Skip to main content
search
Aktualności

Podwójny jubileusz w szkole w Woli Zachariaszowskiej

By 15 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 listopada 2018 przez admin

DSC04414mos100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i setne urodziny szkoły – te dwa jubileusze społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej obchodziła podczas wieczornicy 9 listopada. Uczniowie pokazali jak zmieniały się szkolne realia od odzyskania niepodległości. W prezentacji multimedialnej widzowie mogli poznać historię szkoły, wybrzmiały utwory patriotyczne w wykonaniu orkiestry Wola oraz grup Przyjaciele i Sami Swoi. Ten wieczór zapisze się w pamięci.


Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej istnieje już sto lat, tyle ile minęło od odzyskania niepodległości przez Polskę. Upamiętniająca to uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Woli Zachariaszowskiej, którą sprawowali ksiądz prof. dr hab. Józef Krzywda, absolwent szkoły, oraz proboszcz parafii Michał Kowalski.
Wieczornicę, którą prowadził Robert Grajny, rozpoczęła reprezentacyjna orkiestra dęta „Wola” działająca przy OSP w Woli Zachariaszowskiej wiązanką utworów patriotycznych. Przybyłych gości powitała dyrektor Katarzyna Buczak. Wśród gości – absolwentów, rodziców, mieszkańców, przyjaciół szkoły – znaleźli się m.in. wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Ewa Kowar-Pogoń z listem od pani kurator, Jarosław Raźny wybrany na nową kadencję do Rady Powiatu, radny gminy Piotr Calik, sołtys Woli Zachariaszowskiej Artur Kwiecień i sołtysi miejscowości, z których dzieci uczęszczają do szkoły w Woli. Wójt B. Król zaapelował o dbałość o symbole patriotyczne i wywieszanie flag na święto 11 listopada. Wspomniał też fakty z historii szkoły, których był świadkiem od 1990 r. jako kierownik Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół i Służby Zdrowia Gminy Zielonki, a od 1998 roku – jako wójt gminy Zielonki. Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, przekazał uczniom książeczki „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości, również dotyczącymi małej ojczyzny gminy Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami.
W przedstawieniu, które z uczniami przygotowały Elżbieta Tatarska i Anna Korzeniowska, a akompaniowała Agnieszka Konieczna, ukazane zostały zmiany, jakie zaszły przez sto lat w szkolnictwie – zmieniało się nie tylko wyposażenie sal, ale i zainteresowania uczniów. We wspomnienia wpleciono gawędę patrona Józefa Piłsudskiego z jego młodości. Zofia Kucab zaprezentowała historię szkoły, od założenia jej w 1918 r. dzięki przeniesieniu budynku mieszkalnego z Ojcowa, aż po rok 2018. Wspominano m.in. nadanie szkole imienia Józefa Piłsudskiego z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zbigniewa Marszałka, co stało się dokładnie 20 lat temu, a uzasadniano je głównie położeniem szkoły blisko Szlaku I Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego.  Uczniowie i cała społeczność ze wzruszeniem patrzyli na twarze swoich poprzedników, uwiecznionych na zdjęciach opowiadających historię szkoły.
W skali kraju mówimy o patriotyzmie narodowym – mówiła dyrektor szkoły Katarzyna Buczak. – Uczymy naszą młodzież historii, przypominamy o wielkich Polakach. W skali naszej szkoły mówimy o patriotyzmie lokalnym. Wspominamy osoby z naszych rodzin, dziadków, rodziców, sąsiadów, tych, którzy żyją wśród nas i tych, których już z nami nie ma. Bo to wielka duma uczyć się w szkole, której historia liczy sto lat.
Następnie wystąpiła grupa Przyjaciele – nie tylko jako uzdolniona muzycznie grupa mieszkańców, ale przede wszystkim absolwentów i uczniów szkoły wdzięcznych za to, że ich ukształtowała. Grupa przekazała na ręce pani dyrektor w podziękowaniu kwiaty. W montażu słowno-muzycznym zabrzmiały pieśni o Polsce z różnych momentów dziejowych stulecia, które dzieli nas od odzyskania niepodległości w 1918 r.
Część artystyczną zwieńczył występ grupy Sami Swoi z Górnej Wsi z sąsiedniej gminy Michałowice. Na koniec zapewniono biało-czerwony, wystrzałowy tort. Wydarzeniu towarzyszyły wystawy i kiermasz słodkości. Rozprowadzano również specjalne wydanie szkolnej gazety Zachariaszek, w której można przeczytać o obchodach rocznicowych.
IO

DSC04419

DSC04469

DSC04471

DSC04490

DSC04583

DSC04597

DSC04651

DSC04659

Close Menu
 
22 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content