Skip to main content
search
Aktualności

Ranking zamożności polskich samorządów

By 24 lipca 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2019 przez admin

2018POPnPismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” 23 lipca opublikowało ranking Najbogatsze samorządy w 2018 roku. Wśród miast wojewódzkich Warszawa, Wrocław, Opole i Gdańsk wyprzedziły Kraków, natomiast wśród powiatów najwyższymi dochodami pochwalić się może człuchowski z woj. pomorskiego, powiat krakowski znalazł się natomiast na 269. pozycji w kraju. Wśród gmin wiejskich najbogatszy okazał się Kleszczów z woj. łódzkiego, a za nim Rewal z zachodniopomorskiego. Małopolskie gminy wiejskie uplasowały się znacznie niżej pod względem dochodów na mieszkańca – najbogatszy Bolesław na miejscu 60., kolejna po nim gmina Wielka Wieś na pozycji 72., a trzecia w województwie gmina Zielonki – na pozycji 113. w Polsce.

 

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat – dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Wpływające do budżetu dochody skorygowano na dwa sposoby: odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (tzw. podatek janosikowy); po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano kwoty ulg i zwolnień w podatkach lokalnych oraz zmniejszenia stawek – po to, by porównywać faktyczną zamożność samorządów (a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych).

I tak dla porównania – dochód na mieszkańca w najbogatszej Warszawie wynosi 7747,11 zł, a w Krakowie – 5605,84 zł; w najbogatszym powiecie człuchowskim 1455,44 zł, a w krakowskim – 621,54 zł. Najbogatsza gmina wiejska w Polsce – Kleszczów – może się pochwalić dochodami na osobę na poziomie 35829,15 zł, a gmina Zielonki – 3903,09 zł. A i tak należymy do małopolskich krezusów – większe dochody na osobę od nas ma tylko gmina Bolesław – 4489,22 zł i nasz sąsiad gmina Wielka Wieś – 4336,29 zł; w małopolskiej pierwszej piątce są, po gminie Zielonki, jeszcze Uście Gorlickie (3838,17 zł i pozycja 121.) oraz Zabierzów (139. pozycja z 3695,70 zł). 

Prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Jednak ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna – trzeba brać pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów, ale także obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych – samorządy ponoszą przynajmniej częściowe koszty wprowadzania reform (głównie edukacji, ale także zmian w zakresie programów pomocy społecznej). – Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – twierdzi prof. Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Cały ranking: 

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

 

(MKF)

Close Menu
 
21 kwietnia 2024
Skip to content