Skip to main content
search
Aktualności

Podwójny jubileusz w szkole w Woli Zachariaszowskiej

By 15 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 listopada 2018 przez admin

DSC04414mos100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i setne urodziny szkoły – te dwa jubileusze społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej obchodziła podczas wieczornicy 9 listopada. Uczniowie pokazali jak zmieniały się szkolne realia od odzyskania niepodległości. W prezentacji multimedialnej widzowie mogli poznać historię szkoły, wybrzmiały utwory patriotyczne w wykonaniu orkiestry Wola oraz grup Przyjaciele i Sami Swoi. Ten wieczór zapisze się w pamięci.


Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej istnieje już sto lat, tyle ile minęło od odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętniająca to uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Woli Zachariaszowskiej, którą sprawowali ksiądz prof. dr hab. Józef Krzywda, absolwent szkoły, oraz proboszcz parafii Michał Kowalski.
Wieczornicę, którą prowadził Robert Grajny, rozpoczęła reprezentacyjna orkiestra dęta „Wola” działająca przy OSP w Woli Zachariaszowskiej wiązanką utworów patriotycznych. Przybyłych gości powitała dyrektor Katarzyna Buczak. Wśród gości – absolwentów, rodziców, mieszkańców, przyjaciół szkoły – znaleźli się m.in. wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Ewa Kowar-Pogoń z listem od pani kurator, Jarosław Raźny wybrany na nową kadencję do Rady Powiatu, radny gminy Piotr Calik, sołtys Woli Zachariaszowskiej Artur Kwiecień i sołtysi miejscowości, z których dzieci uczęszczają do szkoły w Woli. Wójt B. Król zaapelował o dbałość o symbole patriotyczne i wywieszanie flag na święto 11 listopada. Wspomniał też fakty z historii szkoły, których był świadkiem od 1990 r. jako kierownik Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół i Służby Zdrowia Gminy Zielonki, a od 1998 roku – jako wójt gminy Zielonki. Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, przekazał uczniom książeczki „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości, również dotyczącymi małej ojczyzny gminy Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami.
W przedstawieniu, które z uczniami przygotowały Elżbieta Tatarska i Anna Korzeniowska, a akompaniowała Agnieszka Konieczna, ukazane zostały zmiany, jakie zaszły przez sto lat w szkolnictwie – zmieniało się nie tylko wyposażenie sal, ale i zainteresowania uczniów. We wspomnienia wpleciono gawędę patrona Józefa Piłsudskiego z jego młodości. Zofia Kucab zaprezentowała historię szkoły, od założenia jej w 1918 r. dzięki przeniesieniu budynku mieszkalnego z Ojcowa, aż po rok 2018. Wspominano m.in. nadanie szkole imienia Józefa Piłsudskiego z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zbigniewa Marszałka, co stało się dokładnie 20 lat temu, a uzasadniano je głównie położeniem szkoły blisko Szlaku I Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego.  Uczniowie i cała społeczność ze wzruszeniem patrzyli na twarze swoich poprzedników, uwiecznionych na zdjęciach opowiadających historię szkoły.
W skali kraju mówimy o patriotyzmie narodowym – mówiła dyrektor szkoły Katarzyna Buczak. – Uczymy naszą młodzież historii, przypominamy o wielkich Polakach. W skali naszej szkoły mówimy o patriotyzmie lokalnym. Wspominamy osoby z naszych rodzin, dziadków, rodziców, sąsiadów, tych, którzy żyją wśród nas i tych, których już z nami nie ma. Bo to wielka duma uczyć się w szkole, której historia liczy sto lat.
Następnie wystąpiła grupa Przyjaciele – nie tylko jako uzdolniona muzycznie grupa mieszkańców, ale przede wszystkim absolwentów i uczniów szkoły wdzięcznych za to, że ich ukształtowała. Grupa przekazała na ręce pani dyrektor w podziękowaniu kwiaty. W montażu słowno-muzycznym zabrzmiały pieśni o Polsce z różnych momentów dziejowych stulecia, które dzieli nas od odzyskania niepodległości w 1918 r.
Część artystyczną zwieńczył występ grupy Sami Swoi z Górnej Wsi z sąsiedniej gminy Michałowice. Na koniec zapewniono biało-czerwony, wystrzałowy tort. Wydarzeniu towarzyszyły wystawy i kiermasz słodkości. Rozprowadzano również specjalne wydanie szkolnej gazety Zachariaszek, w której można przeczytać o obchodach rocznicowych.
IO

DSC04419

DSC04469

DSC04471

DSC04490

DSC04583

DSC04597

DSC04651

DSC04659

Close Menu
 
18 kwietnia 2024
Skip to content