Skip to main content
search
Aktualności

Pomoc finansowa dla samorządów w czasie epidemii

By 29 czerwca 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 czerwca 2020 przez admin

fundusz1Gminie Zielonki przyznano 5 120 078 zł w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, utworzonego przez rząd jako tarcza dla samorządów w związku z epidemią COVID-19. Fundusz to w skali całego kraju 6 mld złotych – 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów – na dopłaty do inwestycji lokalnych. Promesę dla gminy Zielonki na ręce wójta Bogusława Króla przekazał 29 czerwca 2020 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed powstającym budynkiem szkolno-przedszkolnym w Przybysławicach. Jest to druga pod względem wysokości dotacja z Funduszu dla gmin powiatu krakowskiego, po Skawinie.

Czy jest bardziej celne miejsce dzisiejszej konferencji prasowej, tutaj w Małopolsce, szczególnie w Aglomeracji Krakowskiej? Wydaje się, że nie. Jestem co do tego przekonany widząc takie przedsięwzięcie realizowane przez Gminę Zielonki. Jak widzimy budowa stale trwa, koronawirus jej nie zatrzymał. Widać dużą determinację samorządu pomimo zmniejszonych wpływów do budżetu, wpływu z PIT, CIT. Inwestycja jest realizowana – chwalił budowę szkoły i przedszkola w Przybysławicach minister Andrzej Adamczyk.
Jestem mile zaskoczony tak szybkim działaniem administracji rządowej, rządu RP, pana premiera Mateusza Morawieckiego, przy wsparciu pana prezydenta Andrzeja Dudy. Te dzisiaj zaproponowane pieniądze będziemy chcieli, jak to jest w zwyczaju, rozłożyć na kilka potrzebnych inwestycji gminy Zielonki, i kubaturowych, i drogowych, i również rekreacyjno-sportowych, bo takie są potrzeby naszych mieszkańców, a te potrzeby będą wtedy działały na rzecz rozwoju gminy Zielonki, powiatu krakowskiego i nas wszystkich – mówił Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.
W konferencji prócz ministra infrastruktury brali udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko.
W sytuacji, gdy koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone, pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymują dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł.  Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i  miejsko-wiejskich. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. Powiat krakowski z tego funduszu otrzymał  16 350 415 zł. Promesę dla starosty powiatu krakowskiego Wojciecha Pałki również przekazano na tym spotkaniu.
Podział środków został dokonany według ściśle określonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów oraz ich zamożność. Górny pułap dofinansowania w przypadku gminy to 93,5 mln zł, zaś dolny – 500 tys. zł. Jeśli chodzi o powiaty, kwoty te wynoszą odpowiednio  20 mln zł i 500 tys. zł.
Małopolskie samorządy otrzymają łącznie 556 030 760 zł, z czego 451 644 445 zł trafi do gmin, zaś do powiatów 104 386 315 zł. Najwyższe dofinansowanie w Małopolsce trafi do Krakowa (93 500 000 zł).
KB, IO

Poniżej kilka aktualnych informacji o budowanej szkole:
Postępują prace przy budowie placówki oświatowej w Przybysławicach – prace toczą się zarówno w otoczeniu budynku, jak i wewnątrz. Pomimo stanu epidemii i nieco mniejszej liczby pracowników na budowie, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
Na początku czerwca w powstającym na działce o pow. 1,4 ha budynku oświatowym w Przybysławicach kontynuowano prace wewnętrzne – w skrzydle wschodnim zostały już wykonane wylewki i tynki, w skrzydle zachodnim trwało kładzenie tynków; do otynkowania pozostało jeszcze pomieszczenie basenu. Instalacje elektryczne, wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania     i wentylacji zaawansowane były w 90 proc. Rozpoczęły się prace nad koncepcją wykończenia W skrzydle zachodnim będą się mieścić, m.in. sale przedszkola. W przyszłej sali gimnastycznej z trybunami są już tynki i wylewki wnętrz, w szczególności w zakresie drzwi wewnętrznych, ścian, posadzek, mebli. Wokół budynku wykonano już mury oporowe przy boisku sportowym, trwają prace drogowe i budowa parkingu. Inwestycja rozpoczęta w maju 2019 r. według umowy ma planowany termin zakończenia w lipcu 2021 r. Powstający budynek o powierzchni użytkowej 3,6 tys. m2 mieścić będzie szkołę podstawową (dla ok. 450 uczniów) z salą gimnastyczną i basenem oraz przedszkole (dla 100 przedszkolaków). Dla szkoły zaplanowano: 18 klas lekcyjnych, w tym informatyczną, oraz mediatekę, bibliotekę, świetlicę, szatnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły, będzie też aula szkolna i jadalnia z pełnym zapleczem kuchennym. Skrzydło przedszkola pomieści 4 sale przedszkolne, jadalnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i pokój pracy z dzieckiem. Na zewnątrz powstanie ogrodzone boisko oraz plac zabaw dla dzieci, parking, jak również układ komunikacyjny wraz dwoma zjazdami – z drogi wojewódzkiej i gminnej. Budynek oświatowy ma kosztować ok. 40 mln zł. Wykonawcą jest firma KARTEL S.A.

fundusz2

fundusz3

fundusz4

fundusz5

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content