Skip to main content
search
Aktualności

Ranking zamożności polskich samorządów

By 24 lipca 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2019 przez admin

2018POPnPismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” 23 lipca opublikowało ranking Najbogatsze samorządy w 2018 roku. Wśród miast wojewódzkich Warszawa, Wrocław, Opole i Gdańsk wyprzedziły Kraków, natomiast wśród powiatów najwyższymi dochodami pochwalić się może człuchowski z woj. pomorskiego, powiat krakowski znalazł się natomiast na 269. pozycji w kraju. Wśród gmin wiejskich najbogatszy okazał się Kleszczów z woj. łódzkiego, a za nim Rewal z zachodniopomorskiego. Małopolskie gminy wiejskie uplasowały się znacznie niżej pod względem dochodów na mieszkańca – najbogatszy Bolesław na miejscu 60., kolejna po nim gmina Wielka Wieś na pozycji 72., a trzecia w województwie gmina Zielonki – na pozycji 113. w Polsce.

 

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat – dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Wpływające do budżetu dochody skorygowano na dwa sposoby: odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (tzw. podatek janosikowy); po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano kwoty ulg i zwolnień w podatkach lokalnych oraz zmniejszenia stawek – po to, by porównywać faktyczną zamożność samorządów (a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych).

I tak dla porównania – dochód na mieszkańca w najbogatszej Warszawie wynosi 7747,11 zł, a w Krakowie – 5605,84 zł; w najbogatszym powiecie człuchowskim 1455,44 zł, a w krakowskim – 621,54 zł. Najbogatsza gmina wiejska w Polsce – Kleszczów – może się pochwalić dochodami na osobę na poziomie 35829,15 zł, a gmina Zielonki – 3903,09 zł. A i tak należymy do małopolskich krezusów – większe dochody na osobę od nas ma tylko gmina Bolesław – 4489,22 zł i nasz sąsiad gmina Wielka Wieś – 4336,29 zł; w małopolskiej pierwszej piątce są, po gminie Zielonki, jeszcze Uście Gorlickie (3838,17 zł i pozycja 121.) oraz Zabierzów (139. pozycja z 3695,70 zł). 

Prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Jednak ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna – trzeba brać pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów, ale także obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych – samorządy ponoszą przynajmniej częściowe koszty wprowadzania reform (głównie edukacji, ale także zmian w zakresie programów pomocy społecznej). – Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – twierdzi prof. Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Cały ranking: 

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

 

(MKF)

Close Menu
 
11 grudnia 2023
Skip to content