Skip to main content
search
Aktualności

Oszuści działający metodą „na wypadek” zaatakowali mieszkańców powiatu krakowskiego

By 15 lutego 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 lutego 2021 przez admin

uwaga na oszustowOszuści działający metodą „na wypadek” ponownie zaatakowali mieszkańców powiatu krakowskiego. Tym razem uaktywnili się w gminach Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Tylko w czwartek 11 lutego próbowali oszukać aż 15 osób. Mieszkańcy jednak nie dali się oszukać. Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” itp., docierając do jak największej liczby osób. Uświadamiają ich o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Liczne apele i komunikatów dają rezultaty. 11 lutego na terenie powiatu krakowskiego mieliśmy do czynienia aż z 15 próbami wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek”. Na szczęście osoby w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszusta i nie doszło do przekazania pieniędzy.

Oszuści zadzwonili na telefon stacjonarny do czternastu kobiet i jednego mężczyzny, zamieszkałych na terenie gmin: Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Były to głównie osoby starsze. W każdym z tych przypadków dzwoniący oszust, podając się za syna/córkę, zapłakanym głosem informował o tym, że właśnie spowodował wypadek, w którym zabił człowieka. Kolejno przestępca przekazywał słuchawkę wspólnikowi, który przedstawiał się jako policjant i informował o tym, że potrzebne są pieniądze, podając kwoty po kilkaset tysięcy złotych, na kaucję, aby krewny „nie poszedł do więzienia”. W trakcie rozmów oszuści wypytywali też seniorów o ilość posiadanych oszczędności zarówno w domu, jak i na koncie bankowym. W jednym przypadku po kobietę oszuści przysłali taksówkę, która miała ją zawieźć do banku celem wypłaty gotówki, jednak pokrzywdzona w porę się zorientowała, że padła ofiarą oszustwa i zadzwoniła na Policję. 

Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie, a tymczasem apelują:

– jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

– w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

– jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,

– policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

– Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno! Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 – rozłączając poprzednią rozmowę – i powiadom o tym Policję!

podkom. Justyna Fil

Oficer Prasowy

Komendy Powiatowej Policji w Krakowie

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content