Skip to main content
search
Aktualności

Podkrakowskie wydarzenia na karnet.krakowculture.pl

By 23 czerwca 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 czerwca 2022 przez MKF

Od czerwca 2022 roku wydarzenia organizowane w podkrakowskich gminach są zapowiadane na miejskim portalu kulturalnym Kraków Culture – Karnet prowadzonym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wśród promowanych tam wydarzeń znalazły się m.in. IX Rajd Rowerowy po gminie Zielonki i koncert jubileuszowy zespołu Fermata z Zielonek w w Auditorium Maximum UJ. To efekt wspólnych działań gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska.

– Zdajemy sobie sprawę, jak wiele skarbów i pomysłów mamy na wyciągnięcie ręki, tuż obok Krakowa. Dlatego cieszy mnie bardzo, że współpraca KBF ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska pomoże mieszkańcom Krakowa i przybywającym tu turystom odkryć wszystko, co wartościowe nie tylko w obrębie Plant – mówi dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Doksa-Tverberg.

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska skupia 15 partnerskich gmin. Tworzą ją, wymienione tu w kolejności jaką podpowiada ruch wskazówek zegara: Zielonki, Michałowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Igołomia-Wawrzeńczyce, Niepołomice, Biskupice, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Skawina, Czernichów, Liszki, Zabierzów, Wielka Wieś i sąsiadujący z nimi wszystkimi, położony w centrum tej spłaszczonej tarczy Kraków. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska powstało, by koordynować działania, które mają szerszy, nie tylko lokalny zakres i skupia się na dziedzinach, które mogą służyć wspólnemu dobru, od inteligentnego zarządzania, poprzez ochronę środowiska, po ofertę czasu wolnego.

– Przyświeca nam idea, że Metropolia Krakowska łączy w przemyślanym działaniu w trosce o dobrostan mieszkańców naszego obszaru. Razem z KBF dostrzegliśmy niezwykłą szansę w łączeniu sił samorządów w zakresie tworzenia i promocji wspólnej oferty czasu wolnego. Trudno nie zauważyć, że wzajemne promowanie się niesie ze sobą duże korzyści: zarówno materialne, jak i te, których nie da się policzyć – mówi dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniel Wrzoszczyk.

Z myślą o niej Metropolia Krakowska i KBF nawiązały bliską współpracę, w wyniku której w maju rozpoczęły się wspólne warsztaty i szkolenia, a w czerwcu na portalu karnet.krakowculture.pl w specjalnej zakładce zaczęły się ukazywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez 14 gmin wokół Krakowa; znalazły się wśród nichm.in.: otwarcie Niepołomickich Błoń, Skawiński Tydzień Teatralny, koncert jubileuszowy zespołu Fermata z Zielonek w w Auditorium Maximum UJ w Krakowie i IX Rajd Rowerowy po gminie Zielonki . Wymagało to modyfikacji struktury portalu i powstania zakładki “W gminach Metropolii”, dzięki której wszyscy mogą łatwo dotrzeć do tych informacji. Trwają również wspólne prace, które pozwolą na stworzenie ostatecznego modelu komunikowania oferty kulturalnej gmin na miarę nieprzeciętnego, a nie zawsze docenianego potencjału.

Wspólne działania gmin Metropolii w dziedzinie czasu wolnego służą integracji i rozwojowi, mają też zwrócić uwagę, że mniej znane, a niezwykłe atrakcje turystyczne i kulturalne znajdują się na wyciągnięcie ręki. Okalające Kraków gminy to nie tylko Wieliczka z jej znaną na całym świecie kopalnią soli i nie tylko Niepołomice z puszczą, w której żyją żubry. To przecież wspaniałe walory krajobrazowe, doliny, skałki, szlaki, tereny rekreacyjne, zabytki a także pielęgnowanie tradycji. Na tych wartościach oparte są również rozmaite wydarzenia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe adresowane do szerszej publiczności lokalnej, krajowej, a także zagranicznej. Bowiem działaniom Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, zrzeszającym Kraków i 14 podmiejskich gmin przyświeca  idea że miejscowości wokół dawnej stolicy Polski są nie tylko jej malowniczym otoczeniem, ale i jej perłami w koronie.

Grafika pokazuje gminy wchodzące w skład Metropolii Krakowskiej

Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content