Skip to main content
search
Relacje

Polsko-niemieckie spotkanie w Minden

By 23 kwietnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 23 kwietnia 2018 przez admin

Trwająca dziesięć lat współpraca pomiędzy szkołą w Korzkwi i Ratsgymnasium w Minden zaowocowała kolejną wymianą uczniowską dofinansowaną ze środków Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W dniach 7-14 kwietnia spotkaliśmy się w Niemczech w grupie złożonej z 26 uczestników pod opieką czterech nauczycieli: Agnieszki Kapel, Joanny Błockiej, Stefanie Gruenreich i Tobiasa Odera. Pomagała nam też młoda stażystka Emily Olive z Wielkiej Brytanii. Tym razem udział w wymianie wzięli głównie uczniowie klas siódmych oraz dwoje drugoklasistów szkoły gimnazjalnej.

Północna Westfalia ofiarowała nam piękną pogodę, a gospodarze przyjęli nas w swoich domach jak członków własnych rodzin. Oprócz samego Minden zwiedziliśmy hanzeatycką Bremę, Bueckeburg z pięknym zameczkiem oraz Muenster, gdzie poznaliśmy nie tylko historię miasta, ale też Europy. Nasza wspaniała, pełna entuzjazmu i miłości do swojego miasta przewodniczka zaprowadziła nas też na miejsce ostatnich tragicznych wydarzeń, gdzie kilka dni wcześniej szaleniec wjechał w tłum ludzi bawiących się wieczorem na starówce, zabijając dwie osoby i raniąc kilkadziesiąt innych, zanim sam odebrał sobie życie. Przez dłuższą chwilę w ciszy myśleliśmy o tych, którzy ucierpieli tamtego dnia.
Spędzaliśmy również czas w szkole, uczestnicząc z partnerami w lekcjach. Nie zabrakło też zabaw i gier pomagającym nam w uczeniu się naszych języków. Być może komuś z uczniów niemieckich uda się podczas rewizyty zamówić coś w restauracji lub kupić pamiątkę, używając języka polskiego, a my z pewnością pochwalimy się naszymi nowymi umiejętnościami w szkole na lekcjach języka niemieckiego.
Przeprowadzona ewaluacja programu, mająca podsumować nasze wrażenia i spostrzeżenia oraz dać wskazówki na przyszłość, uświadomiła nam, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w ważnej życiowej lekcji, dzięki której nauczyliśmy się więcej niż oczekiwaliśmy. To coś, czego nie da się nauczyć na odległość, tylko z książek i tradycyjnych szkolnych zajęć lekcyjnych.
Wszystko, co dobre szybko się kończy… nadszedł czas naszego powrotu do kraju. Podczas pożegnania polały się łzy, były uściski i wzajemne pocieszanie się, że wkrótce znowu się zobaczymy. Niemcy przyjadą do nas w czerwcu, nie możemy się już doczekać, zarówno my uczniowie, jak i nauczyciele.
Uczniowie klasy VII A, VII B oraz II gimnazjum w Szkole Podstawowej w Korzkwi

IMG 20180409 101109 resized 20180416 085249634
IMG 20180410 120753 resized 20180416 085251278
Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content