krakowie został przekroczony poziom 180 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.

Ze względu na utrzymującą się upalną i bezwietrzną pogodę  zarówno dziś jak i w najbliższych dniach nadal przewidywane jest wysokie stężenie ozonu,  szczególnie w godzinach południowych i popołudniowych. Ryzyko przekroczenia poziomu ostrzegawczego występuje na terenie całego województwa małopolskiego. 

Ozon jest gazem drażniącym i  wywołuje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Pierwsze objawy podrażnienia to kaszel, drapanie w gardle, senność, zaczerwienienie oczu, bóle głowy i klatki piersiowej. W wysokich stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc, a w konsekwencji, w ciężkich przypadkach do zgonu.
Zalecone jest w najbliższych dniach ograniczone przebywanie na powietrzu w godzinach 11.00 -17.00, Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, cierpiący na  choroby serca oraz dróg oddechowych i astmatycy powinny unikać przebywania na zewnątrz. 

Bieżące informacje o stanie powietrza na terenie województwa małopolskiego dostępne są na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. tutaj: 

Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content