Skip to main content
search
AktualnościWydarzenia

Polsko-amerykańskie partnerstwo

By 10 lutego 20238 marca, 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 marca 2023 przez KB

Podczas sesji rady gminy, 26 stycznia, podjęto uchwałę dotyczącą nawiązania partnerstwa pomiędzy gminą Zielonki, a miastem Washougal. Będzie to drugie zagraniczne partnerstwo obok trwającej 10 lat współpracy z francuskim miasteczkiem Hersin-Coupigny.

Washougal to miasteczko położone w hrabstwie Clark, w aglomeracji miasta Portland w stanie Washington w USA. Blisko 18 km² zamieszkuje  17 tys. mieszkańców. Wraz z sąsiednim miastem Camas może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem we współpracy z trzema polskimi gminami: Zabierzowem, Morawicą i Krapkowicami. Pierwsze spotkanie z amerykańską delegacją w naszej gminie odbyło się w czerwcu zeszłego roku. Wówczas naszą gminę odwiedzili reprezentujący miasto Camas, w stanie Waszyngton – Lloyd Halverson z małżonką. Goście wraz z wójtem gminy Zielonki Bogusławem Królem oraz radną gminy Zielonki Romaną Toft, zwiedzili m.in. Szkołę Podstawową w Przybysławicach, dawną szkołę w Korzkwi obecnie pełniącą rolę ośrodka tymczasowego dla uchodźców z Ukrainy, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach wraz z Izbą Regionalną oraz remizę strażacką OSP Zielonki.

Wczoraj, 9 lutego, odbyło się spotkanie on-line z amerykańskimi przedstawicielami delegacji oraz radnymi gminy Zielonki: przewodniczącym rady gminy Zielonki Mirosławem Golanko, wiceprzewodniczącą radny gminy Zielonki Marzeną Gadzik-Wójcik, Romaną Toft, Magdaleną Listoś i Tadeuszem Łyskiem. Podczas spotkania m.in. przedstawiono prezentację dotyczącą naszej gminy, a przedstawiciele z Washouga zaprezentowali swoje miasto i jego walory. Lloyd Halverson na zakończenie spotkania potwierdził, że Washougal i Zielonki do siebie pasują i jest wiele wspólnych elementów, możliwości i wyzwań, które wspólnie możemy zrealizować.

KB

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uczestników spotkania on-line.

 

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content