Skip to main content
search
Aktualności

Po półmetku festiwalu jubileuszowy koncert

By 8 sierpnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 sierpnia 2018 przez admin

DSC09151Planując wakacyjne weekendy warto pamiętać o Festiwalu Muzyczna Korzkiew, którego koncerty odbywają się w każdą wakacyjną niedzielę o 17.15 w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. 5 sierpnia miał miejsce koncert wyjątkowy z okazji jubileuszu 40-lecia działalności artystycznej pianisty prof. Mirosława Herbowskiego, jednego z organizatorów festiwalu, który zaprosił do udziału znakomitych artystów. Wraz z Jubilatem wystąpili Emilia Herbowska, Judyta Herbowska, Mariola Cieniawa-Puchała, Daniel Stabrawa, Piotr Grodecki, Jarosław Bester, Kazimierz Olechowski, Bradley Bolen, Ayhan Hammour, Michał Stadnicki,  Jacek Tosik-Warszawiak i Irena Małecka. Licznie przybyła publiczność oklaskiwała ich wykonania, a zagrali utwory takich kompozytorów jak m.in. Giovanni Bottesini, Claude Debussy, Fritz Kreisler, Maurycy Moszkowski.

Organizatorzy przybliżyli sylwetkę Jubilata, który był również gospodarzem koncertu. Mirosław Herbowski jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Ireny Sijałowej-Vogel. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich mistrzów jak: R. Buchbinder, I. Klansky, P. Salzmann. Jest laureatem konkursów muzycznych m.in. w Rotterdamie i Rzymie. Był wykładowcą Konserwatorium w Jakobstad w Kopenhadze. Od 2004 jest profesorem na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. I od 7 lat współorganizuje Festiwal Muzyczna Korzkiew będąc mieszkańcem naszej gminy.
Oprócz Jubilata wystąpili grając tak jak on na fortepianie, w tym w aranżacjach na cztery ręce – Bradley Bolen, Mariola Cieniawa-Puchała, Piotr Grodecki, Ayham Hammour, Judyta Herbowska i Jacek Tosik –Warszawiak; na skrzypcach zagrali Emilia Herbowska, Kazimierz Olechowski i Daniel Stabrawa, na akordeonie – Jarosław Bester, na kontrabasie – Michał Stadnicki. Wśród muzyków znaleźli się żona i córka Jubilata, a także artyści, z którymi ma przyjemność grać od dziesiątek lat, wśród nich koncertmistrzowie.
Prowadząca pozostałe korzkiewskie koncerty Irena Małecka recytowała fragment „Pana Tadeusza” opisujący chmury, tego dnia dały o sobie znać nad kościołem. Na koniec dla Jubilata miała kwiaty, również wyśpiewane, dla publiczności zaś patriotyczne słoneczniki z biało-czerwoną wstążeczką. Pani Irena przyznała, że nawet 40. jubileusz dodany do wieku pana profesora daje okrągłe 100 zbieżne z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W tym roku akcenty nawiązujące do Niepodległej – poezja polskich twórców, utwory takie jak polonez i krakowiak odbierane są ze szczególnym sentymentem. Nie brakowało ich na koncercie, z tak bogatym programem, że zrezygnowano z bisów. Na koniec artyści i widzowie spotkali się przy pysznym cieście w gościnnych progach plebanii w Korzkwi u księdza proboszcza Pawła Łukaszki. Robert Sipior, współorganizator festiwalu, zaprosił na kolejne koncerty, które w te wakacje odbędą się jeszcze w trzy niedziele, najbliższy 12 sierpnia, na którym utwory L. van Beethovena, J. Brahmsa, F. Chopina, P. Czajkowskiego, K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego zagrają Mariola Cieniawa-Puchała na fortepianie i Robert Kabara na skrzypcach, niezmiennie o godz. 17.15.
IO

Tutaj: album

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego i Gminy Zielonki.

DSC09160
DSC09169
DSC09178
DSC09190
DSC09204
DSC09211
DSC09220
DSC09226
DSC09239
Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content