Skip to main content
search
Aktualności

Pierwsza Parada Patronów w Bibicach

By 6 czerwca 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 czerwca 2017 przez admin

parada1Imię patrona szkoły lub drużyny harcerskiej haftowane kiedyś na sztandarze dawało poczucie wielopokoleniowej więzi i głębokiego zakorzenienia w narodowej tradycji. Jan Paweł II, Stanisław Wyspiański, Józef Piłsudski, Eugeniusz Kwiatkowski i Jerzy Kukuczka – to postacie zasłużone, które są także patronami szkół w gminie Zielonki. 2 czerwca w Zespole Szkół w Bibicach odbyła się pierwsza Parada Patronów, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy Zielonki. Była to możliwość głębszego poznania wyżej wymienionych postaci oraz wzajemne zintegrowanie środowiska uczniowskiego z różnych szkół gminy Zielonki.


Dla młodych ludzi w czasie kiedy kształtują się ich postawy życiowe, szczególnie istotny jest wzorzec osobowy. W wielu sytuacjach może on wskazywać drogę postępowania. Naśladować można rodzica, wychowawcę, patrona, bohatera. Nie powinien to być nieosiągalny ideał. Nasz bohater może być przykładem walki z własnymi niedoskonałościami, wadami i słabościami. Właśnie takie postaci zostały obrane na patronów szkół na terenie gminy Zielonki. Warto tu przedstawić te osobowości : Jan Paweł II – czuwa duchowo w Zespole Szkół w Zielonkach, Stanisław Wyspiański – inspiruje artystycznie w Szkole Podstawowej w Bibicach, Józef Piłsudski – prowadzi przez kręte ścieżki historii uczniów z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej, Eugeniusz Kwiatkowski wskazuje jak być dobrym gospodarzem i ekonomistą w Owczarach. Przykład Jerzego Kukuczki, który jest patronem w Szkole w Korzkwi udowadnia, że można zdobywać najwyższe szczyty i pokonywać własne słabości. Każda z tych osób borykała się z trudnościami codziennego życia, a jednak podążali wytrwale do celu.
Uroczystego otwarcia dokonała Marzena Gadzik- Wójcik – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki, która wraz z dyrektor Beatą Pieńkowską przecięły symboliczną wstęgę – otwierając tym samym Pierwszą Gminną Paradę Patronów. Wśród zaproszonych gości byli sołtysi: Augustyn Jach z Węgrzc, Tadeusz Łysek z Bibic i Stanisław Czaplak z Dziekanowic, ks. Jan Przybocki proboszcz z Bibic, Przewodniczące Rad Rodziców: Joanna Sobota i Urszula Ejankowska, dyrektor Biblioteki w Zielonkach -Mariusz Zieliński, komendant Straży Pożarnej z Bibic Pan Marek Małek. Na początek uroczystości najmłodsi uczniowie z Bibic zatańczyli poloneza. NPóźniej przedstawiciele szkół z terenu gminy Zielonki, zaprezentowali pasje, osiągnięcia, upadki i wzloty oraz anegdoty z życia swoich patronów. Uroczystym krakowiakiem w wykonaniu drugoklasistów, ubranych w stroje regionalne i odśpiewaniem hymnu szkoły podstawowej w Bibicach, zakończyła się pierwsza część programu. Kolejnym punktem uroczystości był „Quiz 5 pytań” .Szkoły przygotowały pytania do quizu nawiązujące do wcześniej przedstawionych patronów. Okazało się, że uczestnicy z wielką uwagą przysłuchiwali się prezentacjom i potrafili odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania. Wszystkie szkoły przygotowały występy na najwyższym poziomie.
Wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany punkt programu, czyli parada patronów – uroczysty przemarsz barwnym korowodem przez ulice Bibic. Pochód prowadziła Anna Sawczuk- koordynator imprezy. Obok niej maszerował Lajkonik oraz młody akordeonista, uczeń klasy 3 b – Szymon Prażmowski, który wytrwale, przez cały przemarsz przygrywał ludowe melodie. Następnie maszerowali uczniowie klas drugich w strojach krakowskich, podkreślających regionalny charakter parady. W korowodzie wzięli również udział zaproszeni goście, Beata Pieńkowska dyrektor szkoły w Bibicach, wicedyrektor Monika Sikoń, rodzice oraz nauczyciele i grupy ze szkół w Zielonkach, Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej, Owczar oraz z Bibic.
Uroczysty przemarsz zakończył się na placu przed kościołem pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach. Jak na prawdziwego gospodarza parafii przystało ksiądz Jan Przybocki podziękował wszystkim uczestnikom parady.
Barwna Parada Patronów odbyła się również wśród uczniów klas I – III, którzy w strojach zainspirowanych przez obrazy Stanisława Wyspiańskiego przeparadowali wokół szkoły. Paradę prowadzili Szymon Prażmowski grający na akordeonie i Dominik Sudewicz grający na trąbce. Na zakończenie przemarszu maluchy odśpiewały hymn szkoły, a Szymon i Dominik zagrali na instrumentach.
Do zobaczenia za rok i niech w naszych działaniach i życiu przyświecają słowa jednego z patronów Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
Koordynatorzy: Anna Sawczuk, Małgorzata Pilch, Anna Bieliszczuk

Więcej zdjęć w Albumie.

parada2

parada3

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content