Ostatnia aktualizacja 16 października 2017 przez admin
15 października minęło 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Władze gminy Zielonki, strażacy-ochotnicy i harcerze w przeddzień rocznicy złożyli kwiaty pod obeliskiem kościuszkowskim w Bosutowie, jedyną pamiątką po bosutowskim obozie Tadeusza Kościuszki z czasów Insurekcji 1794 roku. Tadeusz Kościuszko zmarł w 1817 roku w Solurze w Szwajcarii.
Bosutów, miejscowość w gminie Zielonki, związała swą historię z postacią Tadeusza Kościuszki tuż po bitwie pod Racławicami, kiedy to naczelnik założył na jej terenie warowny obóz, w którym wojska powstańcze stacjonowały w okresie 6-24 IV 1794 r.
Naczelnik zarządził sypanie wałów na długości 7 kilometrów wzdłuż wzgórza, rozdzielającego dolinę Dłubni od doliny potoku Sudoł, tj. od dworu kapitulnego, w którym kwaterował w kierunku Dziekanowic. W ten sposób powstańcze wojska osłaniały bazę powstania – Kraków. W Bosutowie nastąpiła reorganizacja oddziałów oraz ich rozbudowa.
Dziś pamiątką po obozie jest obelisk. Pierwotny został wzniesiony w 1894 r., w 100-rocznicę bitwy pod Racławicami z inicjatywy biskupa Władysława Bandurskiego (1865-1932) na kopcu – mogile żołnierzy zmarłych w Bosutowie z ran odniesionych pod Racławicami. W okresie okupacji zdewastowany przez Niemców został w 1946 r. wyremontowany, a w latach 70-tych XX w. opatrzony pamiątkową tablicą z brązu projektu prof. Czesława Dźwigaja, krakowskiego artysty rzeźbiarza.
Hołd Tadeuszowi Kościuszce w 200 lat po śmierci oddali wójt gminy Zielonki Bogusław Król wraz z przewodniczącym rady Gminy Zielonki Ryszardem Krawczykiem i wiceprzewodniczącym Mirosławem Golanką, radny Dariusz Wróbel, sołtys Bosutowa Jan Gajoch, strażacy-ochotnicy z Bosutowa, oraz harcerze ze Szczepu Zielonego im. Tadeusza Kościuszki z komendantem szczepu harcmistrzem Romanem Baranem. Młodzieży towarzyszyła komendant Hufca Podkrakowskiego Chorągwi Krakowskiej Ewa Siudek.
Do obelisku można dotrzeć kierując się szlakiem rowerowym czarnym i zielonym od centrum Bosutowa, obelisk znajduje się na Małopolskim Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej, o czym informuje tablica umieszczona w zeszłym roku przez Małopolskie Centrum Edukacji.
Red. IO