Skip to main content
search
Aktualności

Rowerowa niedziela w Zielonkach

By 10 czerwca 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 czerwca 2015 przez admin

DSCN0938Za nami drugi już rajd rowerowy w gminie Zielonki. 7 czerwca prawie 900 rowerzystów w różnym wieku zwiedziło gminę Zielonki na rowerach. I w tym roku cyklistów zaprosiliśmy na dwie trasy: krótszą 12-kilometrową, i bardziej wymagającą 40-kilometrową. Trasę dłuższą wybrało prawie 300 osób, trasę krótszą około 600. Do zarejestrowanych uczestników w ostatniej chwili dołączyli ci, którzy nie zdążyli zapisać się w wyznaczonym terminie. Połowa uczestników przyjechała do nas z Krakowa i sąsiednich gmin, ale byli i goście z innych regionów Polski. Rajdowi towarzyszyło mnóstwo atrakcji, m.in.: pokaz akrobacji rowerowych i cheerleaderek, było też losowanie nagród wśród uczestników, a na koniec gwiazda – zespół Pectus. Wszystkim uczestnikom rajdu bardzo dziękujemy za wspaniałą atmosferę.

Po lekturze zapraszamy do obejrzenia filmu: tutaj

 

Gmina Zielonki oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji już drugi raz zorganizowały rajd wyremontowanymi w ubiegłym roku szlakami rowerowymi w gminie. Jednocześnie impreza była okazją do wspomnienia o tym, że właśnie minęło 25 lat samorządu gminy Zielonki. W upalną niedzielę od godz. 11.00 prowadzono wydawnie pakietów startowych i rejestrację uczestników, była też możliwość – w miarę wolnych miejsc – wpisania się na listę. Od godz. 13.00 zawodnicy ustawili się na starcie, do czego zachęcali organizatorzy: wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta. Prosili też o bezpieczną jazdę, bez zbędnego pośpiechu, szczególnie, że temperatura tego dnia była bardzo wysoka. Wystrzałem z pistoletu znak do startu, podzielonym na grupy uczestnikom, dawali: poseł Andrzej Adamczyk, wójt Bogusław Król i przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk. Pierwsze grupy poprzedzali motocykliści na motocyklach Honda – jednego ze sponsorów imprezy.

Trasa dłuższa była zupełnie inna niż w ubiegłym roku i prawie o 10 kilometrów dłuższa. Była okazja przejechać obok czterech znajdujących się w naszej gminie fortyfikacji Twierdzy Kraków; wiodła również ulicą Tadeusza Kościuszki w Boleniu, przy której stoi dwór Jana Matejki. Uczestnicy jechali też malowniczym wąwozem Kamieniec w Bibicach, mieli okazję podziwiać wspaniałe panoramy widokowe w stronę Krakowa z najbardziej wysuniętych na północ Owczar. Ale wymagało to od nich sporo trudu. – Trasa bardzo ładna, spokojna, niewymagająca technicznie, natomiast trzeba troszeczkę siły mieć w nogach, bo jest kilka podjazdów, było gdzie się spocić – relacjonował Zbigniew Klimala z Krakowa. Jacek Gawryszewski z Warszawy, z nieformalnej grupy rowerowej CENTYone, chwalił oznakowanie trasy, ale i jej trudności: – Dla mnie to jest coś ciekawego, bo u nas na Mazowszu niestety są trasy dosyć płaskie, brakuje takich przewyższeń. Piękna kolorystyka, krajobrazy, jest czysto, bardzo fajne są drogi, dla mnie niekoniecznie musi być asfalt, jest dużo fajnych dróżek szutrowych.

Zadowoleni byli też i bardziej zaawansowani rowerzyści. – Tutaj na rajdzie byłem pierwszy raz. Generalnie startuję w Mistrzostwach Polski. Ten wyścig potraktowałem jako trening przed zawodami w Wiśle, za tydzień szykuje się dość ciężki maraton. Szlaki rowerowe tutaj są bardzo fajne, prowadzę otwarte treningi rowerowe dla grup zaawansowanych i mniej zaawansowanych, i my tutaj często jeździmy, na przejażdżki sobotnie, niedzielne, przeważnie do Ojcowa. Jest to fajna zabawa, jeśli to traktować w formie zabawy, a nie w formie konkurencji – ocenił Dariusz Krupa.

Z kolei Paweł Bajdała, też uczestnik trasy dłuższej, pochwalił samo przygotowanie trasy oraz organizację. – Pierwszy raz w ogóle jestem na tego typu rajdzie i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Dobrze zorganizowany rajd: czysto na trasie, jeśli chodzi o służby porządkowe to naprawdę w porządku. Najtrudniejsze są przejścia z asfaltu na bruk. A na trasie było bardzo przyjaźnie.

Trasa krótsza – 12-kilometrowa – wiodła tzw. Drogą Królewską do Woli Zachariaszowskiej oraz przez Garlicę Murowaną z powrotem do Zielonek. Zaplanowana została dla rodzin z dziećmi i – co cieszy – wielu młodych rowerzystów na dziecięcych rowerkach z niej skorzystało. Wybrało ją więcej niż połowa zarejestrowanych.

