Skip to main content
search
Aktualności

„Plogging w gminie Zielonki”, czyli o tym, jak EKOspołeczni wygrali batalię ze śmieciami

By 21 listopada 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 21 listopada 2019 przez admin

ekospoleczni3Nietypowa jak na listopad słoneczna i ciepła pogoda wsparła EKOspołecznych w gminie Zielonki w walce z odpadami zalegającymi w Bibicach, Garlicy Murowanej, Węgrzcach, Woli Zachariaszowskiej i Zielonkach. W sobotę, 16 listopada 2019 r., w strategicznych punktach wyznaczonych przez sołtysów zjawili się mieszkańcy nie tylko z miejscowości, gdzie miał się odbyć planowany pogrom śmieci, ale także z Korzkwi, Owczar, Pękowic, a nawet Krakowa. Ploggerzy, wyposażeni w worki i rękawice, wsparci mapami i dobrą energią swoich dowódców – sołtysów, wyruszyli w bój o czyste szlaki spacerowe i trasy rowerowe. W zmaganiach z trudnym przeciwnikiem waleczne oddziały Łowców Śmieci, Pogromców Śmieci, Śmieciożerców, Ekozakręconych, Wolan, Dzieci w Naturę, PWD “Rodzinnie w Zielonkach” oraz wszystkich „wolnych strzelców” wsparli harcerze Szczepu Zielonego oraz Zielona Lotna Brygada Referatu Komunalnego UGZ. Projekt “EKOspołeczni. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o byciu Eko, ale baliście się zapytać”, w ramach którego odbył się pologging, realizowany jest dzięki środkom z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 r. przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. 

 

Ploggerzy ruszyli szeroką ławą osaczając śmieci z każdej strony, dusząc je w żółtych, zielonych i czarnych workach. Te, nie dające się poskromić ze względu na swoje gabaryty czy wagę, pozostawili w terenie, donosząc o nich Lotnej Brygadzie, która miała przybyć na odsiecz z ciężkim sprzętem. W niewolę wzięto niezwykle ciekawe okazy: “uśmiechniętą gąbkę”, “butelkę JD”, “klucz “,”but na wycieraczce”, walające się w rowie plakaty wyborcze -“dobry czas dla Polski”, “komplet narciarski i dywan”, “oponę przy sklepie w Bibicach”, “latającą kurtkę przy Bibiczance”, “butlę gazową, która okazała się bojlerem elektrycznym”, “baniak z benzyny z rusztem”, “szczęśliwą kłódkę ze słonikiem”, “parasolkę z kompletem opon zimowych”, “buty i butelki”.

Pokonane odpady zdeponowano w zamkniętych workach i ułożono w szeregach w wyznaczonym miejscu przy Twierdzy 45 Zielonki. Ilość zebranych śmieci przeraziła wszystkich! Przygotowane do wywozu na miejscowy PSZOK worki ze śmieciami wypełniły po brzegi niemałą maszynę Zielonej Lotnej Brygady. Finis coronat opus – koniec wieńczy dzieło. Głównodowodząca ploggingową ekobatalią Marzena Gadzik-Wójcik uhonorowała każdego ploggera przybyłego z workiem pokonanych śmieci słodkim ekomedalem. Uczestnicy „biegu po śmieć” uraczeni zostali jesienną, pachnącą imbirem zupą z dyni z grzankami, przygotowaną przez zielonecką pierogarnię “U Jana”. Podano ją w ekologicznych, papierowych kubkach z drewnianymi ekołyżkami. Przy stole, wspólnie biesiadowali mieszkańcy urodzeni w gminie i ci, którzy zamieszkali tu całkiem niedawno. Najmłodsi z dorosłymi wymieniali się wrażeniami ze wspólnej eskapady, a wszystkim towarzyszyła wielka radość z osiągniętego celu. Dla wszystkich ploggerów EKOspołeczni przygotowali ekozestawy na drogę do ich stałych kwater, zawierające miód, butelkę na wodę wielorazowego użycia i broszurę edukacyjną, a wszystko zamknięte w woreczkach wielokrotnego wykorzystania na warzywa, owoce, orzechy. Wśród uczestników akcji wyłoniono i nagrodzono najaktywniejszych zdobywców odpadów oraz tych, którzy wzięli w niewolę najbardziej interesujące śmieciowe okazy.

Wyboru “najciekawszych śmieci” i przyznania nagród podjęli się Arnold Kuźniarski – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki oraz Krzysztof Krzyworzeka i Agata Radosz-Kwasek – reprezentujący Komisję Ochrony Środowiska, Niskiej Emisji i Odpadów oraz Komisję Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Rady Gminy Zielonki. Beczka do małej retencji ucieszyła rodzinę z Garlicy Murowanej. Druga trafiła do PWD “Rodzinnie w Zielonkach”. Dla dzieci będzie to dobra okazja do nauki, jak oszczędzać wodę przez wykorzystanie deszczówki. Pojemniki ułatwiające segregowanie odpadów otrzymali: Agatka z Marszowca w Zielonkach, rodzina z Garlicy Murowanej, Kuba oraz dzieciaki z PWD “Rodzinnie w Zielonkach”. Urządzenia do sprzątania terenów zielonych i ogrodów trafiły do dwóch bibickich drużyn harcerskich i rodziny z Zielonek. Uzupełnieniem zestawu nagród były akcesoria dla biegaczy. Na koniec, dwa domowe kompostowniki trafiły do autorek ekohaseł wymyślonych ad hoc na zakończenie ekobatalii o czystą gminę Zielonki.

Przygotowane nagrody i ekoupominki wyraźnie wskazują kierunek dalszych działań EKOspołecznych w gminie Zielonki: to kompostowanie, segregowanie, zmniejszanie strumienia odpadów, zero waste, mała retencja, integracja pokoleń oraz rdzennych z napływowymi, ruch na świeżym powietrzu w pięknych gminnych okolicach i w rodzinnej atmosferze, walka z jednorazówkami i plastikiem. EKOspołeczni dziękują za pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia Sołtysom: Władysławowi Orzechowskiemu z Zielonek, Dorocie Król z Garlicy Murowanej, Arturowi Kwietniowi z Woli Zachariaszowskiej, a także pierogarni „U Jana”, pracownikom Referatu Komunalnego UGZ, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, harcmistrzyni – pani Agnieszce Sosnowskiej, harcerzom i zuchom Szczepu Zielonego w Zielonkach i harcerzom z Korzkwi. Głównodowodząca batalią ploggingową dziękuję członkom projektowego ekoteamu, sołtysom Magdalenie Listoś z Węgrzc, Tadeuszowi Łyskowi z Bibic i Adamowi Dąbrowskiemu z Pękowic oraz wszystkim innym EKOspołecznym, którzy czynem i słowem, również pisanym, wsparli tę innowacyjną ekoimprezę gminie Zielonki.

Marzena Gadzik-Wójcik, organizatorka i realizatorka inicjatywy „Ploggingu w gminie Zielonki”, EKOspołeczna 

ekospoleczni5
ekospoleczni
ekospoleczni2
ekospoleczni4
ekospoleczni6
Close Menu
 
28 marca 2024
Skip to content