Skip to main content
search
Aktualności

Piknik ekologiczny w Garliczce

By 16 lipca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 lipca 2018 przez admin

garliczka1

14 lipca w Garliczce odbył się ekologiczny piknik pod hasłem „Wsi spokojna, wsi wesoła…”. Spotkanie było realizowane w ramach projektu „Małopolska – czas na wieś”. Był to już drugi tego typu piknik integracyjny mieszkańców Garliczki, Woli Zachariaszowskiej i Garlicy Duchownej. Pierwszy miał miejsce w Woli Zachariaszowskiej, jego hasłem przewodnim był „Patriotyzm lokalny – Aktywna majówka na Woli”. Głównym celem lipcowego pikniku była integracja mieszkańców trzech wsi i promocja ekologii, ale równie ważny element stanowiły pokazy zapomnianych, rzemieślniczych zawodów oraz prac rękodzielniczych.

Spotkanie w Garliczce otrzymało wsparcie finansowe ze strony województwa małopolskiego i gminy Zielonki. Jak zresztą mówi Jarosław Raźny – członek rady sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej i równocześnie koordynator projektu – „na samorząd zawsze można liczyć”. Na pikniku obecni byli członkowie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, instytucja ta bowiem objęła imprezę honorowym patronatem.
Jednym z bardzo ciekawych punktów programu piknikowego był pokaz podkuwania konia przeprowadzony przez kowala Stanisława Rataja. Malarz Artur Cegliński pochodzący z Górnej Wsi prowadził warsztaty malarskie dla dzieci ukazujące piękno wsi. Jak sam mówi – maluje już 20 lat, a jego specjalnością są portrety. Nie ukończył żadnej szkoły artystycznej, ale jego prace prezentowane są w wiedeńskich galeriach. Natomiast florystka Dominika Gajoch uczyła dzieci i starszych jak wykonać zjawiskowe wianki. U rzeźbiarza Franciszka Polańskiego można było obejrzeć drewniane rzeźby, głównie o tematyce sakralnej. Agnieszka Żuchowicz zaprezentowała niezwykłe, haftowane pocztówki oraz prowadziła warsztaty hafciarskie z dziećmi, a zaraz obok swoje pracochłonne dzieła wykonane szydełkiem przedstawiała Elżbieta Derdaś. Wyjątkową atrakcją okazał się wykład pszczelarza, który cieszył się dużym zainteresowaniem obecnych. Maciej Nurek z pasją opowiadał o swojej pracy, chętnie odpowiadał też na pytania. Można było również spróbować świeżo wypieczonego, swojskiego chleba. Warto także podkreślić, że wszyscy artyści i rzemieślnicy prezentujący się na pikniku pochodzą z gminy Zielonki lub okolic. Jak powiedział Jarosław Raźny – koordynator projektu: „Najważniejszy cel tych atrakcji to pokazanie dzieciom jak było dawniej. Warto przedstawiać ludzi, którzy robią coś ciekawego, a na co dzień się o nich nie mówi”.
W imprezie uczestniczyło wielu mieszkańców okolicznych wsi. Przybył również wójt gminy Zielonki – Bogusław Król, zastępca wójta Arnold Kuźniarski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko. Nie zabrakło także radnych: Piotra Calika i Adama Dulińskiego – jednocześnie sołtysa Grębynic.  Oczywiście w imprezie uczestniczyli sołtysi trzech reprezentujących piknik sołectw: sołtys Garliczki Marta Żylska, sołtys Woli Zachariaszowskiej Artur Kwiecień oraz Artur Nogieć – sołtys Garlicy Duchownej. Przybył i prezes OSP w Woli Zachariaszowskiej – Adam Krokosz.
Nie obyło się także bez tych mieszkańców, którzy upiekli mnóstwo pysznych ciast. Warto wspomnieć o obecności na pikniku Małgorzaty Małek – zawodowej, lokalnej kucharki.  Wśród pyszności był także grill, sałatki (również w wersji light), lody i słodycze dla dzieci rozdawane przez animatorki. Najmłodsi nie tylko z zainteresowaniem oglądali pokazy lokalnych rzemieślników, mieli również okazję do zabawy na „dmuchańcu”, pomalowania sobie twarzy oraz innych zabaw. Natomiast wieczorem przy rytmach lokalnego zespołu Fraza pochodzącego z Woli Zachariaszowskiej bawiła się młodzież i starsi. 

Organizatorzy chcieliby też podziękować wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie pikniku w Garliczce – nad czym pracowało blisko 100 osób  z trzech miejscowości wolontaryjnie. Ostatnie ze spotkań integracyjnych organizowanych w tym roku wspólnie przez te miejscowości odbędzie się we wrześniu, jako pierwszy w historii zrzeszający tak wiele ludzi piknik w Garlicy Duchownej. Tym razem tematem przewodnim będzie sport. 
Marcelina Majewska
Więcej zdjęć: tutaj.

garliczka2

garliczka3

garliczka4
 

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content