Pan Adam Jakubik nie zarejestrował się w terminie, ale i tak dołączył do grupy rajdowców. – Nie mogłem sobie tego odmówić, taka piękna pogoda, trochę za gorąco, ale jak chęci są to najważniejsze. Jechałem dzisiaj na 12 kilometrów, krótszą trasą. Całe rodziny z dziećmi jechały, lepiej tak niż na komputerze siedzieć. A trasy rowerowe super, ładne widoki, może za rok uda mi się małżonkę wyciągnąć, bo dzisiaj trochę ją pogoda zniechęciła.

Część uczestników spoza gminy, mieszkańców Krakowa, ale i innych regionów Polski zaskoczona była urozmaiceniem terenu. – Ogólnie bardzo fajnie, ale niektóre górki naprawdę dały mi w kość, pewnie to wina i samej pogody, gorąco, bo wydawało mi się, że forma całkiem niezła, a trzeba będzie jeszcze popracować – śmiała się jedna z uczestniczek rajdu, mieszkanka Krakowa.

Założeniem rajdu było zachęcenie do rekreacji i spędzania wolnego czasu w sposób aktywny przez całe rodziny, a nie wyścigi. Stąd nie było mowy o mierzeniu czasu ani nagradzaniu najszybszych i dlatego wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez firmę Axer Sport i gminę Zielonki, a były to: kaski, rolki i deskorolki, tablety i rower. Szczęście najbardziej uśmiechnęło się do trzecioklasistki Gabrysi Pyka z Węgrzc, która stała się właścicielką nowego roweru.  Ją – jak i pozostałych szczęśliwców – wylosował wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

Jestem zaskoczony ilością zawodników, szczególnie dzieciaków. Jeśli chodzi o ruch drogowy bardzo płynny, spokojny, nie było żadnych konfliktów, pięknie żeśmy się mijali – relacjonował pan Zbigniew Klimala, ale dodał: – Za mało ludzi jeździ w kaskach, radzę więcej kasków, licho nie śpi, różne rzeczy mogą się zdarzyć na drodze. Pomimo upalnej pogody trudnych sytuacji i wypadków na trasie nie było wiele – zapewnione przez organizatorów dwa wozy techniczne zwiozły z trasy 18 uczestników zmęczonych upałem. Kilkakrotnie pomagano również przy drobnych awariach rowerów. Wielu uczestników chwaliło zapewnienie przez organizatorów wody, dostępnej w punktach kontrolnych rajdu i właśnie w wozach technicznych. 

Jako, że nie samą jazdą żyje rowerzysta uczestnikom zapewniono moc atrakcji. Piotr Surga, mistrz Polski w trialu rowerowym i Tomasz Hofman, mistrz Polski BMX,wykonali ewolucje na rowerach, skoki przez przeszkody, w tym budzące największe emocje ponad leżącą osobą. Wystąpiły cheerleaderki z Zielonek: MiniMiniLiderki, MiniLiderki, Liderki i Złote Liderki, wszystkie pod kierunkiem Katarzyny Gazdy. Dziewczynki, dziewczyny i panie pokazały klasę – ich występ wzbudził pełen podziwu aplauz publiczności! Klasa pożarnicza z technikum w Giebułtowie zaprezentowała musztrę, a OSP Zielonki zaprezentowało akcję udzielania pierwszej pomocy. Nagrody – gadżety promocyjne gminy Zielonki – można było zdobyć również podczas licznych konkursów, m.in. strzelania z broni pneumatycznej. Scenę opanowali natomiast młodzi adepci rock and rolla akrobatycznego, a tuż za nimi pierwsi oczekiwani wokaliści – zespół Coversi, wykonujący największe światowe przeboje. Na koniec zaśpiewała gwiazda wieczoru zespół Pectus. I ten koncert, którego wysłuchało ok. 2 tys. osób, był prawdziwym ukoronowaniem udanej imprezy. Zespół wykonał swoje największe hity, a schodząc ze sceny kilkakrotnie bisował.

 

Sponsorami rajdu, zorganizowanego przez gminę Zielonki i Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, były firmy Axer Sport, Elmar, Colorex, Deutsche Bank, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i  Honda Archer. Podczas imprezy można było zapoznać się z ofertą ubezpieczeń dla rowerzystów, oferowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Referat Inwestycji Sieciowych UG Zielonki promował realizowane od kilku lat, a ukończone właśnie, inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne dotowane z Funduszu Spójności, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przy stoisku referatu można było dostać gadżety, ulotki informacyjne, zadać pytania dotyczące zrealizowanych właśnie inwestycji. Aby podnieść wiedzę na temat problemu przemocy w rodzinie pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdawali ulotki oraz wizytówki informujące o jej przeciwdziałaniu. Na odwiedzających pawilon pomocy społecznej czekały owoce oraz słodki poczęstunek od sponsorów, którym GOPS składa podziękowania. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym w organizację imprezy, którzy zadbali o to, aby wszystko przebiegło sprawnie, bezpiecznie i w przyjaznej atmosferze, a w szczególności jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Zielonki i sąsiednich, Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa za udostępnienie sprzętu i odsługę atrakcji, Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatowi Policji w Zielonkach za kierowanie ruchem oraz zabezpieczenie tras i imprezy. Podziękowania należą się również Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych i Referatowi Gospodarki Komunalnej UG Zielonki za wsparcie organizacyjne, a także klubowi LKS Zieleńczanka za udostępnienie terenu.

IO, KŁK, MKF

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN0751
DSC04620 n
10450548 768274006624054 720589009000474027 n
DSCN0910
DSC05142 n
DSCN7774nn
Close Menu
 
25 kwietnia 2024
Skip to content