Ostatnia aktualizacja 4 czerwca 2018 przez admin
W piątek 01.06.2018 roku nad północną częścią gminy Zielonki przeszła intensywna, około dwugodzinna nawałnica, której efektem była powódź błyskawiczna. Ok. godz. 19-20 na terenie miejscowości: Januszowice, Przybysławice, Korzkiew, Garliczka i Owczary oraz Narama (gm. Iwanowice) wystąpiły gwałtowne zalania. Rozpoczęły się działania straży pożarnej, polegały one m.in: na ochronie przeciwpowodziowej posesji mieszkalnych oraz wypompowywaniu wody z zalanych terenów. Późnym wieczorem woda z północnej części gminy z potoków Naramka i Korzkiewka spłynęła do rzeki Prądnik (Białucha) w miejscowości Zielonki, gdzie wystąpiła z koryta zalewając ulicę Bankową i Krakowskie Przedmieście (DW 794). W działaniach udział brały: 11 zastępów PSP, 9 jednostek OSP z terenu gminy Zielonki, oraz jednostki z gmin: Skała, Wielka Wieś, Michałowice, Iwanowice – łącznie 17 zastępów OSP. Strażacy walczyli ze skutkami nawałnicy do późnych godzin nocnych. 2 czerwca natomiast nad południowo-wschodnią częścią gminy (Bibice, Węgrzce, Zielonki) przeszła burza z gradem i wystąpiły lokalne podtopienia.
1 czerwca po godzinie 19 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie PSP odebrał zgłoszenie o podtopieniach w Garliczce przy ulicy Radosnej. Podtopienia wystąpiły też na ul. Na Stoczki w Przybysławicach, w Januszowicach na drodze wojewódzkiej 794 (Kraków-Skała) i drodze powiatowej w Garliczce, co powodowało czasową nieprzejezdność tych dróg. Rowy i kanalizacja burzowa nie były w stanie odprowadzać ogromnej ilości wody. Na miejsce zadysponowano jednostki OSP z terenu gminy Zielonki, działania polegały m.in: na ochronie przeciwpowodziowej posesji mieszkalnych za pomocą worków z piaskiem oraz wypompowaniu wody z zalanych posesji. Uszkodzona i zalana została jezdnia na ulicy Gajowej w Owczarach, na ulicy Długiej w Owczarach woda wdarła się do jednego z domów jednorodzinnych na wysokość ok. 80 centymetrów, strażacy usuwali wodę za pomocą pomp szlamowych, usuwali też wodę z posesji przy ulicy Dolina w Owczarach. Podtopienia wystąpiły też w Korzkwi i Trojanowicach.
Mieszkańcom dostarczano piasek oraz worki – rozdysponowano ok. 5,5 tys. worków. Mieszkańców gminy informowano, m.in. za pomocą strony internetowej, mailingu i poprzez sms-y o spodziewanej fali powodziowej w rejonie rzeki Naramki i Białuchy w Zielonkach przy ulicy Bankowej i ulicy Krakowskie Przedmieście.
W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła nad północną częścią gminy Zielonki, spływająca do rzeki Prądnik woda zalała centrum miejscowości Zielonki, ulice Bankową i Krakowskie Przedmieście. Rzeka wystąpiła z obu stron koryta na całej długości, woda zalewała posesje wzdłuż brzegów. Zatkane przepusty spowodowały zalanie drogi wojewódzkiej 794, drogi powiatowej i dróg gminnych, kanalizacja burzowa nie była w stanie odprowadzać ogromnej ilości wody. Komendant Gminny OSP Jan Palimąka poinformował SKKM o sytuacji i prosił o dodatkowe siły. SKKM niezwłocznie zadysponowała zastępy z JRG 5 oraz okoliczne OSP. Na miejsce zdarzenia przybył Oficer Operacyjny i po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie. Działania w pierwszej fazie polegały na udrożnieniu przepustów, zabezpieczeniu domów workami z piaskiem, zamknięciu drogi wojewódzkiej 794. SKKM poinformował Komendanta Miejskiego o zaistniałej sytuacji i na polecenie Komendanta uruchomiono sztab. Urząd Gminy Zielonki dostarczał piasek oraz worki. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Miejski PSP w Krakowie i przejął dowodzenie. Decyzją KDR teren akcji został podzielony na cztery odcinki bojowe.
Pierwszy odcinek bojowy wyznaczono na ulicy Krakowskie Przedmieście w Zielonkach – dowódca Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM w Krakowie. Rozpoczęto wypompowywanie wody z zalanych piwnic, budynków i posesji. Drugi odcinek bojowy wyznaczono na ulicy Nad Naramką w Zielonkach – dowódca Komendant Gminny OSP Jan Palimąka. Dostarczony piasek był ładowany do worków i przewożony koparką celem ochrony wałów rzeki, udrażniano przepusty drogowe. Trzeci odcinek bojowy na ulicy Grochowalskiego w Zielonkach – dowódca zmiany z JRG 5 prowadzono układanie worków z piaskiem celem zabezpieczenia domów. Czwarty odcinek bojowy na ulicy Rzyczyska w Zielonkach – dowódca Oficer Operacyjny SKKM. Podjęte działania miały na celu usunięcie przewróconego drzewa oraz zabezpieczenie domów poprzez budowanie wałów z worów z piaskiem. Około godziny 1.30 KDR po ponownym rozpoznaniu sytuacji rozwiązało sztab. Dalsze działania polegały na wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń, kontroli poziomu wody w rzece, usuwaniu powalonych drzew i trwały do godziny 4 nad ranem.
Dziękujemy strażakom wszystkich jednostek za pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy – za poświęcony czas, zaangażowanie oraz bezinteresowność w niesieniu pomocy mieszkańcom całej gminy Zielonki w obliczu poważnego zagrożenia i dramatu ludzkiego.
Aktualnie trwa szacowanie strat, pracownicy Urzędu Gminy Zielonki dokonują szacowania szkód powodziowych. Informacje nt. spowodowanych szkód powodziowych można zgłaszać w Urzędzie Gminy Zielonki u Władysława Kacprzyka tel. 12 285-08-50 wew. 101, lub kom.: 539-901-803 i poprzez e-mail: ug@zielonki.pl
Na podst. inf. z PSP Kraków, OSP Zielonki, OSP Bibice, OSP Owczary, OSP Wola Zachariaszowska, Powiat Krakowski 112, red. MKF
Widok z ul. Pachońskiego w Krakowie na gminę Zielonki 1 czerwca w czasie nawałnicy |
Zdjęcia: Powiat Krakowski 112, OSP Bibice, OSP Owczary, OSP Zielonki, OSP Wola Zachariaszowska