Skip to main content
search
Aktualności

Remont na drogach powiatowych trwa

By 4 września 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 września 2013 przez admin

mospowiatowe

 

Trwa przebudowa odcinków dróg powiatowych nr 2158K i 2193K w gminie Zielonki w miejscowościach Zielonki i Bibice (ulice Galicyjska, Marszowiecka i Kasztanowa). Zakończona zostanie do listopada 2013 roku. Ruch na remontowanych odcinkach wspomaga czasowo sygnalizacja świetlna, która będzie używana dopóki trwać będą prace bitumiczne na ul. Galicyjskiej.

W ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – etap II – bezpieczeństwo – dostępność – rozwój” Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego w Krakowie, przy finansowym wsparciu gminy Zielonki, modernizuje odcinki trzech ulic – Galicyjskiej, Kasztanowej i Marszowieckiej (w miejscowościach Zielonki i Bibice).  Modernizacja ta jest konieczna, by zwiększyć bezpieczeństwo na bardzo popularnej trasie, traktowanej często przez kierowców jako alternatywa dla ulicy Opolskiej w Krakowie.
Udział w programie rządowym pozwolił na dofinansowanie powiatowej inwestycji oszacowanej w kosztorysie inwestorskim na ok. 3 mln zł w połowie z budżetu państwa. Gmina Zielonki na mocy umowy partnerskiej z powiatem krakowskim pokrywa z kolei 50 proc. pozostałej kwoty tj. 750 tys. zł. Przypomnijmy także, iż to gmina przygotowała i sfinansowała projekt przebudowy tejże drogi, a także złożyła wniosek i zdobyła dofinansowanie z „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” popularnie zwanym „schetynówką”.
Na ul. Galicyjskiej końcem sierpnia trwały prace przy budowie kanału deszczowego – 1,5 km odwodnienia jest już gotowe. Kolejny ok. 450-metrowy odcinek został przeprojektowany i nowe rozwiązania są uzgadniane z inwestorem Zarządem Dróg Powiatu Krakowskiego oraz gminą Zielonki.
Odwodnienie  ul. Marszowieckiej zlokalizowane zarówno w ul. Marszowieckiej jak i drodze gminnej ul. Marzycieli zostało zrealizowane, a po zakończeniu robót brukarskich czyli budowie chodnika planowanych do 15 września, wykonawcy mają być gotowi do robót bitumicznych czyli położenia nawierzchni asfaltowej na tej ulicy i na ul. Kasztanowej. Na ul. Marszowieckiej powstał chodnik jednostronny i będzie montowany zabezpieczający krawężnik z drugiej strony jezdni. Jest już gotowe: 250 m chodnika na ul. Kasztanowej, 250 m chodnika na ul. Galicyjskiej i 650 m chodnika na ul. Marszowieckiej.
Na ul. Kasztanowej powstanie później zatoka autobusowa w miejscu, gdzie są składowane materiały budowlane. Najwięcej pracy czeka wykonawców na ul. Galicyjskiej – do wykonania jest 1200 m chodnika, nawierzchnia asfaltowa oraz dwie zatoki autobusowe, po jednej w każdą stronę – w kierunku do Bibic w rejonie ul. Zielone Jary, w kierunku do centrum Zielonek – pomiędzy ul. Zielone Jary i ul. Wyborną.
Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono na ul. Galicyjskiej sygnalizację świetlną wspomagającą ruch wahadłowy. Funkcjonuje ona czasowo przy wzmożonym ruchu, szczególnie rano oraz w godzinach popołudniowego szczytu 14.00-17.00 – informuje Paweł Krawczyk sprawujący nadzór budowlany z ramienia inwestora czyli powiatu. Sygnalizacja będzie stosowana szczególnie podczas kładzenia asfaltu na ul. Galicyjskiej. Jego zdaniem wykonawcy końcem października będą zmierzali do zakończenia prac. Roboty realizuje firma DROG-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe ze Spytkowic. We wrześniu ma zostać rozpoczęta budowa oświetlenia ulicznego – w postaci siedmiu lamp ulicznych przy ulicy Marszowieckiej, pięciu lamp ulicznych przy ul. Galicyjskiej, dwóch lamp ulicznych przy ul. Kasztanowej.
IO, Referat Dróg i Komunikacji UG Zielonki

 

powiatowe0913
powiatowe0913a
powiatowe0913b
powiatowe0913c
powiatowe0913d
powiatowe0913e
Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content