Skip to main content
search
Aktualności

Przedstawiciele Banku Światowego w gminie Zielonki o ograniczaniu niskiej emisji

By 2 kwietnia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 kwietnia 2019 przez admin

Bank Swiatowy BM2 kwietnia w gminie Zielonki gościła delegacja z Banku Światowego. Rozmowa z jego przedstawicielami dotyczyła doświadczenia gminy Zielonki we wdrażaniu programów dotacyjnych dla mieszkańców, mających na celu obniżenie niskiej emisji, jak również  rządowego programu „Czyste Powietrze”. Goście odwiedzili też dwa termomodernizowane przez gminę obiekty oraz nowy człon Szkoły Podstawowej w Zielonkach, gdzie zastosowano odnawialne źródła energii: pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

 – Naszą rolą jest doradzanie polskiemu rządowi, m.in. jeśli chodzi o program „Czyste Powietrze”. Zbieramy opinie, czy należy zmienić program i jak, by w ciągu 10 lat zrealizować jego cele. Widzimy w tym dużą rolę gmin, szczególnie jeśli chodzi o dostępność programu dla gospodarstw o niskich dochodach – mówiła na rozpoczęciu spotkania Janina Franco  z World Bank Group.

Goście – Janina Franco i Anand Subbiah – pytali wójta gminy Zielonki Bogusława Króla m.in. o to, z jakich programów wymiany pieców korzystali lub nadal mogą korzystać mieszkańcy gminy Zielonki, ile wynosi dofinansowanie.

Wójt poinformował, iż na 8300 domów i mieszkań na terenie gminy Zielonki 97 proc. ma dostęp do sieci gazowej, stąd mieszkańcy nieekologiczne piece wymieniają głównie na kotły gazowe. Wymieniono już 223 piece, do wymiany – jak wskazują dane pozyskane z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców –  na terenie gminy Zielonki jest jeszcze nieco ponad 1 tys. pieców nie spełniających norm. W 2017 r. mieszkańcy korzystali z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Województwa Małopolskiego (PONE), aktualnie mogą korzystać z programu „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (ZIT) na lata 2017-2020, w ramach którego dofinansowanie wynosi maksymalnie 14 tys. zł na wymianę pieca i modernizację instalacji CO. Małgorzata Fordymacka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UG Zielonki wraz z Anną Węgrzyn, pracownikiem referatu, poinformowały też o “Partnerskim Projekcie Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego”, w ramach którego  w ponad 200 gospodarstwach w gminie wkrótce zostaną zainstalowane  odnawialne źródła energii – również z dofinansowaniem.

– Jak zaopiniowaliby Państwo ze swojego doświadczenia propozycje, aby to gminy były operatorem środków w ramach programu „Czyste Powietrze”? Czy w Państwa ocenie gminy podołałyby temu zadaniu? – pytał Anand Subbiah. 

– Oczywiście, że tak – odpowiedział wójt gminy Zielonki. – Gmina Zielonki jest operatorem dla wielu zadań, zleconych zarówno przez administrację rządową, jak i województwo.  Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy obsługiwali również ten program, kwestia tylko ustalenia szczegółów.  Wójt poinformował również, że jeśli chodzi o rządowy program „Czyste Powietrze” gmina Zielonki prowadzi działania dotyczące programu – zorganizowała spotkania  informacyjne dla mieszkańców, dyżury eksperckie, mieszkańcy mogą też zasięgnąć informacji poprzez infolinię – działania te dla mieszkańców realizuje na zlecenie gminy firma zewnętrzna. W rozmowie pojawiły się również sugestie wprowadzenia w założeniach programu zmian, które skutkowałyby większą dostępnością środków dla zainteresowanych termomodernizacją domu i wymianą pieca. 

Wrażenie na gościach zrobił nowy człon szkoły w Zielonkach. – Gratuluję nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, jakie Państwo zastosowali w obiekcie szkoły – mówiła Janina Franco z World Bank Group.

Close Menu
 
23 kwietnia 2024
Skip to content