Ostatnia aktualizacja 11 listopada 2016 przez admin
Zwyczajowo już od wielu lat w Zespole Szkół w Korzkwi uczniowie spotykają się w przeddzień Święta Niepodległości, by w szczególnie uroczysty sposób uczcić kolejną rocznicę tego niezwykle ważnego w naszej historii wydarzenia.
Nie inaczej było także i w tym roku. 9 listopada, rozpoczęło się nastrojowe spotkanie przy świecach, na które oprócz dzieci licznie przybyli ich rodzice, nauczyciele i wszyscy ci, którzy chcieli świętować ten niezwykły dzień. Niewątpliwą atrakcją tegorocznych obchodów był porywający występ Parafialnej Orkiestry Dętej w Korzkwi pod batutą Michała Kwiatkowskiego, która zaprezentowała składankę utworów patriotycznych i żołnierskich. Następnie sceną zawładnęli gimnazjaliści z trzecich klas, którzy zabrali widzów w podróż przez dzieje, począwszy od rozbiorów i utraty niepodległości, przez wielkie dziewiętnastowieczne powstania narodowe, aż do I wojny światowej i upragnionego przez Polaków odzyskania niepodległości. Wszystkie te etapy były bogato ilustrowane wierszami i wykonywanymi przez szkolny chór pieśniami. Gromkimi brawami został nagrodzony także występ chóru nauczycieli, którzy – jedni lepiej – inni gorzej, ale wszyscy z wielkim zaangażowaniem odśpiewali „Pierwszą brygadę”. Prorokujemy temu zespołowi wokalnemu wielką przyszłość i mamy nadzieję, że po lokalnych sukcesach wypłynie on wreszcie na szersze wody.
Na tym jednak atrakcje się nie skończyły, gdyż na scenie pojawili się prawdziwi profesjonaliści z chóru działającego przy parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Kolejna fala wzruszenia zawładnęła publicznością, gdy przyszło jej wysłuchać patriotycznych pieśni w tak doskonałym wykonaniu.
Tak, to był wyjątkowy i jedyny w roku taki wieczór. Wszyscy uczestnicy tego spotkania poczuli prawdziwą dumę z faktu, iż nasi przodkowie niejednokrotnie poświęcając wszystko, co najcenniejsze, byli w stanie doprowadzić do odrodzenia się Polski. Dobrze, że w Korzkwi organizowane są takie uroczystości dla społeczności lokalnej. Niewątpliwie integrują one mieszkańców i pokazują, iż szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także swoiste kulturalne centrum, gdzie można przyjść i uczestniczyć we wspólnym przeżywaniu podniosłych chwil.
Marek Czarnecki
Fot. Małgorzata Kruczek