Ostatnia aktualizacja 26 lipca 2024 przez Marek Skiba
Projekt Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach pn. „Idź w dobrą stronę” przygotowany w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ” – edycja 2024 uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ponownie zajął on 1 miejsce w Małopolsce oraz 14 w Polsce.
W marcu 2024 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach złożył wniosek o dofinansowanie projektu w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego “Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej – edycja 2024”.
Do dnia 31 marca 2024 r. do Departamentu Polityki Demograficznej za pośrednictwem Wojewodów wpłynęły 133 wnioski, które zgodnie z zasadami Programu poddane zostały dwuetapowej ocenie:
- Wojewodowie weryfikowali wnioski pod kątem spełniania wymogów formalnych oraz dokonywali wstępnej oceny merytorycznej, przy czym do oceny merytorycznej na etapie centralnym mogło zostać przekazanych maksymalnie 10 wniosków z każdego województwa;
- dalszej oceny merytorycznej wniosków dokonał Zespół Ekspertów – członkowie Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej, który wyłonił 69 podmiotów z największą liczbą punktów w ocenie merytorycznej. Projekt Gminy Zielonki zdobył 14 miejsce w Polsce i był najwyżej ocenionym projektem w Małopolsce.
Projekt pod nazwą „Idź w dobrą stronę”, na który uzyskano z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotację w kwocie 56 700,00 zł zakłada szereg działań związanych z profilaktyką, skierowanych do dzieci i młodzieży, rodziców, osób niepełnosprawnych oraz starszych a także społeczności lokalnej i pracowników służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Warsztaty profilaktyczne dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej; kampania edukacyjno-informacyjna dla uczniów szkół gminnych pt. „Hejtujesz – sam się autujesz!”; profilaktyczne przedstawienia teatralne w przedszkolach gminnych, spotkania warsztatowe z dziećmi w szkołach; rodzinny piknik profilaktyczny z mnóstwem atrakcji oraz warsztaty szkoleniowe dla osób lokalnie działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej – to tylko część działań zaproponowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach.
Celem projektu jest m.in. innymi zwrócenie uwagi uczniów na szkodliwość zachowań hejterskich oraz konsekwencje, jakie mogą wynikać z przejawiania negatywnych emocji w Internecie; promowanie pozytywnych relacji międzyludzkich; budowanie świadomości społecznej oraz zachęcenie do refleksji nad własnymi zachowaniami online; przeciwdziałanie cyberprzemocy i promowanie kultury szacunku w sieci oraz promowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkolnego, w którym każdy uczeń może czuć się akceptowany i szanowany. Celem projektu jest także podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat zjawiska przemocy domowej oraz promowanie prawidłowych wzorców zachowania wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz wzmocnienie współpracy między instytucjami a tym samym zmniejszenie zjawiska przemocy domowej. Rozwój działań profilaktycznych w kierunku budowania właściwych relacji interpersonalnych, pozytywnego kształtowania wizerunku własnej osoby oraz zapobieganie powielaniu złych i propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich, a także wzrost świadomości społecznej wydaje się kluczem do zmniejszenia zjawiska przemocy w rodzinie.
Projekt zakłada kompleksowe zastosowanie działań, łączących szeroko rozumianą profilaktykę, a w szczególności obywatelską formułę budowania świadomości lokalnej na temat zjawiska przemocy i przeciwstawianie się przejawom agresji oraz przemocy domowej. Aby skutecznie pomagać, nade wszystko należy zapobiegać przemocy.
Warto zaznaczyć, że projekt Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach już piąty rok z rzędu otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację różnorodnych działań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, a łączna wartość dotacji wyniosła 225 400,00 zł.