Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Rok Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki

By 19 stycznia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 stycznia 2017 przez admin

W maju 2016 roku Rada Gminy Zielonki ogłosiła rok 2017 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Co łączy młodopolskiego artystę z gminą Zielonki? 

Stanisław Wyspiański (1869–1907) zapisał się jako artysta wszechstronny – dramatopisarz, poeta, malarz, reformator teatru, inscenizator, scenograf. Jako jeden z najzdolniejszych studentów Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie uczestniczył, pod kierunkiem Jana Matejki, w pracach przy polichromii Kościoła Mariackiego. Od 1895 r. po m.in. trzykrotnym pobycie w Paryżu, zamieszkał w Krakowie. W 1906 roku przeniósł się do podkrakowskich Węgrzc. Najbardziej znane prace Wyspiańskiego to witraże, takie jak te z kościoła Franciszkanów w Krakowie, dekoracyjne malarstwo ścienne, portrety dzieci, pejzaże, ale również projekty wnętrz i mebli, w których łączył cechy modernizmu z elementami zaczerpniętymi z polskiej sztuki ludowej. Jako dramatopisarz zasłynął „Weselem”, wystawionym po raz pierwszy 16 marca 1901 r.
Rada Gminy Zielonki, aby upamiętnić fakt, że Stanisław Wyspiański w latach 1906–1907 mieszkał w Węgrzcach na terenie dzisiejszej gminy Zielonki, w 110. rocznicę śmierci artysty ustanowiła rok 2017 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. 37-letni Stanisław Wyspiański zamieszkał w Węgrzcach z rodziną latem 1906 roku. Mająteczek w Węgrzcach pod Krakowem, w pobliżu szosy warszawskiej, około 30 morgów z domem nabył Wyspiański od kolegi z lat szkolnych Ludwika Janikowskiego. Kupno domu umożliwiła nagroda przyznana Wyspiańskiemu przez Akademię Umiejętności za pejzaże z Kopcem. W posiadłości przyjmował literatów, dziennikarzy, aktorów. Dla sąsiadów zorganizował w sierpniu 1907 roku dożynki, a wieniec dożynkowy przyozdobił wnętrze jego pracowni. Tworzył do końca, nawet zdjęty chorobą. Nie mając już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie ołówek do deseczek montowanych u ramion, a nie mogąc pisać dyktował treść literackich dzieł. Artysta przewieziony do szpitala w Krakowie zmarł 28 listopada 1907 roku.
Stanisław Wyspiański mieszkał w Węgrzcach – upamiętnia to jego popiersie autorstwa prof. B. Chromego obok szkoły i przedszkola. Niestety, w 1914 roku w celu odsłonięcia pola ostrzału fortu zabudowa wsi Węgrzce, wraz z domem Wyspiańskiego została zrównana z ziemią. Węgrzce pamiętają o swoim sławnym mieszkańcu. W 1969 roku z okazji 100-lecia urodzin artysty w miejscu domu stanął kamienny obelisk z tablicą pamiątkową. W 1970 roku nadano imię S. Wyspiańskiego pobliskiej szkole podstawowej w Bibicach. Niedaleko szkoły artystę upamiętnia popiersie autorstwa Bolesława Chromego odsłonięte w 1987 roku. Filia zieloneckiej Biblioteki Publicznej w Węgrzcach ma artystę za swojego nieformalnego patrona – co roku w dzień jego imienin organizowany jest barwny korowód.
W ramach roku Wyspiańskiego w gminie planowanych jest wiele przedsięwzięć związanych z artystą. Rok otworzy święto patrona w Zespole Szkół w Bibicach. Nawiązywać do postaci artysty będą dożynki, na pamiątkę tych zorganizowanych u niego w Węgrzcach. Szkoła planuje dla uczniów z całej gminy konkursy wiedzy o Wyspiańskim i plastyczne inspirowane pracami artysty. Na wrzesień – we współpracy z Centrum Kultury – planowany jest festiwal graffiti i malowanie wielkoformatowego muralu związanego z Wyspiańskim. Będą temu towarzyszyły zajęcia artystyczne. Obchody zwieńczy konferencja poświęcona twórczości Wyspiańskiego i popularyzacji faktu jego zamieszkiwania w Węgrzcach. Prócz wspomnianych wydarzeń organizowanych przez CKPiR i szkołę przyłączają się i inne instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej, Biblioteka Publiczna w Zielonkach, ale i grupy nieformalne – jak teatralna działająca przy parafii w Węgrzcach.
O wszystkich wydarzeniach związanych z Rokiem S. Wyspiańskiego będziemy Państwa informować.
Red. IO

Close Menu
 
7 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content