Skip to main content
search
Aktualności

Połączyła nas muzyka

By 30 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 30 maja 2017 przez admin

DSC0581928 maja w krakowskim Multikinie świętowano 10-lecie zespołu Fermata, prowadzonego przez Annę Roj i działającego przy Centrum Kultury, Promocji Rekreacji w Zielonkach. W tym wyjątkowym koncercie wzięło udział 78 członków chóru, którym akompaniowała zaprzyjaźniona orkiestra Wieniawa z sąsiedniej gminy Michałowice. Na scenie wystąpili także goście specjalni: Sylwia Lorens z Filharmonii Futura oraz Kuba Jurzyk, znany m.in. ze Studia Accantus. Słuchało ich 500 wielbicieli ich talentów.

Zapraszamy na: reportaż filmowy

Wszystko zaczęło się w 2007 roku od pomysłu, który powstał w głowie Anny Roj, młodej studentki Akademii Muzycznej w Krakowie. W pierwszych próbach brało udział 8 młodych osób. Z czasem dołączały kolejne. Dziś to prawie 80 osób podzielonych na trzy grupy: młodszą, średnią oraz młodzieżowy chór. Przy zespole rozwija się także skład kameralny złożony z najbardziej aktywnych licealistów i studentów. Umiejętności i doświadczenie Fermata zdobywała podczas licznych występów z wieloma orkiestrami i artystami m.in. Zbigniewem Wodeckim.
W życiu bym nie pomyślała, że po 10 latach zespół tak się rozwinie i będzie w nim ponad 80 osób –  tyle grup, tyle dzieci i tak cudownych, fajnych  koncertów. To jest wspaniałe i  budujące, że w naszej gminie i poza naszymi granicami są dzieciaki, które tak bardzo pokochały muzykę i tak bardzo lubią śpiewać – mówi Anna Roj.
Jubileuszowy koncert był zwieńczeniem dziesięcioletniej pracy Anny Roj z młodymi talentami.  To ona dzięki pracy pełnej pasji, zaangażowaniu i talentowi może zorganizować koncert na tak wysokim poziomie artystycznym. Rozpoczęła orkiestra Wieniawa pod batutą Jarosława Ignaszaka utworem instrumentalnym z serii „Gra o tron”, by chwilę później mocnym akcentem w wykonaniu chóru wybrzmiała „Bohemian Rhapsody” z repertuaru zespołu Queen. W kolejnych utworach swoje umiejętności prezentowali soliści z towarzyszeniem chóru i orkiestry: Gabriela Maik, Aleksandra Zębala, Aleksandra Majka, Maja Sum, Kamil Jędralski, Kajetan Wolas, Hania Malinowska i Norbert Kociarz. Nie zabrakło znanych i lubianych utworów z filmów animowanych – „Mam tę moc” z „Krainy Lodu”, „Druha we mnie masz” z „Toy Story” czy „Na morza dnie” z „Małej Syrenki”. Wyjątkowy popis umiejętności wokalnych zaprezentowała Sylwia Lorens – solistka znana z niezwykle energetycznych interpretacji klasyki operowej i musicalowej. Finałową piosenkę koncertu – „Krąg życia” z filmu „Król Lew” zaśpiewali:  Aleksandra Majka oraz Kuba Jurzyk – finalista IV edycji X Factor, współpracujący z Disney Polska użyczając głosu, znany także z kanału youtubowego Studio Accantus.
Patrząc na działalność i osiągnięcia zespołu Fermata śmiało można powiedzieć, że jest to wystarczający czas na zbudowanie zespołu, który ma swoją markę i renomę. Świadczą o tym zdobyte liczne nagrody, wyróżnienia i pierwsze miejsca. Pani Ania Roj jest świetnym nauczycielem i wychowawcą, który poświęca swój czas 5 dni w tygodniu, a w weekendy jeździ na koncerty i festiwale. Doskonale to rozumiem, bo praca z dziećmi przynosi ogromną satysfakcję i radość. Dziękuję za dostarczanie niezapomnianych emocji i wrażeń – mówił podczas koncertu Marek Płachta, dyrektor CKPiR w Zielonkach.
Gratulacje dla wszystkich muzyków i artystów występujących w Fermacie. Dziękuję za wieloletnią pracę pani Ani Roj, bo jest to osoba, która od początku tworzyła, tworzy i mam nadzieję, że będzie znajdowała siły i zdrowie by jak najlepiej tę dużą, aż 80 osobową grupę, wspierać i prowadzić – gratulował wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
Chciałbym podziękować za drżenie serca uczynione dzięki waszej muzyce – mówił starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka wręczając Ani Roj kwiaty i statuetkę  –  symbol pięciolinii. – Za 10 lat istnienia i współpracy z powiatem, której rezultatem były m.in. Perły Powiatu i Koncert Cecyliański.
Z członkami zespołu Fermata spędzam bardzo dużo czasu i nie żałuję ani minuty. Za wszystkie te chwile serdecznie dziękuję i dziękuję wszystkim, którzy pomogli przy realizacji tego projektu. Połączyła nas muzyka – mówiła wzruszona Anna Roj, a pytana o plany na piętnastolecie zespołu Fermata powiedziała: – Byłoby pięknie gdybyśmy spotkali się w tym samym gronie, żeby nikogo wśród nas nie zabrakło. By było jeszcze więcej wspaniałych, uśmiechniętych i zdolnych dzieciaków.
KB

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację Koncertu Jubileuszowego Zespołu Fermata. Swą szczególną wdzięczność kierujemy do rodziców wykonawców zaangażowanych w przygotowania. Składamy podziękowania również wszystkim sponsorom i partnerom tego uroczystego wydarzenia, a w szczególności:

Zarządowi Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Pracowni Fryzjerskiej Artre,

Zakładowi Wodno-Kanalizacyjnemu Wod-Kan-Gaz-C.O. – Edward Kuś,

Centrum Języków Obcych Shamrock,

DJ Grupie,

Filharmonii Futura,

Firmie Video Tina Studio – Robert Madej.

Więcej zdjęć: tutaj

DSC05663
DSC05590
DSC05779
Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content