Skip to main content
search
Aktualności

Pamięci Tadeusza Kościuszki

By 16 października 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 października 2017 przez admin

DSC 0302p15 października minęło 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Władze gminy Zielonki, strażacy-ochotnicy i harcerze w przeddzień rocznicy złożyli kwiaty pod obeliskiem kościuszkowskim w Bosutowie, jedyną pamiątką po bosutowskim obozie Tadeusza Kościuszki z czasów Insurekcji 1794 roku. Tadeusz Kościuszko zmarł w 1817 roku w Solurze w Szwajcarii.

Bosutów, miejscowość w gminie Zielonki, związała swą historię z postacią Tadeusza Kościuszki tuż po bitwie pod Racławicami, kiedy to naczelnik założył na jej terenie warowny obóz, w którym wojska powstańcze stacjonowały w okresie 6-24 IV 1794 r.
Naczelnik zarządził sypanie wałów na długości 7 kilometrów wzdłuż wzgórza, rozdzielającego dolinę Dłubni od doliny potoku Sudoł,  tj. od dworu kapitulnego, w którym kwaterował w kierunku Dziekanowic. W ten sposób powstańcze wojska osłaniały bazę powstania – Kraków. W Bosutowie nastąpiła reorganizacja oddziałów oraz ich rozbudowa.
Dziś pamiątką po obozie jest obelisk. Pierwotny został wzniesiony w 1894 r., w 100-rocznicę bitwy pod Racławicami z inicjatywy biskupa Władysława Bandurskiego (1865-1932) na kopcu – mogile żołnierzy zmarłych w Bosutowie z ran odniesionych pod Racławicami. W okresie okupacji zdewastowany przez Niemców został w 1946 r. wyremontowany, a w latach 70-tych XX w.  opatrzony pamiątkową tablicą z brązu projektu prof. Czesława Dźwigaja, krakowskiego artysty rzeźbiarza.
Hołd Tadeuszowi Kościuszce w 200 lat po śmierci oddali wójt gminy Zielonki Bogusław Król wraz z przewodniczącym rady Gminy Zielonki Ryszardem Krawczykiem i wiceprzewodniczącym Mirosławem Golanką, radny Dariusz Wróbel, sołtys Bosutowa Jan Gajoch, strażacy-ochotnicy z Bosutowa, oraz harcerze ze Szczepu Zielonego im. Tadeusza Kościuszki z komendantem szczepu harcmistrzem Romanem Baranem. Młodzieży towarzyszyła komendant Hufca Podkrakowskiego Chorągwi Krakowskiej Ewa Siudek.
Do obelisku można dotrzeć kierując się szlakiem rowerowym czarnym i zielonym od centrum Bosutowa, obelisk znajduje się na Małopolskim Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej, o czym informuje tablica umieszczona w zeszłym roku przez Małopolskie Centrum Edukacji.
Red. IO

DSC 0299p
DSC 0300p
DSC 0302p
Close Menu
 
19 września 2024
Skip to content