Skip to main content
search
Aktualności

Otwarty uroczyście po remoncie – Dom Ludowy w Bibicach

By 22 listopada 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 listopada 2021 przez admin

DSC09801Chór Psallite Deo z Bibic, Koło Integracji Bibic, Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach, Dziecięcy Szkolny Zespół Artystyczny i zespół Bibiczanie wystąpili w niedzielę 21 listopada przed publicznością w odremontowanym bibickim Domu Ludowym, ze śpiewem, tańcem, wspomnieniami historycznymi. Remont zakończono na początku listopada, o czym pisaliśmy niedawno: link, a uroczyste otwarcie po remoncie przypomniało jak ten budynek służy mieszkańcom na co dzień.


Na niedzielnej uroczystości przywitał gości sołtys Bibic, a zarazem radny gminy Zielonki, Tadeusz Łysek. Podziękował obecnemu na sali wójtowi gminy Bogusławowi Królowi, radnym i osobom, które przyczyniły się swoją pracą do tego, by Dom Ludowy służący Bibiczanom od połowy XX wieku zyskał nowy wygląd nawiązujący wystrojem również do unikatowego zwyczaju pucheroków. Na scenę Tadeusz Łysek zaprosił projektanta arch. Mateusza Maneckiego, Olafa Ciruta, autora nowego wizerunku pucheroków na elewacji, przedstawiciela firmy wykonującej remont budynku Bogdana Gołdę i wnętrz Piotra Surgę.
Budynek służy mieszkańcom, m.in. funkcjonuje tu sklep spożywczy i filia gminnej biblioteki publicznej Kulturoteka. Również podczas otwarcia można było zajrzeć do biblioteki m.in. na spotkanie z książką i na warsztaty robotyki z Krainą Twórczości; podziękowano też na scenie Mariuszowi Zielińskiemu, dyrektorowi biblioteki. W budynku od lat 60. ubiegłego wieku z inicjatywy Henryka Banasia, bibickiego regionalisty, funkcjonuje Izba Bibicka, muzeum wiejskie, które też można było podziwiać dzięki przeszklonym drzwiom i oświetleniu wnętrza.
Co ważne w salach budynku, nie tylko podczas wydarzeń, spotykają się mieszkańcy Bibic, by śpiewać, tańczyć, kultywować tradycję jednej z najstarszych polskich wsi. Próbkę talentów i umiejętności sąsiedzi i goście mieli możliwość poznać dzięki występom na otwarciu. Utwory a capella wykonał chór Psallite Deo pod kierunkiem Joanny Kwiecień. W imieniu Koła Integracji Bibic wystąpiła jego przewodnicząca Maria Jedlińska zapowiadając tańce w kręgu w wykonaniu koleżanek. Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach pod przewodnictwem Joanny Chromniak, bez którego nie obywają się przeglądy pucheroków, przypomniało swoją historię. W repertuarze patriotycznym zaprezentował się Dziecięcy Szkolny Zespół Artystyczny ze Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Bibicach po opieką Iwony Strojek zachęcając do wspólnego śpiewania. Na koniec o polskich kwiatach w gawędzie Józefa Plewniaka oraz w piosenkach posłuchaliśmy dzięki zespołowi Bibiczanie, którym dyrygowała Małgorzata Plewniak, a akompaniowali: na akordeonie Jan Regulski i na skrzypcach Leszek Steć.  
Zespoły spotykają się regularnie i zapraszają w swoje szeregi.
Podczas uroczystości dopisali goście, mieszkańcy Bibic i samorządowcy – wraz z wójtem B. Królem obecna była wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik i radni gminy, radny powiatu Jarosław Raźny jak i proboszcz bibickiej parafii ksiądz Jan Przybocki.
Zachęcano do wspierania rehabilitacji Aleksandry Cichoń poprzez fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”; na otwarciu w kulisach można było poznać poezję Oli z tomiku „Myśli małej strzałki” oraz rysunki.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC09618
DSC09653
DSC09659
DSC09720
DSC09735
DSC09550
DSC09540
DSC09568
DSC09526

Zdjęcia przedstawiają uczestników otwarcia Domu Ludowego w Bibicach oraz budynek.

Close Menu
 
25 kwietnia 2024
Skip to content