Skip to main content
search
Aktualności

Otwarcie „Kulturoteki” w Bibicach

By 15 stycznia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 stycznia 2018 przez admin

1DSC0784114 stycznia 2018 roku został otwarty w Bibicach punkt biblioteczny Biblioteki Publicznej w Zielonkach, nazwany „Kulturoteką”. Mieści się w budynku sołeckim, w pomieszczeniach opuszczonych przez miejscowe OSP po przeprowadzce do nowej remizy. Z założenia „Kulturoteka” ma być nie tylko miejscem skąd można pożyczyć książki i audiobooki, ale i miejscem gromadzenia przedmiotów będących świadectwem dziedzictwa kulturowego, folklorystycznego i etnograficznego Bibic. Na początek czynna będzie w poniedziałki, środy i piątki w godz. Od 12:00 do 20:00.

Przecięcia wstęgi dokonali wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński i sołtys Bibic Tadeusz Łysek, a poświęcenia ks. proboszcz miejscowej parafii Jan Przybocki. Gości uroczystości witała i później do wspólnego kolędowania przygrywała Jurajska Kapela Folklorystyczna z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a wspólne kolędowanie uświetnił chór parafialny Psallite Deo z Bibic pod dyrekcją Marty Krawczyk. W programie artystycznym wystąpiła grupa kolędnicza przygotowana przez Józefa Plewniaka, specjalnie na ten dzień powołana,  trzon jej stanowili panowie chodzący po kolędzie jeszcze w latach 60-tych XX  wieku: Henryk Zabiegaj, Stefan Łysek, Andrzej Sikora i Mieczysław Banaś.

– Po 126 latach od utworzenia czytelni ludowej w Bibicach ponownie otwieramy bibliotekę w naszej miejscowości – mówił sołtys Bibic Tadeusz Łysek podczas uroczystego otwarcia „Kulturoteki”. – Równocześnie otwieramy też stałą wystawę poświęconą historii Bibic. Inspiracją dla nas była Izba Bibicka, założona przez pana Henryka Banasia. Dziękujemy darczyńcom, którzy ostatnio przekazali nam dokumenty, stare fotografie po to, by świadczyły o historii Bibic. 

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński wspominał założyciela czytelni w Bibicach księdza Jana Michalika, proboszcza parafii w Zielonkach.

– W annałach parafii w Zielonkach możemy odnaleźć jedyny znany nam dokument potwierdzający istnienie kółka rolniczego i czytelni w Bibicach. Historia czytelni ludowej w Bibicach, która była jedną z pierwszych w powiecie krakowskim, jest ściśle związana z kataklizmem pierwszej wojny światowej, który nie oszczędził Bibic. Nie tylko straciliśmy wówczas bibliotekę, ale także i dom Wyspiańskiego – mówił. – „Kulturoteka” w Bibicach gromadzić będzie w swoich zbiorach przede wszystkim książki i przedmioty będące świadectwem dziedzictwa kulturowego, folklorystycznego i etnograficznego Bibic. Ale nie tylko, wszak mamy też zbiory współczesne, nowości wydawnicze, dzięki czemu miejsce to będzie mogło połączyć przeszłość z przyszłością, dojrzałych z młodymi, rdzennych z napływowymi, czytelników książek z amatorami audiobooków, człowieka z człowiekiem.

 Sołtys T. Łysek podziękował dyrektorowi M. Zielińskiemu wręczając mu medal 850-lecia Bibic.

– Sołectwo Bibice podjęło uchwałę o przekazaniu środków na utworzenie nowego miejsca kultury. Dziękuję panu sołtysowi i dyrektorowi biblioteki za tę inicjatywę i wytrwałość – mówił wójt Bogusław Król.

W części artystycznej szczególnym aplauzem obdarowano kolędników z Bibic. Trzon grupy chodził po kolędzie jeszcze w latach 60-tych XX wieku. By wystąpić na otwarciu „Kulturoteki” zespół spotykał się na próbach od miesiąca, pod artystycznym kierownictwem Józefa Plewniaka. – Przedstawiona kolęda oparta jest o teksty zapisane przez pana Henryka Banasia w książce „Bibicka pieśń”; teksty które uzupełniłem o wizytę  Trzech Króli  – opowiadał Józef Plewniak i wymienił najstarszych aktorów, w tym Andrzeja Sikorę – 78-latka występującego w roli Króla i Stefana Łyska – 74-latka w roli Marszałka.

Wieczór zakończono wspólnym kolędowaniem, w którym uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik oraz radni Antoni Banaś z Bibic oraz Renata Kosno z Węgrzc, jak również dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta.

Nowy punkt biblioteczny w Bibicach ma ponad 60 m kw. powierzchni i już dziś można wypożyczyć z niego ponad 2 tys. książek. Na ścianach podziwiać można m.in. stare fotografie, dokumentujące historię miejscowości, podarowane przez mieszkańców Bibic oraz obrazy Haliny Banaś podarowane przez malarkę; jak również obrazy tworzącej w Bibicach malarki Marii Kotulskiej. 

– Jest koncepcja, aby w „Kulturotece” powstała stała wystawa dokumentująca historię Bibic – informuje sołtys. S. Łysek. Stąd zarówno on, jak i dyrektor biblioteki zachęcają mieszkańców do dzielenia się swoimi zdjęciami i pamiątkami. 

MKF

1DSC07841
2DSC07860M
3DSC07868M
5DSC07838M
6DSC07837M
5DSC07879M
7DSC07881M
8DSC07883M
8DSC07898M
9DSC07923M
9DSC07928M

 

Close Menu
 
10 września 2024
Skip to content