Skip to main content
search
Aktualności

Otwarcie remizy OSP Bosutów

By 4 lipca 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 lipca 2022 przez KB

2 lipca był ważnym dniem dla bosutowskich strażaków i całego sołectwa Bosutów-Boleń. Tego dnia poświęcono i uroczyście przekazano do użytku nowy budynek strażacki przy ulicy Krakowskiej w Bosutowie . Co podkreślano podczas otwarcia, ze względu na bliskość Północnej Obwodnicy Krakowa z węzłem w Batowicach, to właśnie strażacy z tej jednostki będą najbliżej, by nieść pomoc.
Remiza o powierzchni 372 m2 kosztowała 3 239 380 zł, w większości sfinansowana została z budżetu gminy, 370 tys. zł pochodziło z rezerwy budżetu państwa, a 80 tys. zł od Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolskie OSP 2021”; sołectwo Bosutów przeznaczyło 677 tys. zł ze sprzedaży działek z rodowodem sołeckim.
W uroczystym przemarszu, spod starej remizy do nowej, wzięły udział jednostki ochotniczych Straży Pożarnych z: Bibic, Bosutowa, Garlicy Murowanej, Grębynic, Owczar, Trojanowic, Węgrzc, Woli Zachariaszowskiej, Zielonek oraz Michałowic i Raciborowic pod dowództwem komendanta gminnego OSP druha Jana Palimąki. Muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Dęta „Wola” z Woli Zachariaszowskiej.
Zaproszonych gości powitali wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, wśród zaproszonych gości byli m.in.: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie insp. Tomasz Drożdżak, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Arkadiusz Kielina, radni powiatu krakowskiego Wojciech Bosak i Jarosław Raźny, wiceprzewodniczący Rady Gminy Zielonki Krzysztof Olawski, Komendant Komisariatu Policji w Zielonkach podkom. Adam Kwapiński, radni oraz sołtysi z terenu gminy.
Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczono druha Władysława Sokoła. Nową remizę poświecił ks. Tomasz Kołodziejczyk z parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach. Jednostka OSP Bosutów powstała w 1926 roku. Zrzesza 38 członków, w tym 21 czynnych. W minionym roku 45 razy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń, w tym 6 do pożarów i 37 innych zdarzeń miejscowych, 2 były fałszywymi alarmami. Bosutowscy strażacy wielokrotnie wygrywali w zawodach gminnych i powiatowych.
– Gdziekolwiek są, tam niosą pomoc, tam ratują dobytek, życie ludzkie, często z narażeniem i poświeceniem swojego życia. To Wy jesteście strażacy bohaterami, bo gdyby Ojczyzna była w potrzebie wy w kilkanaście minut jesteście na służbie – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Remiza jest zaprojektowana na wzór remiz ze Stanów Zjednoczonych. To pokazuje z jakim rozmachem władze samorządowe myślą o rozwoju i o mieszkańcach. Życzę tego, aby ta remiza służyła bezpieczeństwu, ale żeby tych wyjazdów ratowniczych było jak najmniej – mówił Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
– Ta inwestycja to efekt współpracy wielu osób. Jest to spełnienie marzeń, ale mamy też świadomość, że to wielkie zobowiązanie. – mówił przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, dodając: – Dziękuję panu wójtowi za odwagę w zaakceptowaniu koncepcji biura projektowego, która zarówno w bryle, jak i estetyce, jest dzisiaj przykładem pięknej architektury i poprawy estetyki publicznej.
, na parterze ulokowano garaż dla pojazdów ratowniczych oraz pomieszczenia przyległe tj.: warsztat, magazyn, pralnio-suszarnię oraz szatnię z sanitariatami, zaopatrzonymi w natryski i toalety. Przy głównym wejściu znajduje się dyżurka z widokiem na teren przed remizą. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjną na szkolenia i spotkania, wyposażona w zaplecze kuchenne. Na piętrze mieszczą się także: pomieszczenie administracyjno-biurowe, sanitariaty oraz magazyn. Budynek wyróżnia nietypowa elewacja budynku, jej fragmenty obłożono dekoracyjnymi deskami opalanymi, które nawiązują do przeznaczenia budynku – obiekt ma służyć straży pożarnej. Wzrok przyciągają także żółte, kontrastujące elementy wokół okien, w tym kolorze jest również napis OSP Bosutów. Autorem projektu jest Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki. Inwestycję zrealizowała firma Wiktor Wołyniak Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe “WIKPOL”.
KB

Galeria zdjęć z uroczystości.
Opisujemy: zdjęcia z uroczystości otwarcia remizy w Bosutowie.

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content