Skip to main content
search
Aktualności

Pobiegli na Monte Cassino

By 13 maja 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 maja 2024 przez Marek Skiba

Od wspólnej eucharystii w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach rozpoczął się bieg na Monte Cassino, którego celem jest uczczenie 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

11 maja, w bibickim kościele mszę świętą sprawowali ks. Mieczysław Kucel, duszpasterz Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz ks. Jan Przybocki, proboszcz parafii w Bibicach. Podczas homilii ks. Jan Przybocki nawiązywał do roli Ojczyzny i patriotyzmu w życiu katolika. – Każdy z nas ma trzy matki. Tę, która nosiła nas pod swoim sercem i która nas urodziła. Tę, która jest w niebie, a która urodziła Jezusa Chrystusa oraz tę trzecią naszą Ojczyznę Polskę – mówił Ks. Jan Przybocki. O właściwe uświetnienie liturgii zadbał Chór Psallite Deo.

Po mszy uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcia, a następnie przemaszerowali przez szpaler, utworzony przez mieszkańców machających biało-czerwonymi flagami. Na linii startu głos zabrał Tadeusz Łysek, przewodniczący rady gminy Zielonki i sołtys Bibic. Przekazał on na ręce Piotra Pątko medal 850-lecia Bibic, który 18 maja, w 80 rocznicę zwycięstwa, zostanie złożony przez uczestników biegu na wzgórzu Monte Cassino.

Przed startem, w imieniu kobiet z gminy Zielonki, gospodynie z Bibic przekazały biegaczom białoczerwone kwiaty. Głos zabrał również wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko, który podziękował za poświęcenie i wkład włożony w uczczenie tego wydarzenia. Po przemówieniach ks. Jan Przybocki udzielił błogosławieństwa biegaczom i ich rodzinom. Krótko po nim wystrzałem w powietrze Mirosław Golanko rozpoczął sztafetę.

Tuż za biegaczami wystartowała również grupa motocyklowa ze Stowarzyszenia Motocyklowego Monte Cassino Intermarium.

Inicjatorem wydarzenia jest Piotr Pątko, mieszkaniec Bibic oraz Fundacja Brama 1934. Uczestnicy pokonają trasę biegnącą przez 5 krajów: Polska, Słowacja, Austra, Słowenia, Włochy.

Ostatni etap walk Monte Cassino trwał blisko 14 dni i był niezwykle brutalny, a zwycięstwo w tej bitwie otworzyło aliantom drogę na Rzym.

MS

Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content