Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2024 przez TN
12 sierpnia 2024 roku wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko i Piotr Job reprezentujący firmę „Etna” podpisali umowę rozpoczynającą budowę Ośrodka Zdrowia w Zielonkach. Inwestor został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego.
Starania dążące do realizacji tej inwestycji były podejmowane już w poprzedniej kadencji rady gminy. Przetarg wyłaniający wykonawcę został ogłoszony 7 czerwca. Firmy mogły składać swoje oferty do 12 lipca. Do wskazanego terminu wpłynęło 7 ofert. Po zapoznaniu się z wycenami inwestorów zainteresowanych podjęciem się prac wybrana została oferta firmy „Etna” ze Skawiny, która wynosiła 9 444 796,98 zł i oferowała najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia.
Nowa przychodnia powstanie przy ul. Galicyjskiej, w miejscu, w którym obecnie znajduje się hydrofornia. — Budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony z uwagi na ukształtowanie terenu — mówi Beata Łysek kierownik Referatu Budownictwa i Urbanistyki gminy Zielonki. — Elewacja została zaprojektowana z zachowaniem walorów historycznych, tradycji budowlanej miejsca, w nawiązaniu do dawnej cegielni w Zielonkach, której budynek znajduje się w pobliżu — podsumowuje.
Ośrodek ma być nie tylko ładny, lecz ma też odpowiadać na oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Do dyspozycji pacjentów i personelu zaplanowano ponad 370 m2 powierzchni użytkowej z dwiema niezależnymi od siebie poradniami lekarzy rodzinnych. W części dla dorosłych będą się mieścić trzy gabinety badań, poczekalnia z zapleczem higieniczno-sanitarnym. W części dla dzieci pojedynczy gabinet badań z poczekalnią oraz toaletą dla pacjentów. W każdej poradni znajdzie się gabinet diagnostyczno-zabiegowy, wspólny dla dzieci i pacjentów dorosłych. Dla prawidłowego działania poradni zaplanowano rozdział czasowy przyjęć pacjentów chorych i zdrowych. Przyjęcie pacjentów odbywać się będzie w rejestratorniach w każdej z poradni. Dodatkowo w części zachodniej przewidziano gabinet ginekologiczny wyposażony w poczekalnie, toaletę i kabinę higieny. Pomieszczenia piwnicy będą służyć do przechowywania sprzętu związanego z utrzymywaniem gminnych terenów zielonych, który były dotychczas składowane w budynku starej hydroforni.
Nowa przychodnia zwiększy dostępność usług medycznych na terenie naszej gminy i zostanie wybudowana w zgodzie z zasadami dostępności dla osób niepełnosprawnych. Przy budynku przewidziano stanowisko dla karetki, miejsca postojowe dla interesantów oraz dwa stanowiska ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja uzyskała wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 6 mln 715 tys. zł.
TN
Poniżej publikujemy zdjęcia z podpisania umowy: