Skip to main content
search
Aktualności

Petycja gmin Metropolii Krakowskiej do Premiera o środki na budowę przyłączy gazowych – ich brak może przekreślić szansę na poprawę jakości powietrza!

By 11 lutego 202215 marca, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 15 marca 2022 przez DC

Przedstawiciele gmin Metropolii Krakowskiej w odpowiedzi na informacje od Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) o braku możliwości realizacji nowych inwestycji do końca roku 2023 r. z uwagi na brak środków wystosowali do Premiera RP petycję o zwiększenie środków finansowych dla PSG na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych. Brak tych środków zahamuje bowiem tempo wymiany kotłów bezklasowych i przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza w Metropolii Krakowskiej!

Gminy Metropolii Krakowskiej, w tym Zielonki, od ponad 4 lat prowadzą aktywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza m.in. poprzez realizację projektów wspierających likwidację kotłów bezklasowych oraz działania w celu wdrożenia zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego zakazującej użytkowania kotłów węglowych do 1 stycznia 2023 r. Do tej pory w gminach Metropolii zlikwidowano ponad 9 tys. kotłów węglowych, z czego 717 w samej gminie Zielonki (z dofinansowaniem z programów ZIT i PONE). Brak możliwości realizacji kolejnych przyłączy gazowych opóźni tempo wymiany kotłów, a co za tym idzie przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza w regionie.
Szefowie gmin Metropolii Krakowskiej apelują o:
(…) podjęcie decyzji mających na celu zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych na terenie Metropolii Krakowskiej. Z uwagi na przepisy uchwały antysmogowej, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 r., szczególną uwagę należy zwrócić na przyłącza gazowe budynków mieszkalnych ogrzewanych bezklasowymi kotłami węglowymi (…)
Zwiększenie środków na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych pozwoli na realizację dalszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie; umożliwi mieszkańcom skorzystanie z licznych programów wsparcia finansowego (m.in. programu Czyste Powietrze oraz wielu innych projektów finansowanych z funduszy europejskich oraz gminnych); wdrożenie zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego zakazującej użytkowania kotłów bezklasowych do 1 stycznia 2023 r.

Close Menu
 
29 marca 2024
Skip to content